تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی

تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی

14 روش شگفت انگیز تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی

چگونه مهارت‌های گفتاری انگلیسی خود را تقویت کنیم؟ (بدون داشتن شریک تمرینی!). در این مطلب به تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی می‌پردازیم.

همه ما می‌خواهیم بدانیم که چطور مهارت‌های Speaking انگلیسی خود را تقویت کنیم.
اما در تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی، برای تعدادی از ما، مانع بزرگی وجود دارد.
بهترین راه برای تقویت مهارت گفتاری انگلیسی، صحبت‌کردن با یک فرد زبان‌اصل است. اما همه ما این گزینه را پیش روی خود نداریم!
اگر شما کسی که انگلیسی صحبت می‌کند در اطرافتان نداشته باشید چه؟ یا اگر زمان کافی برای این کار را نداشته باشید؟ یا اگر به اندازه کافی اعتماد به‌نفس صحبت‌کردن با یک زبان‌اصل را نداشته باشید؟
چه‌طور می‌توانید مکالمه انگلیسی را بدون داشتن کسی که کمکتان کند تمرین کنید؟
نگران نباشید. شما با این‌حال هم می‌توانید بدون شریک تمرینی مهارت‌های Speaking انگلیسی خود را تقویت کنید.
در این مقاله چگونگی تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی آن را توضیح می‌دهیم.

شریک تمرینی ندارید؟ مشکلی نیست!

 

1. برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی به انگلیسی فکر کنید

گاهی اوقات سختی صحبت‌کردن به انگلیسی، به زبان نیست، بلکه بستگی به چگونگی فکرکردن شما درباره آن دارد
اگر به زبان مادری خود فکر کنید و سپس سعی کنید انگلیسی حرف بزنید، همیشه باید درگیر ترجمه بین زبان مادری و زبان انگلیسی باشید. ترجمه‌کردن کار آسانی نیست! حتی مردمی که مشکل عوض‌کردن زبان خود هنگام صحبت‌کردن را دارند.

راه‌حل فکرکردن به انگلیسی است.

این کار را می‌توانید در هر مکان و هر زمان انجام دهید. زمانی که درباره روز خود فکر می‌کنید، از زبان انگلیسی در ذهن خودتان استفاده کنید. مثلاً زمانی که دارید تصمیم به سفارش غذایی می‌گیرید. حتی سعی کنید از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی برای یافتن معنای کلمات استفاده کنید. دراین صورت دیگر نیازی نیست از زبان مادری خود استفاده کرده و جملات را ترجمه کنید. با این کار کم کم متوجه خواهید شد که راحت‌تر به انگلیسی صحبت می‌کنید اگر فکرتان نیز به انگلیسی باشد. ما دیکشنری انگلیسی به انگلیسی آکسفورد را برای شما یپشنهاد می‌کنیم. روی این لینک کلیک کنید تا درباره طرز صحیح استفاده از دیکشنری مطالعه کنید.

راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

برای دانلود کتاب دیکشنری آکسفورد اینجا کلیک کنید.

برای دسترسی به دیکشنری آکسفورد آنلاین اینجا کلیک کنید.

2. با خودتان صحبت کنید

برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی خود، زمانی که در خانه هستید (یا جایی تنها هستید)، می‌توانید انگلیسی خود را با صحبت‌کردن با شخص موردعلاقه خود (خودتان) بهتر کنید.
اگر از قبل به فکرکردن به انگلیسی عادت کرده‌اید، سعی کنید همین افکار انگلیسی خود را به زبان بیاورید. حتی متون انگلیسی را بلند برای خود بخوانید. تمرین، تمرین است؛ حتی اگر کسی نباشد که از اشتباهات شما ایراد بگیرد. همین صحبت‌کردن تنها به شما در راحت صحبت‌کردن به زبان انگلیسی کمک می‌کند.

 

3. از آینه استفاده کنید

اگر فرصتش را دارید، چند دقیقه‌ای در طول روز جلو آینه‌ای بایستید و صحبت کنید. یک موضوعی را انتخاب کنید و تایمر را برای  2 یا 3 دقیقه بگذارید و فقط صحبت کنید.
هدف از این تمرین دیدن حرکت دهان و صورت و زبان بدنتان هنگام صحبت‌کردن به انگلیسی است. این کار حس صحبت‌کردن با شخص دیگری را به شما می‌دهد و می‌توانید طوری وانمود کنید که با هم‌کلاسی خود هنگام مطالعه بحث می‌کنید.
کل 2 یا 3 دقیقه با بدون وقفه صحبت بکنید. اگر کلمه‌ای را که می‌خواهید بگویید نمی‌دانید یا به ذهنتان نمی‌رسد، سعی کنید با کلمه و روش درست دیگری منظور خود را برسانید. شما می‌توانید بعد از اتمام این 3 دقیقه آن کلمه‌ای که نمی‌دانید را پیدا کنید. این قطعاً به شما در پیداکردن جمله و کلماتی که در استفاده از آن مشکل دارید کمک می‌کند. این روش بی‌شک یکی از مهم‌ترین روش‌های تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی می‌باشد.

روش های بهینه تقویت مهارت اسپیکینگ در زبان انگلیسی

 

4. بر سلاست زبان انگلیسی خود تمرکز کنید، نه گرامر

هر چنددقیقه یک‌بار هنگام انگلیسی صحبت‌کردن مکث می‌کنید؟
هرچه بیشتر مکث کنید، اعتماد به‌نفس و راحتی کمی از شما نمایان می‌شود. از روش آینه‌ای که پیش‌تر مطرح شد استفاده کنید و هنگام صحبت‌کردن خود را به چالش بکشید تا بدون مکث و تته پته صحبت کنید.
این ممکن است به این معنا باشد که جملات شما از لحاظ گرامری عالی نیستند، اما اشکالی ندارد. اگر شما بر روان صحبت‌کردن بیش‌تر از گرامر تمرکز کنید، فهم حرف‌های شما خیلی بهتر می‌شود وصحبت‌های شما لذت‌بخش می‌شوند. شما به مرور زمان با یادگیری بهتر قوانین استفاده از کلمات می‌توانید گرامر خوبی نیز داشته باشید.

راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

5. از کلمات انگلیسی که زبان شما را به هم گره می‌زنند استفاده کنید

کلمات زبان گره‌زن کلماتی هستند که گفتن سریع آن‌ها سخت است. برای مثال:

“The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.”

چندین بار سعی کنید این جمله را تکرار کنید. آسان نیست.
چنین بازی با کلماتی به شما در قرارگیری زبان در دهانتان هنگام صحبت‌کردن به انگلیسی کمک می‌کند و حتی می‌توانید تلفظ بهتری داشته باشید. این شیوه نه‌تنها برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی بلکه برای حرفه‌ای‌کردن مهارت ‌هایتان به‌شما کمک  بسیاری می‌کند.

راهکارهای مفید جهت تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

6. گوش کنید و تکرارکنید

آیا سریال‌هایی به زبان انگلیسی یا ویدیوهای انگلیسی در یوتیوب را تماشا می‌کنید؟ از آن‌ها برای روان‌شدن و تقویت انگلیسی استفاده کنید. بخش کوچکی از چیزی که می‌بینید را انتخاب کنید و دیالوگ به دیالوگ آن را تکرار کنید. سعی کنید تن صدا، سرعت و حتی لهجه آن‌ها را (اگر می‌توانید) تقلید کنید. اگر چند کلمه را نگفتید اشکالی ندارد، مهم‌ترین چیز ادامه‌دادن به حرف زدنتان است. سعی کنید دقیقاً مانند زبان‌اصل‌های داخل ویدیو صحبت کنید. برای اطلاعات تکمیلی درباره یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم روی این لینک کلیک کنید.

 

 7. به صداهای تأکیدی (Stressed) توجه کنید 

انگلیسی زبان‌ها در کلمات و جملات خود صداهای تأکیدی دارند. این به آن معناست که شما باید بر کلمات و سیلاب‌ها هنگام صحبت‌کردن تاکید کنید تا معنای آن‌ها را برسانید.
هنگام صحبت‌کردن به زبان اصل‌ها توجه کنید ببینید کجاها صداهای تأکیدی دارند. سعی کنید به همان روش آن را تکرار کنید تا مهارت گفتاری انگلیسی‌تان کم کم بهبود یابد.
این کار نه‌تنها به خوب انگلیسی صحبت‌کردن شما کمک می‌کند بلکه همچنین می‌تواند فهم صحبت‌های شما را بالا ببرد. گاهی اوقات گذاشتن تاکید روی سیلاب اشتباه به‌طور کلی معنای کلمه را عوض می‌کند. برای مثال کلمه ADdress معنای متفاوتی از کلمه adDRESS دارد. اولی، اشاره به مکانی دارد که یک فرد در آن زندگی می‌کند و دومین کلمه به‌معنای صحبت‌کردن با گروهی از مردم است. برای فهم تفاوت آن‌ها، در دیکشنری تلفظ آن را بررسی کنید.

به صداهای تاکیدی (Stressed) توجه کنید

 

8. با آهنگ‌های انگلیسی هم‌خوانی کنید

هم‌خوانی با آهنگ‌های انگلیسی موردعلاقه خود به روان‌شدن انگلیسی شما کمک می‌کند. این روش از لحاظ علمی تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی ، روشی اثبات شده است. زمانی که برای مثال با تیلور سویفت یا جیسون مراز هم خوانی می کنید شاهد بهتر شدن مهارت های گفتاری زبان انگلیسی خود به مرور زمان خواهید شد. پس از آن میتوانید سراغ رپ انگلیسی بروید!
رپ یک روش عالی برای تمرین انگلیسی است چون کلمات معمولاً مانند جملات عادی روزمره ادا می‌شوند. هرچند رپرها از ریتم قوی و سرعت بیشتر استفاده می‌کنند. بعضی از کلماتشان ممکن است بی‌معنا باشند اما اگر به هم‌خوانی با رپ ادامه دهید، روان‌تر خواهید شد.

 

9. شکل‌های مختلف کلماتی را که جدید می‌آموزید، فرابگیرید

بعضی از تمرین‌ها حتی قبل از بازکردن دهانتان، انجام می‌شوند. برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی، شکل‌های مختلف کلمات را یاد بگیرید. این کار را زمانی که واژه‌های جدید یاد می‌گیرید، انجام دهید. برای مثال اگر کلمۀ write را یاد گرفته‌اید سعی کنید شکل‌های دیگر آن مانند wrote  یا written  را نیز یاد بگیرید.
دانستن روش صحیح استفاده از کلمه‌ای در هر نوع جمله خیلی مهم است که به شما هنگام صحبت‌کردن کمک می‌کند. به مرور زمان شما دیگر نیازی به مکث و فکرکردن دربارۀ کلمات مختلف ندارید – شما دقیقاً خواهید دانست که کلمه‌ای را چه‌موقع هنگام صحبت‌کردن به‌کار ببرید.

شکل های مختلف کلماتی را که جدید می آموزید، فرابگیرید

 

10. داستانی از زبان مادری خود انتخاب کرده و به انگلیسی بگویید

اینجا یک روش جالب و سرگرم‌کننده برای شما ارائه می‌شود تا مقدار بهبود خود را در انگلیسی بسنجید: داستانی که خودتان خیلی خوب می‌دانید را انتخاب کرده و به انگلیسی بگویید.
به‌خاطر داشته باشید که هنگام گفتن داستان به انگلیسی فکر کنید. بر روی روان صحبت‌کردن تمرکز کنید تا صحیح صحبت‌کردن. تمام جملات را بلند برای خود بگویید.
حتی اگر کسی را ندارید که با او انگلیسی صحبت کنید، می‌توانید درتنهایی خود اعتماد به‌نفس کافی و ماهرشدن در این زمینه را در خود پرورش دهید.
به دلایل متعددی، تمرین گفتار انگلیسی آن‌ها تنها برای شما راحت‌تر است. حالا شما دقیقاً می‌دانید که چگونه مهارت گفتاری انگلیسی خود را تنها توسعه دهید و دراین زمینه اعتماد به‌نفس خوبی داشته باشید!

 

11.  برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی عبارات را یاد بگیرید، نه فقط کلمه‌ها را

این کار یک ایدۀ خوب برای تقویت زبان انگلیسی‌تان است.
گاهی اوقات ممکن است از گرامر و واژگان به‌درستی استفاده کنید اما باز هم مانند یک زبان‌اصل صحبت نمی‌کنید.
برای مثال شما می‌توانید بگویید “?how do you feel today” اما ممکن است یک زباناصل درعوض بگوید “?how’re you doing” یا “?what’s up” . عبارات و اصطلاحات برای طبیعی بهنظر رسیدن هنگام صحبتکردن کمک می‌کنند.


12. عباراتی که بیشتر مورداستفاده خودتان است را فرا بگیرید

زمانی برای فهم نحوه صحبت‌کردن خود به زبان مادری اختصاص دهید.
چه کلمات و عباراتی را بیشتر استفاده می‌کنید؟
همین کلمات و عبارات را به انگلیسی بیاموزید.
دانستن این کلمات و عبارات به زبان انگلیسی، به شما در صحبت‌کردن به انگلیسی به خوبی زبان مادری‌تان کمک می‌کند.

 

13. خودتان را برای شرایط خاص آماده کنید

آیا مکالمه به انگلیسی را برای هدف خاصی می‌آموزید؟

برای مثال، آیا  زبان انگلیسی را برای یافتن کار در شرکت انگلیسی‌زبان فرا می‌گیرید؟ در این خصوص، انگلیسی را تمرین کنید که به شما در مصاحبه کمک می‌کند. آیا انگلیسی را برای یافتن دوستانی در آمریکا فرا می گیرید؟ در این خصوص شما به انگلیسی متفاوت‌تری احتیاج دارید.
قبل از رفتن به مکانی که درآن باید به انگلیسی صحبت کنید، چیزهایی که ممکن است بگویید را تمرین کنید. اگر دارید برای رفتن به رستوران آماده می‌شوید، چه مکالماتی ممکن است در آنجا رخ دهد؟ سوالاتی که ممکن است گارسون از شما بپرسید را تمرین کنید تا پاسخش را بدهید. درباره صحبت‌کردن درخصوص غذاها و منوها تمرین کنید.
برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی آماده باشید که اگر آماده باشید، اعتماد به‌نفس بیشتری خواهید داشت.

تقویت مکالمه زبان

 

14. ریلکس باشید

می‌دانیم که کمی مشکل است، اما شما نباید دربارۀ صحبت‌کردن خود نگرانی داشته باشید. برای تقویت مهارت Speaking زبان انگلیسی فقط ریلکس باشید!

اگر جایی گیر کردید یا گیج شدید، نفس عمیقی بکشید و دوباره شروع کنید. اگر نیاز باشد، آرام‌تر صحبت کنید. کمی بایستید و درباره جمله بعدی خود فکر کنید.

هرکاری که برای آرامش‌داشتن هنگام انگلیسی صحبت‌کردن لازم است انجام دهید.

 


تماس با ما

به‌منظور ثبت نام در کلاس مکالمه زبان انگلیسی، شما می توانید همه روزه با شماره زیر تماس بگیرید

 شماره تماس: 02122040877

آکادمی بین المللی دید متشکل از حرفه ترین اساتید فارغ التحصیل از دانشگاه های برتر ابران هستند که حداقل 8 سال سابقه تدریس حرفه ای زبان انگلیسی و آیلتس، تافل، PTE و Celpip را دارند.