طرز صحیح استفاده از دیکشنری

طرز صحیح استفاده از دیکشنری

یادگیری و طرزصحیح استفاده از دیکشنری

از یک میلیون کلمات موجود در زبان انگلیسی، یک تحصیل‌کرده معمولی در رشتۀ زبان انگلیسی حدوداً 60000 عدد از آن کلمات را می‌داند. برای بهترشدنتان در املا و معنای کلمات، اگر قادر به استفادۀ موثر از دیکشنری باشید، می‌توانید زبان انگلیسی خود را با اطلاعات موجود در دیکشنری بهبود بخشید. در این مقاله به طرز صحیح استفاده از دیکشنری نگاهی می‌اندازیم.

 

بخش اول: پیداکردن دیکشنری مناسب خودتان

قسمت اول : دیکشنری مناسب برای خود انتخاب کنید. 

ایده خوبی است تا دیکشنری خود را به‌روز رسانی کنید و از کلمات جدیدی که هرساله به دیشکنری‌ها اضافه می‌شوند آگاه باشید.
استفاده از دیکشنری‌های تخصصی را درنظر بگیرید تا هم در مطالعه و هم در حرفه شما مفید باشند. نمونه‌هایی از دیکشنری‌های تخصصی که شامل دیکشنری‌های زبان، دیشکنری‌های فنی، دیکشنریهای اشعار، دیکشنری‌های مخصوص معما، دیکشنری‌های رشته‌های مختلف (مانند ریاضی، شیمی، زیست شناسی، باغبانی علمی و…)، دیکشنری‌های تصویری (که برای یادگیری زبان جدید و افزایش اطلاعات فنی عالی هستند)، دیکشنری اصطلاحات و غیره.
توجه داشتید باشید که بیشتر کشورها برای زبان خود فرهنگ‌لغت به‌خصوصی دارند که خیلی بیشتر از دیکشنری‌ها و فرهنگ لغت‌های دیگر به شما کمک می‌کنند، برای مثال، فرهنگ لغت Macquarie در استرالیا، فرهنگ لغت Oxford در انگلستان، فرهنگ لغت Webster در ایالات متحدۀ آمریکا.
بعضی مدارس، دانشگاه‌ها و محل‌های کار، یک دیشکنری به‌خصوصی را ترجیح می‌دهند! این به دلایلی مانند برقرارکردن یک شیوۀ ثابت برای متوجه‌شدن همگان است. پس اطمینان حاصل کنید که شما هم از همان دیکشنری یا فرهنگ لغت به‌خصوص برای وظایف خود، مانند مقاله‌نویسی و تهیه گزارش استفاده کنید.

 

قسمت دوم: مقدمه دیکشنری را بخوانید!

بهترین راه برای دانستن طرز صحیح استفاده از دیکشنری، خواندن بخش مقدمه در ابتدای دیکشنری است. بنابراین متوجه خواهید شد که کل دیکشنری چگونه طراحی شده است. بخش مقدمه اطلاعات مهمی درباره مخفف کلمات، علامت‌های تلفظ و غیره را دربارۀ دیکشنری به شما می‌دهد.
مقدمه دیکشنری به شما درباره تنظیم کلی دیکشنری توضیح می‌دهد (آن‌ها معمولاً کلمه، شکل‌های مختلف، نقش، تلفظ  و معنی آن کلمه را به شما ارائه می‌دهند). پس خواندن مقدمه به شما در چگونگی پیداکردن کلمات و چگونگی استفاده از کلمات کمک می‌کند.
ممکن است اطلاعاتی دربارۀ تلفظ کلمات و شکل‌های نوشتاری مشابه به شما بدهد، این زمانی می‌تواند برایتان مفید باشد که شما کلمه‌ای را شنیده‌اید اما دربارۀ شکل نوشتاری آن مطمئن نیستید. برای مثال اگر شما “not” را بشنوید، ممکن است این “knot” هم باشد. بنابراین دیکشنری به شما در این باره کمک می‌کند.

 

قسمت سوم: مخفف کلمات را یاد بگیرید.

دیکشنری‌ها معمولاً در قسمت تعریف یک کلمه مخفف آن کلمه را هم در خود دارند. این برایتان گیج‌کننده خواهد بود که ندانید مخفف‌های مطرحشده نشانۀ کدام کلمه هستند. معمولاً دیکشنری لیست مخفف اکثر کلمات را در قسمت ابتدایی خود دارند، یا در مقدمه و یا بعد از آن.
*برای مثال “adj.” مخفف کلمۀ (صفت)”adjective” می‌باشد و به شما نوع کلمه‌ای که دنبال آن هستید را ارائه می‌دهد. “advb” مخفف کلمه (قید) “adverb” میباشد.
*چیزی مانند “n” می‌تواند مخفف سه چیز باشد. معمول‌ترین آن “noun” (اسم) است، یا ممکن است مخفف کلمه “neuter” (اسم یا صفتی که نه مذکر است نه مونث، ویا مخفف کلمۀ “north”(شمال) باشد، فقط بستگی به متنی که می‌خوانید دارد. پس حتماً هنگام پیداکردن معنای یک کلمه حواستان به متن نیز باشد.

 

قسمت چهارم: راهنمای تلفظ را یاد بگیرید.

اگر مستقیماً به سراغ خواندن دیشکنری بروید، بدون اینکه راهنمای تلفظ را بخوانید، برایتان مشکل خواهد بود. داشتن اطلاعاتی درباره علامت‌های تلفظ کار را برای شما آسان خواهد کرد.
تلفظ کلمات بین دو خط مورب قرار (\ \) قرار می‌گیرید و با حروف کج نوشته می‌شود.
علامت (‘) قبل از حرفی که دارای استرس قوی است میآید. علامت (“) نشان‌دهندۀ استرس دوم است. و برای استرس سوم علامتی وجود ندارد.برای مثال، تلفظ کلمۀ penmanship  اینگونه است: /ˈpenmənˌSHip/.
علامت (ə) نشاندهندۀ صدای بدون استرس است.این علامت معمولاً بین یک صدای استرسدار که پس از آن هم \r\ یا \l\ قرار می‌گیرد. مانند کلمۀ sour که تلفظ آن می‌شود: /ˈsou(ə)r/
*علامت \ä\ نشان‌دهندۀ نوعی صدا مانند صدای “a” است که  در کلماتی مانند “caught” یا “fought” پدیدار می‌شود.این را با علامت\a\  که صدایی مانند  “a” دارد و در کلماتی مانند”mat ” map” و “snap” پدیدار می‌شود، مقایسه کنید. پس نتیجه می‌گیریم که  لزوماً یک کلمه برای داشتن صدای “a” به حرف “a” نیازی ندارد.

 

بخش دوم:جستجوی کلمات در طرز صحیح استفاده از دیکشنری

قسمت اول: آن بخش از دیکشنری که حرف اول کلمۀ موردنظر شما را دارد پیدا کنید.

دیکشنری‌ها به‌ترتیب حروف الفبا هستند. برای مثال،کلمۀ “dog” با حرف “d” شروع می‌شود که آن بعد از بخش “c” و قبل از بخش “e” است.
به شکل نوشتاری بعضی کلماتی که شما را به اشتباه می‌اندازند توجه کنید. مثلاً کلمۀ “gnome” با حرف “g” شروع می‌شود و یا کلمۀ “psychology” با حرف “p” شروع می‌شود و همین‌طور کلمه “knock” که با حرف “k” آغاز می‌شود.
اگر کاملاً مطمئن نیستید که حرف اول کلمۀ موردنظرتان چیست، دنبال حرفی بگردید که از لحاظ آوایی با آن شروع می‌شود. اگر آن را پیدا نکردید سراغ بخش‌های دیگر بروید و آن‌ها را امتحان کنید. برای مثال، اگر نمی‌دانید که کلمۀ “psychology” با حرف “p” شروع می‌شود، ممکن است به دنبال این کلمه در بخش “s” بگردید. اگر آن را در این بخش پیدا نکردید ممکن است به بخش “p” مراجعه کنید چون شاید قبلاً کلماتی مانند “psychic و “psychosis”  را در جایی دیده باشید.
همچنین در ذهن داشته باشید که کلماتی با تلفظ مشابه از لحاظ شکل نوشتاری ممکن است کاملاً متفاوت از هم باشند. برای مثال، کلماتی مانند “throne” و “thrown” تلفظ یکسانی دارند اما شکل نوشتاری و معنی آن‌ها متفاوت است. پس مطمئن شوید که دنبال کلمه درست می‌گردید.

 

قسمت دوم: کلمات راهنما را بخوانید.

معممولاً یک یا دو کلمه در قسمت بالای هر دو صفحه وجود دارد که به شما نشان می‌دهد چه نوع کلماتی در آن صفحه وجود دارند. این کلمات به شما کمک می‌کنند که کلمات موردنظر خود را سریع‌تر پیدا کنید.

*برای مثال،اگر دنبال کلمۀ  “bramble” هستید، آن را در بخش “B” جستجو می‌کنید. ممکن است بخواهید برای این کار به‌دنبال کلمات راهنما باشید و زمانی که به صفحه‌ای که کلمات راهنمای آن “braid ,bread” هستند  رسیدید می‌توانید کلمۀ موردنظر خود را پیدا کنید، چون کلمۀ “bramble” همانند این کلمات با حروف “b-r-a” و یا حروف “b-r” آغاز می‌شود.
دیکشنری همیشه به ترتیب حروف الفبا است. بنابراین کلمۀ bramble قبل از کلمه bread می‌آید.

 

قسمت سوم: صفحه را به‌طور مروری بخوانید. اگر به دنبال کلمۀ “futile” هستید، باید کلماتی مانند “furry”،“fuse” و “fuss” را رد کنید.

از آنجایی که کلمۀ futile  با حروف “f-u-t” آغاز می‌شود، شما باید تمام کلماتی که با “f-u-r” “f-u-s” آغاز می‌شوند را رد کنید تا  به بخش”f-u-t”  صفحه برسید.

 

قسمت چهارم: تعریف کلمات را بخوانید.

زمانی که محل یک کلمه را پیدا کردید تعریف آن را نیز در جلوی آن می‌بینید.(اگر کلمه‌ای بیش از یک معنا داشته باشد، معمول‌ترین آن اول مطرح می‌شود.) همچنین تلفظ آن کلمه، با حروف بزرگ نوشتن آن (درصورتی که اسم خاص باشد) نقش کلمه و غیره،  مقابل کلمه نوشته می‌شود.
زبان‌آموزان کمی می‌توانند تعریف کلمات را کاملاً متوجه شوند، چون ممکن است در جریان واژگان درگیر بوده باشند اما شما باید کلمات درون تعریف را نیز جستجو کنید. ناامید نشوید، سعی کنید معنای کلمات را باتوجه به کل جمله کشف کنید اگر هم نتوانستید آن‌ها را جستجو کنید.
دیشکنری‌ها گاهی هم معنی و متضاد کلمات را هم به شما ارائه می‌دهند. برای مثال، برای کلمۀ futile مترادف‌هایی مانند : “fruitless” و “unsuccessful” و متضاد‌هایی مثل: “effective” و “helpful” مطرح می‌شوند. همچنین می‌توانید کلمه‌های هم خانوادۀ آن مانند “futility” پیدا کنید. ممکن است هم‌ریشه، ریشه تاریخ کلمه را هم بیابید.
دیکشنریها شکل نوشتاری کلمات را در ریشه‌های دیگر زبان‌ها نیز مطرح می‌کنند.(مانند انگلیسی بریتانیایی،انگلیسی استرالیایی و…)

 

قسمت پنجم: همچنین، می‌توانید از دیکشنری آنلاین استفاده کنید.

دیکشنری‌های انلاین راحت هستند. فقط باید یک دیکشنری آنلاین مناسب انتخاب کنید. درصورت ممکن از سایت معتبر یکی را خریداری کنید. کلمه‌ای که به دنبال آن هستید را تایپ کنید. معنی کلمه، تعریف آن و چیزهای دیگری که در قسمت قبلی مطرح شد را به شما ارائه می‌دهد.
از قابلیت پخش تلفظ کلمات استفاده کنید. این به شما بهطور قابل توجهی در فهمیدن تلفظ کلماتی که دربارۀ آن‌ها مطمئن نیستید کمک می‌کند.
از گوگل برای یافتن تعریف‌های آنلاین استفاده کنید. برای مثال سرچ کنید: “define: futile”. در این صورت فقط تعریف آن را خواهید یافت.

توجه داشته باشید که خدمات و فرهنگ لغت‌های رایگان به اندازه کتاب و دیکشنری‌ها جامع نیستند.

 

بخش سوم: از دیکشنری خود استفاده ی بیشتری داشته باشید.

واقعیت‌های مختلف را جستجو کنید. 
بعضی دیکشنری‌ها اطلاعاتی بیش از کلمات و تعاریف آن‌ها دارند. تعدادی از آن‌ها اطلاعاتی دربارۀ جهان دارند، معمولاً به‌صورت لیست‌های مختلف. آن‌ها شامل اطلاعات جغرافیایی هستند (مانند نقشه‌ها، شهرها، کشورها، پایتخت‌ها و  غیره).
دیکشنری‌های چاپی دارای اندازه‌ها و مقدارهای متفاوت هستند، مثل جدول تبدیل! این زمانی می‌تواند مفید باشد که شما  مثلاً بخواهید واحد پوند را به کیلوگرم و یا برعکس تبدیل کنید.
همچنین ممکن است آمار جمعیت را در شهرها و کشورهای مختلف بیابید. به‌علاوه پرچم کشورهای مختلف، ایالات، مناطق، ولایت ها وغیره در لیست نشان می‌دهد.
خیلی از دیکشنری‌ها لیستی از افراد تاریخی و معروف دارند که می‌توانید دنبال کنید.

پست های مرتبط