نکات و تکنیک‌های آیلتس | بایدها و نبایدهای اسپیکینگ آیلتس

نکات و تکنیک‌های آیلتس | بایدها و نبایدهای اسپیکینگ آیلتس

10 کاری که در بخش اسپیکینگ آیلتس نباید انجام دهید

در این مقاله برخی از مهم‌ترین بایدها و نبایدهای اسپیکینک آیلتس را مورد بررسی قرار می‌دهید. در صورتی که این مطلب برایتان مفید واقع شد، لطفاً آن را با دوستان خود SHARE کنید.

نکات و تکنیک های اسپیکینگ آیلتس

1. پاسخ‌ها را حفظ نکنید

برخی شرکت‌کنندگان بر این باورند که بهترین راه برای عملکرد در بخش اسپیکینگ آیلتس، ارائه پاسخ‌هایی است که از پیش به‌خاطر سپرده‌اند. این ایدۀ خوبی نیست چون ممتحن‌ها به‌راحتی می‌توانند متوجه این کار شما بشوند. با این کار شما نه‌تنها نمره از دست می‌دهید بلکه ممتحن ممکن است سوالات سخت‌تری از شما بپرسد تا سطح واقعی انگلیسی شما را بسنجد.


2. نگران نظر ممتحن نباشید

از شنیدن نظرات برخی زبان‌آموزان که بر این باور بودند “تنها زمانی در بخش اسپیکینگ موفق می‌شوید که ممتحن نظر موافقی با شما داشته باشد” متعجب شدم. این مسئله حقیقت ندارد چرا که ممتحن کاری با نظرات شما ندارد؛ بلکه می‌خواهد مهارت‌های گفتاری شما را بسنجد. بر دادن پاسخ‌‌های روان با گرامر درست تمرکز کنید.


3. از کلمات قلمبه‌‌سلمبه استفاده نکنید

یک باور رایج و غلط درخصوص بخش اسپیکینگ آیلتس، استفاده از کلمات طولانی و پیچیده برای کسب نمرۀ بالا است. اگر شما به صحبت‌های زبان اصل‌ها گوش دهید متوجه اشتباه‌بودن این مسئله خواهید شد. استفاده از کلمات پیچیده و مشکل در کنفرانس‌های دانشگاه نیاز هستند نه مکالمه‌های عادی و روزانه. شما باید سعی کنید به ممتحن نشان دهید که دایره واژگان انگلیسی شما گسترده است، ولی سعی نکنید از کلماتی که کاربردشان را کاملاً بلد نیستید استفاده کنید. اگر از کلمات پیچیده‌ای که متوجهشان نمی‌شوید استفاده کنید ممکن است دچار اشتباهاتی شده و نمره از دست بدهید.


4. توانایی گرامری خود را به رخ نکشید

این نکته مانند نکتۀ قبلی است. برخی شرکت‌کنندگان بر این باورند که با نشان‌دادن توانایی عالی گرامری‌شان نمرۀ بالایی کسب می‌کنند. دوباره اینجا باید مدنظر داشت که استفاده از گرامری پیچیده که  به‌طور 100 درصد از آن مطمئن نیستید ممکن است باعث از دست‌رفتن کنترل شما روی صحبت‌کردنتان شود. هیچ فایده‌ای در استفاده از زمان آیندۀ  استمراری کامل وجود ندارد اگر جایی برای آن در صحبت‌های شما نباشد. دربارۀ زمان افعالی که می‌خواهید در بخش اسپیکینگ استفاده کنید فکر کرده و خود را با “زبان مفید” برای ارائۀ نظرات خود آشنا کنید.


5. از صحبت‌نکردن بپرهیزید

این مسئله کاملاً واضح و روشن است اما از دانستن اینکه شرکت‌کنندگان بسیاری در این بخش سکوت می‌کنند احتمالاً متعجب می‌شوید. همیشه  دادن پاسخ، حتی پاسخ‌های ساده، از سکوت و پاسخ‌ندادن بهتر است. برخی از شرکت‌کنندگان بدلیل دستورالعمل غلط مدرسشان به‌علت ندانستن پاسخ سکوت می‌کنند. اما در آزمون آیلتس از شما انتظار نمی‌رود موضوع را کاملاً بدانید بلکه هدف صرفاً سنجش مهارت گفتاری شما است. اگر پاسخ را نمی‌دانید می‌توانید حرف‌های خود را با جملات زیر شروع کنید.

باید ها و نباید های اسپیکینک آیلتس
I don’t have much knowledge of this subject, but I think…
یا
I’m not really sure, but if I had to say….
 

6. گرامر را بر روان‌بودن صحبت‌هایتان مقدم ندانید

در آزمون آیلتس شما نمرات جدا برای گرامر و سلاست زبانی خود دریافت می‌کنید. اکثر زبان‌آموزان آسیایی بیشتر نگران گرامر خود هستند تا سلاست زبانی‌شان اما در اروپا برعکس است. از یک مدرس یا یک زبان اصل بخواهید تا بر این دو توانایی شما نظر دهد. سپس تصمیم بگیرید که کدام به تقویت بیشتری نیازی دارد.


7. نگران لهجۀ خود نباشید

زبان‌آموزان بسیاری پس از اتمام کلاس به من مراجعه می‌کنند و از من می‌خواهند چگونگی صحبت‌کردن به لهجۀ British را به آن‌ها یاد بدهم. این سوال همیشه من را به لبخند وا می‌دارد زیرا لهجۀ من ایرلندی است. بنابراین از آن‌ها می‌پرسم که کدام نوع از لهجۀ بریتانیایی را مدنظر دارند. برخی زبان‌آموزان تأکیدی جدی بر لهجۀ کاملاً بریتانیایی یا کاملاً امریکایی دارند! به هرحال لهجه در آزمون آیلتس تا زمانی که در توانایی برقراری ارتباط شما اختلال ایجاد نکند موضوع مهمی نخواهد بود.


8. زیادی مضطرب نشوید

داشتن اضطراب در هر آزمونی طبیعی است اما همین اضطراب می‌توانید به شیوه‌های مختلف بر نمرۀ شما تأثیر بگذارد. برخی افراد هنگام اضطراب با صدای کم و بسیار ارام صحبت می‌کنند و این باعث می‌شود ممتحن به‌درستی متوجه حرف‌هایشان نشود. برخی دیگر من من می‌کنند که قطعاً تاثیر منفی در نمرۀ آن‌ها دارد. کلید این مشکل آمادگی مناسب است تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. 


9. دیرنکنید

سعی کنید زودتر به محل آزمون برسید و محل آزمون اسپیکینگ خود را پرس‌و‌جو کنید. اگر کمی زودتر به محل آزمون برسید احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. اصلاً از سوال‌کردن از کارکنان خجالت نکشید. آن‌ها برای کمک به شما آنجا هستند.


10. بر ممتحن تکیه نکنید

برخی شرکت‌کنندگان فکر می‌کنند که اگر زیاد صحبت کنند یا صدایشان خیلی ارام باشد یا پاسخ‌های نامرتبط بدهند ممتحن به آن‌ها گوشزد خواهد کرد. درواقع هیچ‌کدام این‌ها وظیفۀ ممتحن نیست و به شما اجازۀ اشتباه‌کردن را می‌دهند. بر صحبت‌های خود تسلط داشته و در چهرۀ ممتحن دنبال راهنمایی یا کمک نباشید.

پست های مرتبط