نمره 7 آیلتس IELTS ، مقاله دوم

نمره 7 آیلتس IELTS ، مقاله دوم

نکات و تکنیک‌های آزمون جهت کسب نمره 7 آیلتس IELTS

در مقاله قبلی به 5 نکته درباره چگونه نمره 7 آیلتس گرفتن ذکر کردیم. در این مقاله به تکنیک‌های دیگری اشاره می‌کنیم.

 

1. برای کسب نمره 7 آیلتس زمان خود را بهدقت مدیریت کنید.

دربخش لیسنینگ (Listening)، فایل صوتی تنها برای یکبار پخش می‌شود. و شما نیز باید سوالات را درحالی که به فایل صوتی گوش می‌دهید پاسخ دهید. اما به‌یاد داشته باشید که بعد از شنیدن هر متن زمان بسیار کوتاهی برای انتقال جواب‌ها به پاسخ‌نامه دارید. از این زمان کوتاه برای انتقال جواب‌ها استقاده نکنید چون در انتهای این بخش 10 دقیقه زمان برای این کار خواهید داشت. برای بخش خواندن درک مطلب (Reading) نیز، زمانی به‌صورت پیشنهادی برای هر سه قسمت این بخش در برگۀ شما نوشته شده است.

مدیریت زمان در آزمون آیلتس

زمانی که این بخش را انجام می‌دهید سعی کنید حواستان به زمان باشد. و تلاش کنید در طول زمان پیشنهادی این بخش را به پایان برسانید. زمانی که وقت پیشنهادی برای یک بخش تمام شد حتی اگر به تمام سوالات آن بخش پاسخ نداده‌اید، آن بخش را رها کنید و به بخش بعدی بروید. که در غیر این صورت قادر نخواهید بود به تعداد زیادی از سوالات پاسخ دهید. به‌یاد داشته باشید که  در این بخش شما همواره باید زمان خود را مدیریت کنید.

 

2. قانون طلایی آزمون آیلتس (IELTS)

در آزمون آیلتس باید همانگونه که سوال از شما میخواهد به آن پاسخ دهید. شما باید در مورد اطلاعاتی که در رابطه با آن از شما سوال شده است کاملاً آگاه بوده و بدانید که با اطلاعات موجود چگونه می‌توانید به سوال پرسیده شده پاسخ دهید. شاید شما بگویید که چنین قانونی بسیار پیش پا افتاده است و ارزش بهیاد سپردن نیز ندارد. اما یکی از بزرگترین دلایل کسب نکردن نمرۀ موردانتظار برای بسیاری از شرکت‌کنندگان فراموشی این نکته است. برای موفقیت در پاسخ‌دادن به سوالات، شما باید ابتدا سوال را به‌دقت بخوانید، و بدانید که سوال دقیقاً چه نوع اطلاعاتی از شما می‌خواهد. 

قانون طلایی آزمون آیلتس (IELTS)

آیا جواب یک روش حمل و نقل است؟ یک شخص است؟ یک مکان است؟ یک عدد است؟ اگر شما این مسئله را بدانید، شانس بیشتری برای پاسخ‌گویی خواهید داشت. باید همیشه بدانید که با اطلاعاتتان چکار باید بکنید. باید یک جمله را تکمیل کنید یا یک جای خالی را پر کنید؟ اگر اینگونه باشد جمله شما باید از لحاظ دستوری نیز درست باشد. جواب شما نباید بیشتر از تعداد معینی از کلمات باشد؟ اگر اینگونه باشد قطعاً جواب شما نباید از لحاظ تعداد کلمات بیشتر از حد مشخص‌شده باشد. آیا دو تا از بخشهایی که در فایل لیسنینگ (Listening) می‌شنوید را باید نام‌گداری کنید یا آن‌ها را باید در بخش خواندن (Reading) بیابید؟ همیشه باید بدانید که سوال چه اطلاعاتی از شما می‌خواهد و با اطلاعات موجود نیز چکاری باید انجام دهید. 


3. دستورالعمل‌های مربوط به سوالات آیلتس را با دقت بخوانید.

داوطلبینی که چنین دستورالعمل‌هایی را معمولاً نمی‌خوانند، بر این باورند که دارند برای خود زمان بیشتری را می‌خرند. درصورتی که دستورالعمل‌ها معمولاً دارای اطلاعاتی است که به‌منظور دادن پاسخ صحیح باید به کلی تفهیم شود. این دستورالعمل‌ها ممکن است دارای اطلاعاتی دربارۀ موضوع باشد. اطلاعاتی که به شما کمک میکند تا آنچه را که احتمالاً خواهید خواند یا خواهید شنید را حدس بزنید.
دستورالعمل به شما می‌گوید که چه کاری را باید انجام دهید، چه نوع پاسخی را بدهید. و در بخش شنیداری (Listening) نیز دستورالعلها به شما می‌گویند تا چه زمانی باید پاسخ دهید. خواندن سریع و بادقت دستورالعمل‌ها در آزمون بسیار مهم است. اگر در خواندن توضیحات کند عمل کنید، ممکن است زمان کافی برای پاسخ به تمام سوالات آزمون را نداشته باشید.

 

4. همیشه با دقت به مثال های هر سوال توجه کنید، چنین مثال هایی به شما در پاسخ به سوالات بسیار کمک خواهند کرد.

توجه به مثال‌های هر سوال بسیار مهم است. بیشتر داوطلبین معتقدند با نگاه نکردن به مثال‌ها، درواقع آنان در زمان صرفه‌جویی می‌کنند. این یک اعتقاد اشتباه است. اگر شما با نحوۀ پاسخ‌دهی به سولات آشنا نباشید، به احتمال زیاد نمی‌توانید پاسخ‌های درستی را بنویسید یا اینکه پاسخ‌های درست را با فرم اشتباه خواهید نوشت. مثال‌های هر بخش، سه نوع از اطلاعات را به ما می‌دهند. 1. چگونه به سوال پاسخ دهیم. 2. اطلاعاتی در مورد بخش شنیداری (Listening) یا متن مربوط به خواندن درک مطلب 3. چه زمانی شروع به گوش‌دادن یا پیدا‌کردن جواب در متن بکنید. 

 

5. از لغات کلیدی در سوالات آیلتس برای پیدا کردن جواب استفاده کنید.

لغات یا عبارات کلیدی در سوالات معمولاً به شما در پیداکردن جواب کمک می‌کند. این مورد در هر دو قسمت شنیداری آیلتس (Listening) یا خواندن درک مطلب آیلتس (Reading) صدق می‌کند. فقط کافی است که بدانید در چنین بخش‌هایی باید به‌دنبال چه کلماتی باشید یا به چه عباراتی به دقت گوش دهید. در یک سوال ممکن است یک یا حتی چند لغت یا عبارت کلیدی وجود داشته باشد. که ممکن است قبل یا بعد از جواب اصلی گنجاند شوند. 

لغات کلیدی در سوالات برای پیدا کردن جواب در آزمون آیلتس

 

6. قبل از پایان آزمون جواب‌های خود را بررسی کنید.

 

7. بهیاد داشته باشید که حدس‌های شما در پاسخ‌دهی به سوالات باید منطقی باشد.

زمانی که در حال پاسخ‌دادن به سوالات خواندن درک مطلب (Reading) هستید و نتوانستید به تمام سوالات پاسخ دهید. در آخر زمان تعیین‌شده (20 دقیقه) برای این بخش, به مدت 1 الی 2 دقیقه  زمان خواهید داشت تا پاسخ سوالاتی که قابل حدس‌زدن هستند و به آن‌ها پاسخ نداده‌اید را حدس بزنید. در بخش شنیداری (Listening) نیز بعد از پایان هر بخش به شما یک دقیه زمان داده می‌شود. داوطلبینی که فراموش می‌کنند در سوالاتی ک پاسخ داده نشده‌اند شانس خود را امتحان کنند، شانسی را برای گرفتن نمرۀ دلخواه در این بخش نخواهند داشت. 

 

8. آیا جواب‌های شما از نظر دستورزبانی درست است؟

زمانی که به سوالات پاسخ می‌دهید باید مطمئن باشید که جواب شما از لحاظ دستورزبانی درست است. به‌خصوص در قسمت‌هایی مثل پاسخ‌های کوتاه، نمودارها، تکمیل جملات و جدولها رعایت نکات دستورزبانی بسیار مهم است. همچنین زمانی که به سوالات خواندن درک مطلب (Reading) و سوالات بخش شنیداری (Listening) نیز پاسخ می‌دهید نیز رعایت نکات دستوری مهم است.

بررسی جواب ها در آزمون آیلتس

 

9. تنها یک پاسخ بدهید.

به سوالات تنها یک پاسخ بدهید مگر اینکه سوال از شما جواب‌های بیشتری را بخواهد. در چنین مواقعی حتی اگر یکی از پاسخ‌های شما درست و بقیۀ آن‌ها اشتباه باشد، ممکن است در این بخش نمره‌ای نگیرید. خیلی جالب است که بعضی داوطلبین تعداد پاسخ‌های بیشتری نسبت به آنچه که سوال از آنها خواسته است می‌دهند. به‌طور مثال اگر سوال از شما می‌خواهد که تنها سه مورد از آنچه می‌شنوید را نام ببرید، نام‌بردن موارد بیشتر قطعاً بی‌معنی خواهد بود. 

مهارت های آزمون آیلتس

و نمره ای را در آن بخش نخواهید گرفت. حتی اگر تمام موارد اسم برده شده ی شما صحیح باشد. قانون طلایی را به یاد بیاورید. این را نیز به یاد داشته باشید که در قسمت جواب های کوتاه مخصوصا در قسمت شنیداری آیلتس (Listening)، لغات و عبارات زیادی برای پاسخ دهی وجود دارد. اگر اقدام به نوشتن همه ی این جواب های صحیح بکنید، زمان خود را تلف کرده اید.

 

10. املای لغات نوشته‌شده در آزمون آیلتس را چک کنید.

حتمی‌بودن درستی املای کلمات در قسمت سوالات خواندن درک مطلب (Reading) و سوالات بخش لیسنینگ (Listening) زیاد ضروری نیست. املای لغات تنها زمانی اهمیت دارد که در قسمت سوالات شنیداری (Listening)، نوار در حال هجی کردن حروف یک لغت است. در بقیۀ موارد زیاد سخت‌گیری وجود ندارد و نمرۀ آن بخش حتی درصورت نوشتن املای اشتباه به شما داده خواهد شد. در زمان پاسخ‌دهی به سوالات نیز اگر در مورد املای پاسخ‌تان مطمئن نبودید، آن را به‌گونه‌ای بنویسید که به تلفظ لغت مورد نظرتان نزدیک باشد.

 

11. سعی کنید به‌گونه‌ای بنویسید که به‌راحتی قابل خواندن باشد.

اگر پاسخ‌های شما قابل خواندن نباشد، به موفقیت نخواهید رسید. زیرا ممکن است مصحح امتحان نتواند برگۀ شما را تصحیح کند. درمورد حروف الفبا، مراقب باشید که لغات شما باید به‌راحتی از هم تشخیص داده شود. درمورد اعداد، نیز باید سعی کنید آن‌ها را خوانا بنویسید. بسیاری از داوطلبین از این موضوع غافل هستند که ممکن است مصحح قادر به خواندن اعدادی که توسط آنها نوشته می شود نباشد. بنابراین سعی کنید اعداد را به‌صورت واضح بنویسید. 


تماس با تیم کارشناسان آکادمی بین المملی زبان ها و آیلتس دید

برای مشاوره مهاجرت اطلاع از ورکشاپ ها و دوره های بین المللی آیلتس دید، همه روزه می توانید با شماره زیر تماس بگیرید:

02122040877