ریشه‌شناسی کلمات در زبان انگلیسی

ریشه‌شناسی کلمات در زبان انگلیسی

ریشه‌شناسی کلمات در زبان انگلیسی : پیشوندها و پسوندها

ریشه شناسی کلمات در زبان انگلیسی - پیشوند ها و پسوند ها

پیشوندها (prefixes) و پسوندها (suffixes) به ریشه کلمات (root)، که قسمت پایه‌ای کلمه است و بیشتر معنی آن را در بردارد، می‌چسبند. هر قدر ریشه کلمات بیشتری را بدانید بیشتر می‌توانید معنی کلمات ناآشنا را متوجه شوید و می‌توانید معنی کلماتی که قبلا می‌دانستید را بهتر بفهمید. در ادامه به برخی ریشه‌های معمول لاتین (Latin) و یونانی (Greek) خواهیم پرداخت. این مقاله که درباره ریشه‌شناسی کلمات در زبان انگلیسی است به شما در بالا‌بردن دایره لغات زبان انگلیسی‌تان در جهت آمادگی آزمون آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) بسیار کمک می‌کند.

 مثال:

همان‌طور که اصالت بسیاری از مردم آمریکا به سایر کشورها بازمی‌گردد، ریشه‌شناسی کلمات در زبان انگلیسی هم به سایر زبان‌ها بازمی‌گردد. درواقع، در طول قرون گذشته اکثر کلمات انگلیسی از سایر زبانها اتخاذ شده‌اند، و انگلیسی تا حدود زیادی از ریشه کلماتی که متعلق به سایر فرهنگ‌ها بوده ساخته شده است.
ریشههای لاتین و یونانی دو تا از مهم‌ترین گروههای ریشه‌هایی هستند که باید آموخت. زیرا تعداد زیادی کلمه انگلیسی بر پایه کلمات یونانی و لاتین ساخته شده‌اند. برای مثال کلمات manual و manufacture هر دو از ریشه لاتین man هستند که به معنی سخت (hard) است. کلمات anonymous و synonym هر دو از ریشه یونانی nom یا nym به‌معنای اسم (name) هستند.
نیازی به گفتن نیست که هر قدر ریشه‌شناسی کلمات در زبان انگلیسی شما قوی‌تر باشد، دایره لغات (vocabulary) گسترده‌تری خواهید داشت. وقتی کلمات ناآشنا را به بخش‌های سازنده تقسیم می‌کنید بیشتر ممکن است که بتوانید ریشه‌های آن کلمات را تشخیص دهید و درنتیجه دقیقتر معنی را بفهمید. همچنین فهم بهتری از کلماتی که قبلًا معنی آن‌ها را می دانستید خواهید داشت.

 

لیستی از پیشوند ها و پسوند های زبان انگلیسی

 

پسوندها و پیشوندها در زبان انگلیسی

etymology چیست؟

همان‌طور که دانستن گذشتۀ هر کسی میتواند کمک کند که او را بهتر بشناسید، یادگیری تاریخ کلمات باعث می‌شود کلمات را بهتر بفهمید و دایره لغاتتان را بهتر گسترش دهید. مطالعه منشأ و شکل‌گیری کلمات را ریشه‌جویی (etymology) می‌نامند. هنگامی که یک کلمه را به بخش‌های سازنده تقسیم می‌کنید و ریشه کلمه را از زبان دیگری شناسایی می‌کنید، در حال ردیابی ریشه یا تاریخ آن کلمه هستید.

تعریف ریشه‌جویی: تاریخ یک کلمه؛ مطالعه منشأ و شکل‌گیری یک کلمه.

(Definition of etymology: the history of a word, the study of its origin and development.)

بسیاری از کلمات دارای یک منشأ غنی هستند، و یک مطالعه ریشه‌جویانه قدرتمند می‌تواند هم نشان دهد که یک کلمه از کجا می‌آید و هم نشان دهد چگونه معنی یک کلمه در طول زمان تغییر کرده است. در حال حاضر بیشتر روی یادگیری برخی از ریشههای معمول تمرکز خواهیم کرد، که بهتر متوجه معانی شوید و در امتحاناتی مثل آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) موفق شوید.

پست های مرتبط