افزایش دایره لغت برای آزمون تافل، آیلتس، PTE و CELPIP

افزایش دایره لغت برای آزمون تافل، آیلتس، PTE و CELPIP

افزایش دایره لغت برای آزمون تافل، آیلتس، PTE و CELPIP

کلماتی که اغلب با یک‌دیگر اشتباه گرفته می‌شود – واژه‌های هم‌آوا. این مطلب در افزایش دایره لغت شما کمک به‌سزایی می‌تواند بکند.
آیا می‌دانید چه زمانی کلمۀ nail به معنی چیزی است که با چکش استفاده می‌شود و چه زمانی به معنای قسمتی از انگشت شماست؟ چه زمانی از ensure به‌جای assure استفاده کنیم؟ و همچنین کی از incredulous به‌جای incredible استفاده کنیم؟ انتخاب کلمۀ درست می‌تواند تفاوت بین شبهه و یقین را تعیین کند؛ و همچنین اثر زیادی بر نمرۀ آزمون TOEFL iBT و آیلتس شما بگذارد.

افزایش دایره لغت برای آزمون تافل، آیلتس، PTE و CELPIP

چیزی که باید مراقبش باشیم کلماتی هستند که شبیه به هم هستند و مثل هم تلفظ می‌شوند ولی معنی متفاوتی دارند. این کلمات هم‌آوا (homonym) نامیده می‌شوند.

 

کلمات شبیه به هم – homonym

مثلاً کلمۀ season چند معنی دارد:

  • بخشی از سال (n): بهار، تابستان، پاییز، زمستان
  • چاشنی به غذا زدن (v): من با ادویه کاری کمی چاشنی به سس اضافه خواهم کرد.
  • تجربه‌دار کردن (v): چند ماه در تور یک باند جاز بودن یک شیپورچی جوان را با تجربه خواهد کرد، چون هر شب او چیز جدیدی راجع‌به پیشۀ خود یاد می‌گیرد.

کلمۀ homonym از ریشه‌های یونانی می‌آید:

Homo: همان

Nym: اسم

نوع خاصی  از homonym ها هستند که homograph نامیده می‌‌شوند و این‌ها کلماتی هستند که شکلشان مثل هم است ولی متفاوت تلفظ می‌‌شوند و معنی متفاوت از یکدیگر دارند. به‌یاد داشته باشید که تفاوت تلفظ در این کلمات ممکن است به‌خاطر لهجه، یا استرس (stress) در یک قسمت کلمه باشد.

 

homograph

برای مثال کلمۀ conduct دو معنی و تلفظ مجزا دارد:

  • (Kun-DUKT (v: به معنی هدایت یا رهبری‌کردن است: I will conduct the orchestra for the last song: من در آخرین آهنگ گروه ارکستر را رهبری خواهم کرد
  • (KUN-dukt (n: به معنی رفتار است: His conduct in school was terrible: رفتار او در مدرسه خیلی بد بود.

نوع دیگری از homonym ها آنهایی هستند که یک جور تلفظ می‌شوند، ولی از نظر املا و معنی یکی نیستند. کلمۀ مربوط به این نوع homonym، homophone می‌باشد که دقیقاً از دو کلمۀ یونانی نشأت می‌گیرند:

Homo: همان 

Phone: صدا

درواقع کلماتی هستند که یکسان شنیده می‌شوند ولی معانی متفاوتی دارند. مثلاً night و knight دو کلمۀ  homophone هستند، همانطور که slay و sleigh، great و grate، و bear و bare مثل هم شنیده می‌شوند و homophone هستند. Homophone های بسیار زیادی وجود دارند، که ممکن است شما پیش از این نیز بسیاری از آن‌ها را بلد بودید، درحالی که مابقی آن‌ها هنوز برای شما ناشناخته‌اند. 

معنی :

Homonyms : گروهی از کلمات هستند که املا و تلفظ یکسان دارند (هر دو کلمه) ولی معنی متفاوت از یکدیگر دارند. 

آزمون‌های استاندارد مانند TOEFL iBT، آیلتس، PTE و CELPIP غالباً می‌خواهند شما را با انتخاب homonym مناسب برای قسمتی از متن شما را بیازمایند. مثلاً اینکه آیا در یکی از جمله‌ها شما باید whether استفاده کنید یا weather، یا اینکه piece استفاده کنیم یا peace. بسیار مهم است که homonym ها را بشناسید و به‌درستی از آن‌ها استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است خوانندگانتان را با کلماتی که اشتباه ترینند و غیرقابل فهمیدن هستند، به اشتباه بیندازید.

پست های مرتبط