چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آلمان

چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آلمان

راهنمای مهاجرت به آلمان - چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آلمان

شهرت کشور آلمان بین دانشجویان بین‌المللی مدام درحال افزایش است، به‌خصوص از زمانی که این کشور اخذ شهریۀ تحصیلی در مقاطع آموزش عالی را منع کرد. همچنین، موانع زبانی نیز از میان رفته و بیش از 1300 شاخه در کارشناسی ارشد به انگلیسی برگزار می‌شوند که مخصوص دانشجویان بین‌المللی است.
دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند و جزء کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا محدوده اقتصادی اروپا (EEA) هستند به ویزای تحصیلی آلمان نیازی ندارد؛ درحالی که دانشجویانی که کشورشان در اتحادیه اروپا نیست و قصد اخذ مدارک بلند مدت را دارند باید این مقاله را بخوانند تا لیستی از اقدامات اصلی برای اخذ ویزای آلمان را در اختیار داشته باشند.

 

دانشگاه مدنظر خود را برای اپلای انتخاب کرده و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که قصد تحصیل در کدامیک از دانشگاه‌های آلمان را دارید باید پیش از شروع روند اخذ ویزای خود در این مورد تصمیم‌گیری کنید. پس از قبول‌شدن در یک دانشگاه آلمانی، نامه پذیرش مورد نیاز برای اخذ ویزای خود  را دریافت می‌کنید.

 

دانشگاه متناسب با رشته‌ای که قصد تحصیل آن در آلمان را دارید بیابید.

 • کارشناسی ارشد مدیریت در آلمان
 • کارشناسی ارشد مهندسی عمران در آلمان
 • کارشناسی ارشد علوم بهداشتی در آلمان
 • کارشناسی ارشد فیزیک در آلمان
 • کارشناسی ارشد علوم رایانه ای در آلمان

 

تعدادی از بهترین دانشگاه‌های آلمان را درنظر بگیرید:

 

ببینید که تحصیل در آلمان چه نوع ویزایی نیاز دارد – اخذ ویزای تحصیلی آلمان

سه نوع ویزای اصلی برای دانشجویان در آلمان وجود دارد:

ویزای دانشجوی آلمان

ویزایی است که برای رفتن به آلمان به‌عنوان دانشجویی که هنوز از سمت دانشگاه آلمانی پذیرش نشده است. اگر علاقه‌مند به دیدن محیط دانشگاه‌های آلمانی، بررسی شرایط تحصیل یا روش‌های گذراندن وقت خود در این کشور هستید، این ویزا برای شما مناسب است. ویزای دانشجوی آلمان طی چندین ماه به شما اهدا می‌شود و مجوز 3 ماه اقامت شما در این کشور می‌تواند به 6 ماه نیز افزایش یابد.
 

ویزای نوع D دانشجوی آلمان 

اگر در دوره تحصیلی در آلمان پذیرفته شده‌اید، می‌توانید از طریق این ویزا با اهداف تحصیلی وارد آلمان شوید که این ویزا نیز به مدت 3 ماه اعتبار دارد. این از معروف‌ترین نوع ویزا در آلمان است.


ویزای دوره آموزش زبان در آلمان

اگر قصد تحصیل برای آمورش زبان در این کشور را دارید، این ویزای آلمان برایتان مناسب است. این ویزا حداکثر یک ماه اعتبار دارد.

 

کی و کجا باید برای ویزای دانشجویی آلمان اپلای کرد؟

برای ویزا در سفارت آلمان واقع در کشور خود بروید. تاریخ و روز مراجعه را در وب‌سایت سفارت آلمان در کشور خود بررسی کنید و مصاحبه‌ای برای ویزا ترتیب دهید.
شما حتماً باید حداقل سه ماه پیش از سفر خود به آلمان برای ویزا اپلای کنید. روند اپلای شما ممکن است 25 روز طول بکشد.
پس از تحویل مدارک مورنیاز، آن‌ها به دفتر مهاجرتی دانشگاه مد نظر شما برای پذیرش فرستاده می‌شوند سپس به سفارت آلمان در کشورتان ارسال می‌شود.

 

نکاتی درخصوص اخذ ویزای آلمان :

 • اگر دورۀ تحصیلتان را به پایان رساندید، فرصت افزایش مدت اقامت خود برای حداکثر 3 سال را دارید و شما همچنین موظف به یافتن کار در حیطه تحصیلتان هستید.
 • در کنار ویزای دانشجویی آلمان، شما همچنین باید گواهی سلامت دریافت کرده و مهارت‌های زبان آلمانی خود را اثبات کنید. شما باید یادگیری و تسلط به زبان آلمانی را پیش از سفر خود به آلمان فرا بگیرید، به‌خصوص که زبان انگلیسی به‌طور گسترده‌ای در شهرهای آلمان استفاده نمی‌شود.

 

الزامات زبانی برای تحصیل در آلمان

اگر متقاضی ویزای بلندمدت آلمان هستید، باید مهارت‌های پایه زبان آلمانی را داشته باشید تا بتوانید یکی از آزمون‌های مطرح‌شده در زیر را باموفقیت بگذرانید ( زمان دریافت این مدارک نباید بیش از 4 سال قبل باشد):

شما موظف به انجام این آزمون‌ها هستید حتی اگر در دوره‌های تحصیلی زبان انگلیسی ثبت‌نام کرده باشید. مصاحبه ویزا در سفارت آلمان همچنین شامل مکالمه و بحث به زبان آلمانی است تا شما ثابت کنید که آلمانی را متوجه می‌شوید و می‌توانید با استفاده از اصطلاحات پایه و محاوره‌ای به زبان آلمانی صحبت بکنید.

 

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی آلمان

برای اینکه یک دانشجوی بین‌المللی در دانشگاهی آلمانی باشید، باید یکی از ویزاهایی که در بالا گفته شد اخذ کنید. در تقاضای ویزای خود شما باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • گواهی که ضمانت سلامت شما را نشان دهد، که این گواهی همچنین هنگام ثبت‌نام شما در دانشگاه نیاز است ( در آلمان گواهی سلامت عمومی از کشورهای اتحادیه اروپا، بوسنی و هرزگوین، اسرائیل، مراکش، مقدونیه، لیختن اشتاین، ایسلند، نوروژ، سوییس، صربستان، ترکیه و تونس مورد قبول است). دانشجوییان ایرانی نیاز به انجام آزمایشات پزشکی ندارند.
 • مدرک منابع درآمد، برای ماهانه حداقل 720 یورو
 • رونوشتی از مدارک دانشگاهی که زمینه تحصیلی، دستاوردها و قابلیت‌های شما را نشان دهد
 • درصورتی که در دوره تحصیلی به زبان آلمانی ثبت‌نام کنید، مدرکی باشد که مهارت‌های شما را در زبان آلمانی نشان دهد
 • فرم تکمیل شدۀ درخواست شما
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست (60 یورو)
 • دو قطعه عکس
 • نامه پذیرش از دانشگاه مدنظر
 • اظهارنامه معتبربودن تمامی مدارک اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 

اطلاعات مفید درخصوص ویزای دانشجویی آلمان بر اساس ملیت شما


برای مجوز کار در آلمان اپلای کنید

محصلینی که از کشورهای اتحادیه اروپا یا کشورهای محدوده اقتصادی اروپا هستند می‌توانند بدون محدودیت زمانی در آلمان کار کنند. اما محصلینی که از کشورهای غیراتحادیه اروپا هستند مجوز 120 روز کارکردن تمام وقت یا 240 روز کار نیمه‌وقت را دارند. این به معنای 20 ساعت در هفته در هر ترم است. هرچند، اگر بخواهند این محدوده زمانی را افزایش دهند، باید در “Agentur für Arbeit” ( آژانس اشتغال فدرال) برای مجوز اشتغال تقاضا دهند.

 

شرایط اپلای برای مجوز اقامت در آلمان

مجوز اقامت مناسب زمانی است که شما به آلمان سفر کرده‌اید. تنها محصلینی که از کشورهای غیراتحادیه اروپا (EU) یا محدوده اقتصادی اروپا (EEA) هستند و همچنین محصلین سوئیسی که دوره تحصیلی آن‌ها به بیش از 90 روز بیانجامد باید برای مجوز اقامت تقاضا کنند. مدارک موردنیاز برای مجوز اقامت:

 • تاییدیه اسم‌نویسی در دفتر اسم‌نویسی مقیمان کشور آلمان
 • تاییدیه گواهی سلامت
 • کارت شناسی محصل صادر شده از دانشگاه آلمانی

موفق باشید


تماس با کارشناسان آموزشگاه زبان آلمانی دید

شما می‌توانید همه روزه از 8 صبح تا 9 شب، برای کسب اطلاعات در خصوص کلاس مکالمه زبان آلمانی ، با شماره زیر تماس بگیرید:

02122040877