مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

امروزه بیش از 9 میلیون مهاجر در آلمان زندگی می‌کنند. آلمان پس از ایالات متحده دومین مقصد مهاجرتی در جهان است. هر ساله هزاران مهاجر برای داشتن زندگی بهتر به آلمان مهاجرت می‌کنند. مردمانی با ملیت، تحصیلات و مهارت‌های مختلف، آلمان را به موزائیک فرهنگی (کشور چندفرهنگی) تبدیل کرده‌اند. چرا این کشور از معروف‌ترین مقصد‌های مهاجرتی است؟ در این مطلب نگاهی به مزایای مهاجرت به آلمان خواهیم انداخت.

 

رفاه در آلمان 

کشور آلمان به سیستم رفاهی گسترده خود معروف است. اصول سیستم رفاهی ریشه در قانون یک کشور دارد. دراین خصوص، آلمان در کنار آزادی‌ای که پایه‌های طبیعی زندگی توابعش است متعهد به حفاظت است. درآلمان اگر فردی قادر به مراقبت از خود نباشد، کشور این کار را انجام می‌دهد. و حتی اگر فردی قادر به مراقبت از خود باشد اما  توانیش برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه کافی نباشد، کشور باز به کمک او می‌آید. این یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به آلمان است.

 

کار در آلمان

از دلایل اصلی مهاجرت به آلمان شغل خوب است. در آلمان، کسانی که به دلایلی کار نمی‌کنند می‌توانند از دولت درخواست کمک کنند. کسانی که بیکار هستند، بیمه بیکاری به آن‌ها تعلق می‌گیرد: 60 درصد آخرین درآمد خالص برای اشخاصی که فرزندی ندارند و 67 درصد برای کسانی است که دارای فرزند هستند. مهاجران اقتصادی از سیستم کمک هزینه استفاده می‌کنند چون بیمه به کسانی هم که هرگز در آلمان کار نکرده‌اند تعلق می‌گیرد. آن‌ها فقط باید به‌عنوان “بیکار” فرم‌های مهاجرتی خود را پر کنند.

مهاجرت به آلمان

نرخ بیکاری در آلمان در سال 2015 تنها 4.7 درصد بود. حرفه‌های موردنیاز شامل پزشکی، متخصصین آی تی و مهندسی است. شغل‌های بیشماری وجود دارند که به سطح مشخصی از صلاحیت نیاز دارند مانند لوله‌کشی، متخصص برق، صنعت‌گری و غیره. به متخصصین فنی‌حرفه‌ای نیز به‌شدت نیاز است. شرکت‌های بین‌المللی آلمانی مانند BMW ، Siemens، Adidas و Volkswagen سالانه هزاران کارمند استخدام می‌کنند. اخیراً آلمان موفقیت زیادی در تلفیق بهتر مهاجران در بازار کار داشته است.
مردم می‌توانند دربارۀ سالخوردگی خود آرامش‌خاطر داشته باشند چون حقوق بازنشستگی در آلمان ماهانه حدود 1000 یورو است. این مبلغ در آلمان غربی نسبت به آلمان شرقی بیشتر است.
همچنین هر مالیاتدهنده‌ای که فرزندی دارد می‌تواند از بیمه فرزند (Kindergeld) بهره‌مند شود. والدین این مبلغ را تا زمانی که فرزندانشان به 18 سالگی برسند دریافت می‌کنند. البته این پروسه می‌تواند تا 25 سالگی آنان ادامه پیدا کند اگر درحال تحصیل در مدارس هستند یا تقاضاهای مشابه دیگر دارند. والدین برای هرکدام از دو فرزند اولشان ماهانه مبلغ 190 یورو، 196 یورو برای فرزند سوم و 221 یورو برای فرزندان اضافی دیگرشان دریافت می‌کنند.

 

تحصیل در آلمان

آلمان مقصد جذابی برای جوانان نیز است. فارغ‌التحصیلان داخلی و بین‌المللی همچنین قادر به تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌صورت رایگان هستند. درضمن، دانشگاه‌های خصوصی گران هستند و هزینه آن‌ها ممکن است سالانه به 20000 یورو برسد. کسانی که قصد تحصیل و مهاجرت به آلمان را دارند باید به اندازه کافی درباره آن بدانند. متقاضیان بین‌المللی قبل از ثبت‌نام باید در آزمون زبان آلمانی شرکت کنند. هرچند، اگر شخصی نتواند به آلمانی صحبت بکند، فرصت‌هایی برایش وجود دارد تا دروس خود را با انتخاب “برنامه‌های درسی انگلیسی مخصوص محصلین بین‌المللی” بگذراند.
شغل‌ها و حقوق‌های خوب، محیط تمیز، نرخ پایین جرم و جنایت، زمان زیاد برای استراحت و جاذبه‌های فرهنگیو حمل و نقل عمومیِ خوب است که کشور آلمان را برای مردم دنیا جذاب کرده است. مردم به دلایل زیادی به آلمان مهاجرت می‌کنند، اما احتمالاً مهم‌ترین دلایل اصلی مهاجرت به آلمان، سیستم قوی اقتصادی و رفاهی است.


تماس با آکادمی دید

آموزشگاه زبان آلمانی دید، در کنار ارائه حرفه ای ترین دوره های آموزش زبان آلمانی به منظور آمادگی آزمون Testdaf و آزمون گوته، تخصصی ترین مشاوره مهاجرت به آلمان را برای شما عزیزان ارائه می دهد.