شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در آلمان

شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در آلمان

شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در آلمان

کشور آلمان از مهم‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است که دارای مزایای فراوان و مدارک معتبر جهانی است. کیفیت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه‌های تحصیلی در آلمان است، چه برنامه‌های دورۀ کارشناسی باشد چه برنامه‌های دوره تحصیلات تکمیلی. شما می‌توانید انتخاب کنید که برنامه‌های خود را به انگلیسی فرا بگیرید یا به آلمانی. به هرحال، شانس بالایی برای تحصیل رایگان و پرداخت‌نکردن شهریه در این دانشگاه‌ها دارید.
در زیر اطلاعاتی که برای محاسبه بودجه خود برای برنامه های تحصیلی آلمان نیاز دارید را خواهید یافت. جزئیات مرتبط با پرداخت شهریه، هزینه های زندگی و فرصت بورسیه در آلمان را مطالعه کنید.

 

شهریه دانشگاه‌های آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، با شنیدن اینکه دانشگاه‌های عمومی برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند قطعاً خوشحال خواهید شد (مگر اینکه بخواهید رشته خود را در کارشناسی ارشد تغییر دهید و دنبال رشته کارشناسی‌تان نباشد). سیستم تحصیل رایگان و بدون شهریه در آلمان برای تمامی دانشجویان غیربومی است؛ بدون درنظرگرفتن کشوری که در آن متولد شده‌اند.
اغلب دانشگاه‌های آلمانی عمومی هستند، بنابراین باید تنها هزینۀ مدیریت را که مبلغی سالانه حدود 100 تا 200 یورو هست را پرداخت کنید. این هزینه برای تمامی خدمات مدیریتی و ثبت‌نام شما است. همچنین، باید هر ترم مجدداً ثبت‌نام کرده و این مبلغ را پرداخت کنید.
هر چند در این مورد استثنائاتی وجود دارد. اگر دورۀ خود را در وقت موردنظر به اتمام نرسانید درحالی که در برمن، ساکسونی پایین، سارلند، ساکسونی یا تورینگیا تحصیل می‌کنید، باید شهریه بپردازید.

 

شهریه دانشگاه‌های خصوصی آلمان

سرمایه دانشگاه‌های خصوصی آلمان شهریه‌های دریافتی از دانشجویان است بنابراین، برخی از دانشجویان بین‌المللی باید بین 3000 تا 20000  یورو سالانه برای دوره‌های تحصیلی بپردازند. شهریه بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی دارد. برای مثال رشته‌های مهندسی و تجارت شهریه‌های بالاتری نسبت به دیگر رشته ‌ها مانند رشته‌های علوم اجتماعی دارند.

 

دانشگاه های رایگان و بدون شهریه برای دانشجویان بین المللی آلمان

نمونه‌هایی از دانشگاه‌های رایگان در آلمان :

 

شهریه دانشگاه‌های رنک بالا در آلمان

در اینجا متوسط شهریه دانشگاه‌های رنک بالای آلمان نشان داده شده است:

شما همچنین می‌توانید به‌طور مستقیم برای دانشگاه‌های علوم انسانی IUBH بدون پرداخت شهریه و با مزایای مشاوره، اپلای کنید.

 

هزینه زندگی برای دانشجویان در آلمان

نه تنها می‌توانید به‌طور رایگان در آلمان تحصیل کنید، بلکه هزینه‌های زندگی در آنجا نیز کاملاً منطقی است. متوسط هزینه زندگی برای دانشجویان ماهانه بین 630 الی 1000 یورو است که شامل هزینه محل سکونت شماست که بالاترین هزینۀ  پیشِرو را در بر می‌گیرد.

 • حداکثر هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند برلین، فرانکفورت یا دوسلدورف : ماهانه 900 الی 1400 یورو
 • حداکثر هزینه زندگی در شهرهای کوچک مانند هانوور، فرایبرگ یا لایپزیگ : ماهانه 750 الی 1100 یورو

 

هزینه محل سکونت دانشجویان در آلمان

درخصوص هزینه‌های زندگی در آلمان، هزینه محل سکونت از بالاترین آن‌هاست که شامل 34 درصد کل بودجه شما می‌شود. گزینه‌های ارزان‌تر برای دانشجویان بین‌المللی در این خصوص شامل سالن‌های مسکونی یا آپارتمان‌های شریکی است. شما همچنین می‌توانید یک آپارتمان خصوصی اجاره کنید. در زیر شما متوسط هزینه محل سکونت برای دانشجویان را می‌بینید :

 • تنها زندگی‌کردن: ماهانه 360 یورو
 • زندگی با همسر، دوست یا حتی بچه: ماهانه 400 یورو
 • زندگی در خوابگاه: ماهانه 150 الی 240 یورو

اما باید توجه داشت که  تهیه اتاق در سالن‌های مسکونی بسیار مشکل است چون بنابر تحقیقات اروپایی، تنها 11 درصد از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌ها اسکان دارند. همچنین 55 درصد محصلین از زندگی در این سالن‌ها راضی هستند.

 

هزینه‌های دیگر درخصوص محل سکونت در آلمان

اگر آپارتمانی در آلمان اجاره کنید باید هزینه‌های زیر را نیز بپردازید:

 • هزینه‌های آب و برق: ماهانه حدود 200 یورو
 • هزینۀ اینترنت: ماهانه حدود 27 یورو

 

هزینۀ غذا برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان

به‌عنوان دانشجوی محصل در آلمان، باید ماهانه حدود 170 یورو برای خورد و خوراک خود بپردازید. اگر به‌دنبال هزینۀ کمتر هستید از سوپرمارکت‌های ارزان‌تر مانند Aldi ، Lidl و Netto خرید کنید.
اگر می‌خواهید هرازگاهی در رستوران غذا بخورید باید حداقل 10 یورو برای غذا در رستوران ارزان پرداخت کنید. هزینه سه نوع غذا برای دو نفر در رستوران نسبتاً خوب 45 یورو و هر نوشیدنی اضافی آن 3 یورو می‌شود.

 

هزینه‌های حمل و نقل در آلمان

براساس تحقیق DAAD، حدود 10 درصد از بودجه ماهانه محصل صرف حمل و نقل می‌شود.

 • مجوز عبور و مرورعمومی برای محصلین ماهانه حدود 30 الی 60 یورو می‌شود که این نیز بستگی به شهر محل تحصیل شما دارد.
 • شما می‌توانید به‌راحتی با دوچرخه در تمام شهرهای آلمان عبور و مرور کنید. هزینه اجاره دوچرخه در آلمان روزانه حدود 15 الی 20 یورو می‌شود.
 • از سیستم قطاری Deutsche Bahn آلمان استفاده کنید و از این طریق به هر شهری از آلمان که می‌خواهید سفر کنید. هزینه‌ها حدود 20 الی 70 یورو است.

 

فاندینگ و پشتیبانی مالی دانشجویان در آلمان

کشور آلمان به‌طور مصمم از تحصیلات عالی حمایت کرده و از دانشگاه‌ها با پرداخت شهریه‌های تحصیل حمایت مالی می‌کند. به‌علاوه، دولت آلمان حمایت مالی از محصلین را مورد توجه قرار می‌دهد.

 • خدمات بورس تحصیلی آلمانی (DAAD) برنامه ایست که حمایت مالی را شامل شده و بر محصلین و محقق آلمانی و بین‌المللی تمرکز دارد.
 • Deutschlandstipendium پاداشی ماهانه حدود 300 یورو برای محصلین با استعداد برای حداقل 2 ترم پرداخت می‌کند.

 

هزینۀ ویزای آلمان

حالا که دانش کلی درخصوص هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان را کسب کردید، می‌توانید اپلای خود به دانشگاه مورد نظر خود در آلمان را شروع کنید. زمانی که این کار را شروع کردید، به‌خاطر داشته باشید که شرایط ویزای دانشجویی آلمان را درصورتی که خارج از اروپا یا محدوده اقتصادی اروپا هستید، حتماً بررسی کنید:

 • دانشجویان ترکی متقاضی ویزای آلمان
 • دانشجویان آمریکایی متقاضی ویزای آلمان
 • دانشجویان ایرانی متقاضی ویزای آلمان
 • دانشجویان پاکستانی متقاضی ویزای آلمان

تماس با آموزشگاه زبان دید

به منظور مشاوره تخصصی و کسب اطلاعات تکمیلی درباره دوره های زبان آلمانی دید، با شماره زیر تماس بگیرید:

شماره تماس: 02122040877