IELTS Listening – نکات سوالات Note Completion

IELTS Listening – نکات سوالات Note Completion

IELTS Listening – نکات سوالات Note Completion

در این قسمت IELTS Listening شما باید بخشی از اطلاعاتی را که در فایل صوتی ضبط شده و شنیده‌اید بنویسید.

ielts listening

A
  • یادداشت‌ها به گونه‌ای نوشته شده‌اند که گویی شخصی که به گوینده گوش فرا‌داده آن‌ها را در دفتری نوشته است. این یادداشت‌ها IELTS Listening ممکن است جملات کاملی نباشند یا با حروف بزرگ آغاز نشده باشند و در انتهایشان نقطه‌ای نداشته باشند.
  • معمولاً بالای این یادداشت‌ها عنوانی قرار داده می‌شود که به شما کمک می‌کند موضوع فایلی که قرار است بشونید را پیش‌بینی کنید.
  • در IELTS Listening دستورالعمل‌ها را بادقت بخوانید چون به شما می‌گویند که چندکلمه برای نوشتن هرپاسخ می‌توانید استفاده کنید. تعداد کلمات در هر قسمت از این بخش فرق دارند، اما در حالت کلی به شما اجازه نوشتن دو یا سه کلمه را می‌دهند. ممکن است از شما بخواهند از اعداد به‌عنوان پاسخ سوال استفاده کنید.

B

  • به یادداشتها نگاه کنید و سعی کنید پیش‌بینی کنید. کلمات کلیدی به شما ایده‌هایی درخصوص موضوع مکالمه می‌دهند. اگر کلمه‌ای باشد که شما دربارۀ آن ندانید، درابتدای فایل صوتی معمولاً درباره آن توضیح خواهد داده شد. پس بادقت گوش فرا دهید.
  • ممکن است چندین خط‌نوشته متوالی بدون جای خالی برای پرکردن وجود داشته باشد. باید این‌ها را هم با دقت بخوانید چون به شما برای فهم موضوع فایلی که قراراست بشونید کمک می‌کنند.
  • در این بخش IELTS Listening شما باید دقیقاً کلماتی را بنویسید که می‌شنوید. کلماتی که می‌شنوید را اصلاح نکنید و یا تغییر ندهید. پاسخ‌ها اشتباه خواهند بود اگر املای آن کلمات اشتباه باشند.
  • سوالات به‌ترتیب همان اطلاعاتی است که در فایل صوتی می‌شنوید.

( توجه داشته باشید که بعدها ممکن است با بخش‌هایی از IELTS Listening رو به رو شوید که شباهت بسیار زیادی با این بخش دارند که یادداشت‌ها و نوشته‌ها در جدول‌ها یا نمودارهای گردشی نشان داده شده‌اند.)

 

راهنمای گام به گام IELTS Listening - پرکردن یادداشت

 

گام نخست: ابتدا فکر کنید.

عنوان بالای یادداشت‌های IELTS Listening را بخوانید. آیا کلمه‌ای میان این کلمات کلیدی وجود دارد که دربارۀ آن نمی‌دانید؟

یادداشت‌ها را با‌دقت بخوانید. آیا به شما کمک می‌کنند تا اطلاعاتی درون فایل صوتی را پیش‌بینی کنید؟ آیا به شما کمک می‌کنند که دربارۀ عنوانی که برایتان نا آشنا به‌نظر می‌رسید بیشتر بدانید؟

به تک تک جاهای خالی با‌دقت نگا کنید و فکر کنید که هرکدام چگونه اطلاعاتی می‌طلبند. به‌یاد داشته باشید که درابتدا IELTS Listening به شما گفته شده که نمی‌توانید بیش از دو کلمه برای هرپاسخ بنویسید. دراینجا، هر پاسخ ادات سخن (اسم، فعل و…) یکسانی دارند. توجه داشته باشید که اسم‌ها در این بخش خیلی معمول هستند.

 

گام دوم: چیزهایی که می‌شنوید را بررسی کنید

به اولین بخش فایل IELTS Listening ی که پخش می‌شود گوش فرادهید و ببینید که چگونه می‌توانید خود را برای پاسخ‌دادن به سوالات آماده کنید. گوینده درابتدا توضیح می‌دهد که درچه مورد قرار است صحبت کند و اطلاعاتی مرتبط با اولین جملات یادداشت‌ها به شما می دهد. باید همزمان پاسخ‌ها را بنویسید، باید اعتماد به‌نفس بیشتری درخصوص فهم موضوع داشته باشید. توجه داشته باشید که ممکن است درهمان چند جملۀ  اول سوالی باشد که باید به آن پاسخ بدهید.
حالا تمرکز خود را روی پاسخ‌دادن به سوالات IELTS Listening بگذارید. باید برای اطلاعاتی که ارائه می‌شود آمادگی داشته باشید، و همچنین شما باید بادقت کامل به کلمه یا کلمات کلیدی که باید درجای خالی بنویسید گوش کنید تا هم پاسخ درست را بنویسید و هم در املای آن‌ها اشتباه نکنید.
به بخشی از متن فایل صوتی IELTS Listening که درپایین قرار داده شده نگاه کنید. اولین پاسخ را پررنگ تر به شما نشان داده‌ایم. توجه داشته باشید که چگونه جملات قبل از پاسخ که زیر آن‌ها خط کشیده شده به شما برای یافتن آن کمک کرده‌اند. جملات بعد از پاسخ که زیر آن‌ها خط کشیده شده به‌عنوان فایلی که شنیده‌اید اشاره بیشتری دارد. توجه داشته باشید که زبانی که در یادداشت‌ها استفاده شده چقدر به زبان فایل که می‌شنوید شباهت دارد ( آن‌ها دقیقاً همان کلمات نیستند).

 

متن فایل صوتی

Audio script

نکات و تکنیک های لیسنینگ آیلتس

به بخش دیگری از متن فایل صوتی IELTS Listening در پایین نگاه کنید. دومین پاسخ پررنگ شده است. بار دیگر دقت کنید و ببینید شما چگونه به سمت پاسخ هدایت شده‌اید. توجه کنید که چگونه عبارت joining a gym در فایل صوتی عبارت gym membership در یادداشت‌ها را به شکل دیگر بازگویی می‌کند.

 

متن فایل صوتی IELTS Listening

Audio script

تقویت مهارت لیسنینگ آیلتس - IELTS Listening


تماس با ما

به منظور مشاوره مهاجرت و ثبت نام در ورکشاپ های IELTS Listening و تدریس خصوصی آیلتس با شماره زیر تماس بگیرید:

 شماره تماس: 02122040877