یادگیری زبان چینی

یادگیری زبان چینی

مراحل یادگیری زبان چینی

آکادمی بین‌المللی زبان‌ها و آیلتس دید، به‌عنوان تخصصی‌ترین مرکز آموزش زبان چینی، کلاس‌های فوق فشرده، فشرده، عمومی و خصوصی زبان چینی را برگزار می‌کند. در این مطلب نگاه عمیقی به روش‌های مختلف یادگیری زبان چینی می‌انداریم.
یادگیری زبان چینی کار سختی نیست. جهت یادگیری می‌توانید برخی از ترفندها را اعمال کنید. شما به صورت‌های مخصوص باید به زبان چینی صحبت کنید تا شانس استفاده از این زبان را داشته باشید و بتوانید به‌سرعت، تسلط خود را در زبان چینی بالا ببرید.

 

روش اول یادگیری زبان چینی

لغات پایه را یاد بگیرید. اولین کاری که لازم است برای یادگیری یک زبان جدید انجام دهید، یادگیری لغات ساده ولی مهم و استفاده هرچه زودتر از این لغات است. هرچقدر که دستور زبان و دستور‌العمل‌های جملات مهم باشند، زمانی که لغات پایه را یاد نگرفته باشید عملاً کاربردی نخواهند داشت. این لیستی برای شروع یادگیری زبان چینی است:

Nihao: صبح بخیر

Shi: بله انجام خواهم داد 

Bu shi:  منفی کردن فعل 

Zai jian: خداحافظ  

Zaoshang: صبح بخیر

Wan shang:  شب 

Tou: سر 

Jiao: پا 

Shou: دست ها  

Niu rou: گوشت گاو 

 

مرحله دوم یادگیری زبان چینی

عبارت‌ها و اصطلاحات پایه را یاد بگیرید. زمانی که توانستید بعضی از لغات چینی را یاد بگیرید، می‌توانید بعضی از جملات و اصطلاحات را ساخته و خود را در مکالمات روزمرۀ چینی دخیل کنید. این چند عبارت کوتاه، برای شروع یادگیری زبان چینی مناسب هستند:

Ni hao ma: حالت چطوره

Wo hen hao: خوبم

Xie xie: ممنون

Bu yong xie: خواهش میکنم

Dui bu qi: معذرت میخوام

Wo bu dong: متوجه نشدم

Nin gui xing: فامیلی تو چیه

Ni jiao shen me ming zi: اسم تو چیه

……Wo jiao: ......اسم من

یادگیری زبان چینی

 

مرحله سوم یادگیری زبان چینی

لحن و آوا‌های زبان را یاد بگیرید. زبان چینی، یک زبان صدادار و دارای آوا می‌باشد. این بدان معناست که لغات مشابه معانی متفاوتی دارند که معانی آنان بسته به اهنگ و آوای تلفظ این لغات است (حتی اگر املای کلمه و تلفظ نیز مشابه باشد). درک این امر ممکن است برای غربی‌ها سخت باشد، اما این را بدانید که اگر می‌خواهید زبان چینی را به‌درستی صحبت کنید، یادگیری این آواها و صداها برای یادگیری زبان چینی ضروری می‌باشد. در چینی ماندارین (Mandarin Chinese)

کلاس ها و دوره های زبان چینی

 

مرحله چهارم یادگیری زبان چینی

آوای اصلی وجود دارد: اولین آوا یک آوای بلند و مسطح است. که به‌طور نسبی بلند ادا و تلفظ می‌شود و آوای صدا نیز پایین نمی‌آید. به‌عنوان مثال لغت (ma) را درنظر بگیرید. این لغت اولین آوا را با نوشتن (my) نشان می‌دهد. آوای دوم، یک آوای رو به بالاست. از وسط شروع‌شده و به مراتب افزایش می‌یابد. که خیلی شبیه لغت (huh) در زبان فرانسوی است.
آوای دوم رو با نوشتن (my) نشان می‌دهیم. سومین آوا، یک آوای توخالی ست که در سطح ابتدایی آغاز می‌شود و سپس قبل از بالارفتن دوباره، به پایین می‌رود. تقریباً مانند زمانی که حرف B یا لغت (horse) را در زبان انگلیسی می‌گویید. آوای سوم توسط “my” گفته می‌شود. آوای چهارم, یک آوای زاده شده است که در سطح متوسط شروع شده و به مراتب کاهش می‌یابد و بسیار شبیه زمانی است که به زبان فرانسوی می‌گویید (eg “stop”). آوای چهارم توسط “my” بیان می‌شود.

 

مرحله پنجم یادگیری زبان چینی

نحوۀ  تلفظ لغات را تمرین کنید. زمانی که نحوۀ صحیح تلفظ در زبان چینی را با گوش‌دادن به صحبت‌کردن چینی‌زبانان یاد گرفتید. (یوتیوب منبع خوبی برای چنین تمرینی است)، و به اندازۀ کافی آموزش دیدید، باید بتوانید این آواها را ادا کنید. و این امری بسیار مهم است. زیرا لغات ممکن است معانی کاملاً متفاوتی داشته باشند که این نیز بستگی به آوای استفاده شده دارد.

تدریس خصوصی زبان چینی

 

برای مثال، استفاده از آوای “my” به‌جای “my” و یا گفتن “Mom” به‌جای “Yell” که دارای معانی متفاوتی هستند. بنابراین زمانی که شما لغات را یاد می‌گیرید، تنها یادگیری نحوۀ تلفظ آن‌ها کافی نیست. باید بخش‌های دیگر را نیز فرا بگیریم.  ممکن است شما لغت را در زمینۀ اشتباهی استفاده کنید. بهترین راه برای تمرین نحوۀ تلفظ، صحبت با افراد چینی‌زبان است که بتوانند شما را درهنگام موفقیت تشویق و در هنگام اشتباه‌کردن تصحیح کنند.

 

مرحله ششم یادگیری زبان چینی

بر روی دستورزبان و ساختار جملات کار کنید. دیدگاهی وجود دارد که می‌گوید زبان چینی یک زبان بدون دستور زبان است! زبان چینی دستور زبان بسیار پیچیده‌ای دارد. که بسیار متفاوت از زبان فرانسه و دیگر زبان‌های اروپایی می‌باشد. خوشبختانه در هنگام یادگیری زبان چینی، لازم نیست که قوانین پیچیدۀ صرف (conjugation) افعال، مطابق‌ها (agreements)، ژانرها، جمع‌های غیر کامل را یاد بگیرید.
زبان چینی یک زبان تحلیلی است. که از جهاتی نیز آن را به یک زبان ساده تبدیل می‌کند. به‌علاوه، برای مقایسه باید این مسئله را بدانید که زبان چینی از ترکیبات جمله‌ای مشابه در زبان فرانسه استفاده می‌کند. (فاعل-فعل-مفعول) که کار ترجمه را نیز بین دو زبان راحت‌تر کرده. برای مثال، عبارت “او گربه‌ها را دوست دارد” در زبان فرانسه، ترجمه‌ای مثل ta (او) xi huan (دوس داشتن) mao (گربه ها) در زبان چینی خواهد داشت. از طرف دیگر، زبان چینی ساختار دستور زبانی مخصوص به خود را نیز دارد که بسیار متفاوت از زبان فرانسه است و یادگیری آن ممکن است چالش برانگیز باشد. این ویژگی‌های دستور زبانی طبقه‌بندی شده‌اند.

 

مرحله هفتم یادگیری زبان چینی

برای تسهیل در یادگیری زبان چینی، یاد بگیرید تا به زبان چینی بخوانید و بنویسید.
پینیین (pدinyin) را یاد بگیرید. پینیین (pinyin) یک سیستم نوشتاری چینی است که از حروف الفبای رومی به‌جای حروف چینی سنتی استفاده می‌کند. این سیستم برای آن‌هایی که زبان چینی را یاد می‌گیرند بسیار مفید است، زیرا به شما کمک می‌کند بدون صرف زمان برای یادگیری حروف الفبای سنتی چینی، به زبان چینی بنویسید و بخوانید.
دفترچه راهنما و روش‌های یادگیری در دسترس زیادی در پینیین (pinyin) وجود دارد. اگرچه باید این را بدانید که با وجود استفاده از حروف الفبای رومی در پینیین (pinyin), تلفظ کلمات همیشه برای افراد غربی قابل درک و فهم نیست. بنابراین لازم است از راهنمای تلفظ کلمات هنگام یادگیری پینیین (pinyin) استفاده کنید.

 

مرحله هشتم یادگیری زبان چینی

A

درمورد حروف الفبای چینی کنجکاو باشید، اگرچه برای یادگیری زبان چینی لزومی برای یادگیری چگونه خواندن حروف سنتی چینی وجود ندارد. اما از آنجایی که یادگیری آن، افراد را به فرهنگ اصیل چین نزدیکتر می‌کند، ممکن است افراد زیادی را برای  یادگیری آن  وسوسه کند. یادگیری و تشخیص حروف چینی کار ساده‌ای نیست. یک خوانندۀ معمولی برای خواندن یک روزنامه حداقل باید 2000 حروف بلد باشد و تازه این آغاز کار است.
تخمین زده شده است که حدود 50000 حروف چینی وجود دارد. (اگرچه بیشتر این حروف دیگر استفاده نمی‌شوند). مهم‌ترین فایده و حسن یادگیری زبان چینی، دسترسی به تعداد بیشماری از کارهای ادبیاتی است. که شامل ادبیات کانتونی (Cantonese) ژاپنی و کره است. برای همۀ این زبان‌ها از حروف الفبای چینی (یا نسخه ی ساده تر آن) در کتاب مقدس استفاده شده است. اگرچه این زبان‌ها از لحاظ صحبت‌کردن بسیار با یکدیگر متفاوت هستند.

B

نوشتن به وسیلg حروف چینی را یاد بگیرید. نوشتن حروف الفبای چینی یک تمرین سخت است که مستلزم صبر می‌باشد. یادگیری ریشه (radical)، اولین قدم برای یادگیری نوشتار چینی است. و تعداد آن‌ها نیز 214 عدد است. بعضی از آنان حروف را در خود شکل می‌دهند. د حالی دیگر ریشه‌ها تنها برای شکل‌دهی دیگرحروف پیچیده استفاده می‌شوند. زمانی که به زبان چینی می‌نویسید، ترتیب brushstroke ها بسیار مهم است. همچنین برای یادگیری زبان چینی باید به قوانین مشخصی از بالا تا پایین، از چپ به راست و از افق تا عمود نیز توجه داشته باشید. اگر ترتیب حرکت درست نباشد، حروف در کل اشتباه خواهند بود.

 

مرحله نهم یادگیری زبان چینی

متون چینی بخوانید. اگر می‌خواهید مهارت خود را در خواندن زبان چینی افزایش دهید، باید عادت کنید به‌طور منظم هرروز 15 الی 20 دقیقه بخوانید. افرادی که در سطح ابتدایی یادگیری هستند، باید کتاب‌ها یا تمرینات کتاب کودکان را بخوانند تا مهارت خود را در خواندن افزایش دهند. همچنین باید منابع خوب آنلاین را نیز درنظر داشته باشند. همچنین می‌توان یادگیری زبان چینی را با فعالیت‌های روزمره ترکیب کرد. این کار به وسیلۀ خواندن برچسب روی محصولات چینی، یا درخواست منوی چینی زمانی که به رستوران چینی می‌روید، امکان پذیر است. همچنین می‌توانید زبان چینی خود را با خواندن روزنامه (به حروف چینی) یاد بگیرید. اینکار باعث آشنایی شما با فرهنگ و خبرهای چینی نیز می‌شود.

 

مرحله دهم یادگیری زبان چینی

هرروز مقداری به زبان چینی بنویسید تا شما را به نوشتار سوق دهد. اینکار را هرروز باید انجام دهید. چه به پنیین (pinyin) بوده یا به حروف سنتی چینی باشد. یک روش می‌تواند نوشتن ژورنال به زبان چینی باشد. که می‌توانید در این ژورنال‌ها شرح زمان، الان چه احساسی دارید یا اینکه چه کارهایی انجام داده‌اید را بنویسید. اگر خیلی خجالتی نیستید، می‌توانید از یک دوست چینی یا شخصی که او را می‌شناسید بخواهید تا ژورنال‌های شما را بخواند و اشتباهات آن را تصحیح کند.
همچنین می‌توانید شخصی را بیابید و به زبان چینی و زبان خودتان با او مکاتبه کنید. این کار می‌تواند برای هر دو نفر مفید باشد. زیرا درحالی که شما به زبان نوشتار چینی تمرین می‌کنید. او نیز به زبان شما تمرین خواهد کرد (اگر بخواهد زبان شما را فرا گیرد). همچنین می‌توانید از آن شخص بخواهید تا نامۀ شما را تصحیح کند. یکی دیگر از روش‌های یادگیری نوشتار زبان چینی، نوشتن لیست‌های ساده مثل لیست خرید یا نوشتن اسم چینی اشیاء در خانه است.

 

روش یازدهم یادگیری زبان چینی

محیط خود را به یک محیط چینی تبدیل کنید!

با شخصی که زبان مادری‌اش چینی است، تمرین کنید. بهترین روش برای یادگیری زبان چینی، تمرین‌کردن با چینی‌زبانان است. این کار شما را در لحظه وادار به واکنش کرده و اشتباهات تلفظی شما را تصحیح میکند. همچنین اطلاعات و دانشی را یاد خواهید گرفت که در هیچ کتاب آموزش زبان چینی وجود ندارد. اگر دوست چینی‌زبانی دارید، از او بخواهید که درصورت مایل‌بودن، هر هفته برای 1 یا 2 ساعت همدیگر را ملاقات کنید.
به احتمال زیاد دوست شما از این مسئله خوشحال خواهد بود، زیرا این شمایید که او را به نوشیدن یک قهوه دعوت کرده‌اید. و اگر شخص چینی زبانی را نمی‌شناسید، می‌توانید چنین شخصی را با سفارش آگهی در روزنامۀ محلی یا انجمن‌ها پیدا کنید. حتی می‌توانید به دنبال گروه‌های بحث آزاد به زبان چینی یا دوره‌های زبان چینی که بر روی قسمت شفاهی زبان تمرکز کرده‌اند باشید. و به‌عنوان آخرین گزینه نیز می‌توانید به وسیلۀ اسکایپ با افراد چینی‌زبان در ارتباط باشید.

 

مرحله دوازدهم یادگیری زبان چینی

به فایل‌ها و نوارهای زبان چینی گوش دهید. گوش‌دادن به چنین فایل‌ها و نوارهایی حتی درحال حرکت، یکی از بهترین روش‌ها برای غرق‌شدن در حال و‌هوای زبان چینی است. و حتی اگرهیچ‌چیزی را هنگام گوش‌دادن متوجه نشدید، اصلاً مهم نیست. فقط سعی کنید تا به‌طور فعال گوش داده و تعدادی از کلمات و عبارات مهم را متوجه شوید.
درک زبانی شما به‌طور آهسته ولی مطمئن پیشرفت خواهد کرد. این روش برای کسانی که سفرهای درازمدت انجام می‌دهند بسیار مفید است. زیرا به‌طور خیلی ساده می‌توانند سی دی‌های مربوط به زبان چینی را در ضبط ماشین یا پخش کنندهۀ قطار قرار داده و در طول مسیر گوش دهند. همچنین می‌توانید در هنگام کار در خانه یا انجام فعالیت‌های ورزشی نیز به این فایل‌ها گوش دهید.

 

مرحله سیزدهم یادگیری زبان چینی

فیلم‌ها و کارتون‌های چینی را تماشا کنید که یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان چینی است. لذت‌بخش‌ترین روش برای ساختن محیط زبان چینی، دیدن فیلم و کارتون‌های چینی است. این‌کار شما را با ساختار زبان چینی بیشتر آشنا می‌کند. سعی کنید فیلم و کلیپ‌هایی در یوتیوب تماشا کنید. همچنین می‌توانید فیلم‌های چینی را از ویدئو کلوپ‌ها اجاره کنید.
ممکن است در ابتدا لازم باشد از زیرنویس فیلم استفاده کنید. اما زیاد به آن وابسته نباشید. سعی کنید همه چیز را خودتان موردارزیابی قرار داده و متوجه شوید. اگر انرژی بیشتری برای فعالیت داشتید، می‌توانید بعد از هر چند کلمه یا عبارت فیلم، آن را نگه داشته و چندبار برای خود تکرار کنید. این امر به شما در داشتن یک لهجۀ خوب کمک می‌کند.

 

مرحله چهاردهم یادگیری زبان چینی

از اشتباه‌کردن نترسید. مهم‌ترین مانع یادگیری زبان چینی، ترس از اشتباه‌کردن است. اگر می‌خواهید به هدفتان که تسلط به زبان چینی است برسید، باید بتوانید بر این ترس غلبه کنید. که حتماً اشتباهات بسیار خنده‌داری نیز در این بین خواهید داشت. اما این یکی از مراحل یادگیری یک زبان است. در زمان یادگیری زبان چینی شما به‌دنبال بی‌عیب و نقص‌بودن نیستید، بلکه به دنبال پیشرفت و ترقی در این زمینه هستید. بنابراین به کار خود ادامه دهید و در این راه هر چقدر که می‌خواهید اشتباه کنید تا از این اشتباهات برای پیشرفت در زبان چینی درس بگیرید.

 

مرحله پانزدهم یادگیری زبان چینی

به فکر سفر به چین باشید. برای یادگیری زبان چینی، چه روشی بهتر از سفر به خود چین؟ چین یک کشور بسیار پهناور است. از خیابان‌های شلوغ پکن گرفته تا شکوه دیوار پهناور چین. چه برای شمایی که به‌دنبال آشنائی با فرهنگ اصیل چین هستید، چه مزه‌کردن غذاهای لذیذ چینی یا سفر از لا به لای مکان و آثار تاریخی و حماسی، همیشه برای هر مسافری یک جاذبۀ شگفت‌انگیز وجود دارد. همچنین می‌توانید از تورهای مسافرتی برای رفتن به کشورهای دیگری مثل تایوان، مالزی، سنگاپور یا فیلیپین استفاده کنید. کشورهایی که بیشتر مردم به زبان چینی در آنجا صحبت می‌کنند. فقط باید قبل از رزرو بلیط، خود را آمادۀ مواجهه با لهجه‌های مختلف کنید.

پست های مرتبط