یادگیری زبان با موسیقی

یادگیری زبان با موسیقی

چگونگی یادگیری زبان با موسیقی: چند توصیه عالی و کاربردی

قبل از شروع باید آهنگ‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها یاد بگیرید را انتخاب کنید. این مسئله بسیار مهم است، زیرا آهنگ‌های بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است برای یادگیری مناسب نباشند مثل: 

 1. آهنگ‌هایی که از کلمات بسیار سخت و نامتداول استفاده میکنند.
 2. آهنگ‌هایی که بسیار سریع هستند.
 3. متن‌های این آهنگ‌ها بهراحتی قابل دسترس نیستند.

 

8 توصیه در انتخاب آهنگ  برای یادگیری زبان انگلیسی:

1 - به یک جای درست برای پیدا‌کردن آهنگ مراجعه کنید.

میتوانید در سایت هایی مثل یوتیوب (YouTube) و ویمو (Vimeo) که در زمینۀ نشر ویدئوها فعالیت می‌کنند، سرچ کنید. موزیک ویدئوهای فراوانی در این سایت‌ها وجود دارد که بعضی از آنان نیز دارای زیرنویس هستند. 

یادگیری زبان از طریق موسیقی

Spotify که یک سرویس اشتراکی است نیز گزینۀ  مناسبی است. زیرا شما انتخابهای فراوانی در این سایت خواهید داشت. همچنین می‌توانید آهنگهای پرطرفدار و محبوب را نیز در این جا دنبال کنید.

یادگیری زبان با موسیقی - spotify

(FluentU) یک روش بسیار عالی برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدئوهای دنیای واقعی است. ما همین حالا همۀ ویدئوهای سرگرم‌کننده را در دسترس داریم. مثل موزیک ویدئوها و تریلرهای فیلم‌ها. صد ها ویدئو برای انتخاب وجود خواهد داشت. بنابراین مطمئن باشید که ویدئوهای آموزشی که مناسب شما خواهد بود را در اینجا پیدا خواهید کرد. همچنین در مجموعۀ ما قسمت بسیار فوق‌العاده ای برای افرادی که درحال یادگیری زبان انگلیسی هستند وجود دارد. از سطح ابتدایی تا سطح پیشرفته. زمانی که در حال تماشای ویدئوهای ما هستید نگاهی به آن‌ها بیندازید. شما تعداد بسیار زیادی از ویدئوهای مختلف را خواهید دید که موضوعات مختلف و موردعلاقۀ شما را موردپوشش قرار داده‌اند.  


2 - آهنگ‌های مناسب را انتخاب کنید.

 • آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که دوستشان دارید. یادگیری زبان از طریق موسیقی زمانی که از آن لذت نبرید هیچ فایده‌ای ندارد. و سریع‌ترین مسیر برای بی‌حوصلگی است!
 • آهنگی را انتخاب کنید که از نوع درستی از زبان استفاده کند. زبانی که نه خیلی ساده و نه خیلی سخت باشد. بلکه خیلی متداول و رایج باشد.
 • نکتۀ بعدی این است که گاهی خواننده آهنگ را به‌طور واضح نمی‌خواند. بنابراین آهنگ‌های متال برای شروع اصلا مناسب نیستند.
 • شاید شما به‌دنبال آهنگی باشید که داستان‌گونه است. که در این صورت درک آن برای شما راحتتر خواهد بود. اگر شما در مراحل ابتدایی یادگیری زبان انگلیسی هستید، شاید بهتر باشد آهنگ‌های کودکانه و آهنگ‌های کارتون‌ها را گوش دهید.
 • می‌توانید از آهنگ‌های پاپ شروع کنید. آهنگ‌های پاپ عاشقانه و رمانتیک هستند. و کلمات پرتکرار فراوانی دارند. زمانی که به حد کافی مهارت پیدا کردید، می‌توانید انواع دیگری از آهنگ‌ها را گوش دهید که دارای تنوع کلماتی بیشتری هستند.

 

3 - برای فهمیدن متنهای آهنگ از ” scaffolding” و “vavab support” استفاده کنید.

اگر بتوانید زبان انگلیسی را فقط از طریق موسیقی یاد بگیرید بسیار خوب است. در عمل شما مجبور هستید که زمانی را صرف پیدا کردن متن آهنگ و معنی آن بکنید تا آن را متوجه شوید. این کاری است که معمولاً اساتید از آن به‌عنوان داربست “scaffolding” یاد می‌کنند. به‌جای اینکه شما خودتان دنبال متن اهنگ باشید می‌توانید از منابع زیر برای این کار استفاده کنید که کار شما نیز سریع‌تر خواهد شد.

 • Lyrics.com و smartLyrics.com هردو مجموعه‌ای بسیار گسترده از متن آهنگ‌ها را دارا هستند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 •  Music English مجموعه ای از موزیک ویدئوهایی است که دارای عنوان نیز هستند.
 •  FluentU به‌علاوۀ یادگیری زبان انگلیسی از طریق بهترین موزیک ویدئو ها، ویدئوهای FluentU دارای زیرنویس‌های تعاملی است. اگر شما به یک کلمۀ مشکل برخوردید، ویدئو متوقف شده و تعریف آن کلمه به نمایش در می‌آید. هر تعریف نیزشامل مثال‌ها و جملات ساده و قابل‌درک است. همچنین بخشی وجود دارد که می‌توانید در آن کلمات موردعلاقۀ خود را در آن ذخیره کنید. مثالی از این بخش را در اینجا می‌توانید ببینید. 

چگونگی یادگیری زبان با موسیقی : چند توصیه عالی و کاربردی

 

4 - متن و لغات آهنگ ها را بخوانید.

برای درک محتوای آهنگ، بسیار مهم است که شما لغات را به‌طور مرتب مرور کرده و آهنگ را کلمه به کلمه به بخش‌های مختلف تقسیم کنید. و هر بخش را به‌طور کامل یاد بگیرید. می‌توانید برای خود فلش‌کارتی نیز از این کلمات تهیه کنید. 

 

5 - به‌همراه اهنگ بخوانید.

تا زمانی که در مقابل جمعیتی نخوانده‌اید، حتی اگر بدترین خوانندۀ دنیا باشید، اصلا مهم نیست. بنابراین نگران این مسئله نباشید اگر هیچ استعدادی در خواندن ندارید. صرف‌نظر از استعداد شما در خوانندگی، باید همراه با آهنگ با صدای بلند بخوانید. این کار باعث می‌شود که دهان شما برای تلفظ کلمات به‌حالت درستی شکل گرفته و همراه با ریتم و آهنگ حرکت کند.

 

6 - سعی کنید آهنگ را از حفظ بخوانید.

بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید که آهنگ را حفظ شده‌اید. حالا برای قدم بعدی آماده‌اید. سعی کنید آهنگ را بدون دیدن زیرنویس بخوانید. به‌علاوه باید بتوانید از لغاتی که یاد می‌گیرید، در مکالمات روزمره نیز استفاده کنید.

 

7 - به‌طور مرتب آهنگ‌ها را مرور کنید.

حتماً لازم نیست یک آهنگ را به‌طور کامل یاد بگیرید, سپس به سراغ آهنگ بعدی بروید. در واقع زمانی که به اندازۀ  کافی بر یک آهنگ مسلط شدید می‌توانید به سراغ آهنگ بعدی بروید. و بعد از گذشت زمانی مشخص نیز می‌توانید به آهنگ اولیه برگردید. به این عمل اصطلاحاً “Spaced Repetition” ” تکرار فاصله‌دار” گویند. و طبق تحقیقات این روش بیشتر از روش “تلاش برای تسلط یافتن یک جا” موثر است.

 

8 - آهنگ‌هایی را پیدا کنید که براساس آنچه که تا به الان یاد گرفته‌اید ساخته شده باشند.

شاید سخت‌ترین مرحله یادگیری زبان انگلیسی از طریق موسیقی، همین مرحله باشد. هر آهنگ جدیدی که یاد می‌گیرید باید یک تعادل نسبی از کلمات جدید و کلماتی که قبلاً یاد گرفته‌اید را داشته باشد. با این روش شما همیشه انگیزه‌ای برای یادگیری خواهید داشت. و همچنین به‌طور معمول یادگیری‌های قبلی شما تقویت خواهد شد.
خوش بگذرانید و سرگرم باشید. موسیقی یک زبان جهانی است که همه از آن لذت می‌برند. هر روز به آهنگ‌های انگلیسی گوش دهید. بعد از مدتی از اینکه چقد توانسته‌اید در زبان انگلیسی پیشرفت کنید, شگفت‌زده خواهید شد. زمانی که یادگیری زبان را در سرگرمی‌های خود مثل گوش‌دادن به آهنگ و خواندن به همراه آن  دخیل بکنید، حتی متوجه یادگیری زبان دوم به‌طور هم زمان هم نخواهید شد.


موسسه زبان ها و آیلتس دید کلاس های فوق حرفه ای مکالمه زبان انگلیسی را با حرفه ای ترین اساتید برگزار می کند.

پست های مرتبط