یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

آموزش و یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

زمانی که تصمیم به یادگیری انگلیسی از طریق فیلم می‌کنید، ماجراجویی طوفانی را آغاز می‌کنید. شما کلمات جدید از دزدان دریایی یاد می‌گیرید. تلفظ کلمات را با ماهی انیمیشنی تمرین می‌کنید.شما عاشق زبان می‌شوید زمانی که شخصیت‌ها درفیلم عاشق هم می‌شوند.
چه روشی سرگرم‌کننده‌‌تر از تماشای فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی  وجود دارد؟
در این مقاله به شما توصیه‌هایی ارائه می‌شود تا به شما در یادگیری کلمات و عبارات هنگام دیدن فیلم کمک می‌کند. این توصیه‌ها شامل تکرار عبارات، دیدن فیلم با (بدون) زیرنویس و چیزهای دیگر است. همچنین لذت‌بردن هم‌زمان شما از فیلم نیز تضمین می‌شود.

یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم

 

چرا یادگیری انگلیسی از طریق فیلم و سریال کارساز است؟

احتمالاً هنوز دارید به این فکر می‌کنید که آیا واقعاً ممکن است از طریق فیلم و سریال انگلیسی را آموخت؟
هرچه نباشد، دیدن فیلم سرگرم‌کننده است نه؟ بنابراین، چگونه می‌توانید در حین این سرگرمی انگلیسی را بیاموزید؟ و مهم‌تر از همه، چرا باید انگلیسی را به‌جای کتاب درسی با  فیلم یاد بگیرید؟

اینجا سه دلیل را مطرح می‌کنیم تا نشان بدهیم چرا این روش کارساز است و چرا این روش را برای یادگیری زبان پیشنهاد می‌کنم.

 

شما “انگلیسی واقعی” را یاد می‌گیرید، نه انگلیسی کتاب درسی

انگلیسی‌ای که از طریق کتب درسی یا کلاس‌های ESL یاد می‌گیرید، انگلیسی نیست که از مردمان زبان‌اصل در خیابان می‌شنوید. برای مثال، در کلاس‌های مبتدی یادگیری زبان انگلیسی شما یاد می‌گیرید که چگونه بگویید “nice weather we’re having” یا “it’s raining cats and dogs”. با اینکه  این عبارات از لحاظ فنی صحیح هستند، اما زبان‌اصل ها تقریباً هیچوقت از آن‌ها در زندگی واقعی استفاده نمی‌کنند.
در مقابل، انگلیسی داخل فیلم‌ها خیلی طبیعی است. این همچنین نزدیک به همان انگلیسی است که از زبان اصل‌ها می‌شنوید. یادگیری انگلیسی از طریق فیلم به بهبود مهارت گفتاری انگلیسی شما منجر می‌شود.

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق سریال

 

شما کلمات انگلیسی را در جمله می‌آموزید

این از جوانب موردعلاقه ما درخصوص دیدن فیلم است. بیایید درنظر بگیریم که شما از دیدن فیلم‌های جنایی خوشتان می‌آید. بعد از دیدن 10 یا 20 فیلم در این زمینه، شما واژگان مرتبط با این زمینه را یاد می‌گیرید.
معمولاً زمانی که کلمات را به روش‌های سنتی (برای مثال در مدرسه) می‌آموزید، چیزهایی مانند لیست‌هایی از واژگان را فرامی‌گیرید. مشکل یادگیری واژگان طبقه‌بندی‌شده در لیست‌ها این است که به شما واژگان جدید را یاد می‌دهند اما به شما نمی‌گویند کجا و چگونه می‌توانید از این واژگان استفاده کنید.
برای مثال، شما کلمه جدید “detective” را با دیدن فیلم فرا گرفته‌اید، شما می‌دانید این کلمه معانی زیادی دارد. ممکن است لقب یک فردی پیش از اسمش باشد (Detective Beckett). یا ممکن است اسمی باشد که به شغل فردی اشاره می‌کند (he is a detective). یا ممکن است چیزهایی بشنوید که ایده‌های متفاوتی از این کلمه به شما بدهد. (you lousy detective)
با این روش یادگیری انگلیسی از طریق فیلم نه‌تنها معنای تک تک کلمات را یاد می‌گیرید بلکه چگونگی استفاده از آن‌ها را نیز می‌فهمید.

 

آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

 

شما چگونگی ادای عبارات را یاد می‌گیرید

در انگلیسی، مردم باور دارند که تنها 7 درصد ارتباطات ما توسط کلمات انجام می‌شود. پس 93 درصد دیگر چه می‌شود؟
خب بحث این است که چگونه آن را می‌گویید. چیزهایی مثل زبان بدن، حرکات شما (مثل لبخند یا اخم) و تن صدای شما (زمانی که عصبانی هستید یا ناراحت). همان‌طور که حدس زدید، چگونگی ادای کلمات مهم‌تر از چیستی آنان برای انگلیسی‌زبانان است.

برایتان در این زیر مثالی زده‌ام :
مطمئنم یکی از اولین عباراتی که می‌خواهید در انگلیسی یاد بگیرید “ I love you” است. اما تا به‌حال به این فکر کرده اید که بستگی به بلندی حرف و تن صدای شما، گفتن آن متفاوت می‌شود؟

“I love you” – ممکن است این جمله را بعد از دعوای دو نفر (به‌خصوص عشاق) بشنوید. ممکن است یکی از آن‌ها به دیگری سعی داشته باشد بگوید که واقعاً دوست دارم… چرا باورم نمی‌کنی؟

“I love you” – ممکن است یک نفر واقعاً دلش بخواهد که بگوید عاشق دیگری است.

“I… LOVE…YOU” – این ممکن است اظهار عشق یک فردی با صدای بلند باشد و سعی در اعتراف به عشق خود باشد!

“I LOVE YOU!!” – این ممکن است اظهار عشق یک فردی هنگام عصبانیت باشد!

اگر این عبارات را در فیلم یا جایی “بشنوید” بهتر معنای آن‌ها را می‌فهمید.

دیدن بازیگران و حرکات آن‌ها در فیلم نه‌تنها شما را قادر به یادگیری کلمات جدید می‌کند بلکه منجر به فهم چگونگی استفاده از آن‌ها می‌شود. شخصیت‌ها ممکن است ناراحت، خوشحال، متعجب یا عصبانی باشند. و شما این‌ها را در فیلم سریع متوجه می‌شوید.

به تمرین این توصیه‌ها بپردازید تا واقعاً انگلیسی را با فیلم بیاموزید

 

فیلم جذابی را برای یادگیری انگلیسی از طریق فیلم انتخاب کنید

این توصیه واضح است، اما اگر شما فیلم کسل‌کننده ای را انتخاب کنید، حوصله‌تان سر می‌رود. در این صورت تمرکزکردن برای بیشتر از نیم ساعت برایتان سخت می‌شود.

به یاد می‌آورم زمانی که بچه بودم باید ساعت‌ها  فیلم‌های بسیار قدیمی مانند “singing in the rain” ، یا “Mary Poppins” را برای یادگیری زبان انگلیسی می‌دیدم. اگر این فیلم‌ها را ندیده‌اید از شما دعوت می‌کنم که آن‌ها را ببیند. آن‌ها واقعاً قدیمی هستند! من از آن‌ها متنفر نبودم، اما هنگام دیدن آن‌ها اصلاً هیجان‌زده نمی‌شدم.
به همین دلیل بسیار به شما پیشنهاد می‌کنیم فیلم‌هایی را ببینید که دوست دارید. برای این کار می‌توانید به وب‌سایت Rotten Tomatoes مراجعه کنید، که در آن منتقدهای عالی و همچنین نقدهای زیادی دربارۀ ده‌ها هزار فیلم وجود دارد. یادگیری زبان انگلیسی از طریق دیدن فیلم‌هایی که دوست دارید بهترین روش است.

 

فیلمی را انتخاب کنید که با سطح حال حاضر انگلیسی شما هم‌خوانی داشته باشد

برای مثال، برای مبتدیان انگلیسی پیشنهاد می‌کنم که انیمیشن ببینند. دلیل اصلی آن  این است که  زبان انگلیسیِ انیمیشن‌ها خیلی دوستانه، خوب و برای فهمیدن آسان‌تر هستند.
از سوی دیگر، اگر سعی کنید چیزی مانند “Romeo and Juliet”  را ببنید، بسیار گیج خواهید شد. انگلیسی شکسپیری (انگلیسی که قرن‌ها قبل استفاده می‌شده) خیلی برای فهم در فیلم مشکل است، حتی برای زبان‌آموزان پیشرفته.

 

دیکشنری خود را بیاورید

فیلم را با زیرنویس ببینید. بنابراین، زمانی که کلمه را می‌شنوید که نمی‌دانید آن را بررسی کنید.

 

عبارات کوتاه را تکرار کنید

گاهی اوقات ممکن است چیز جالبی در فیلم بشنوید. برای مثال، عبارات کوتاه یا اصطلاحاتی مثل “ hell yeah” یا “sure thing” یا “you betcha” که در انگلیسی به‌طور معمول استفاده می‌شود. اگر از آن‌ها خوشتان بیاید به تکرار مداوم آن‌ها کمک می‌کند. بعد از مدتی به حافظه بلند مدت شما می‌رود. این تمرین یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم، عالی و لذت‌بخش است – که مورد‌علاقه من نیز است.

 

برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم‌، آن را با و بدون زیرنویس ببینید

می‌دانم که دیدن فیلم خارجی بدون زیرنویس می‌تواند سخت و چالش برانگیز باشد. بنابراین در اینجا پیشنهاد خودم را در این خصوص مطرح می‌کنم. زمانی که فیلمی را برای اولین‌بار می‌بینید، زیرنویس آن را روشن کنید. اما اگر خواستید آن را برای بار دوم ببینید، زیرنویس را خاموش کنید.
با این روشِ یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم، شما داستان را باتوجه به بار اولی که دیده‌اید می‌دانید. و این بار، می‌توانید به واژگان منحصر بفردی که اخرین بار آن را بررسی کرده‌اید، گوش دهید. یا ممکن است امتحان کنید و ببینید که چه مقدار از فیلم را بدون زیرنویس متوجه می‌شوید.

 

از نرم افزار VLC Player استفاده کنید

این نرم افزار پخش را برای دیدن فیلم در کامپیوتران پیشنهاد می‌کنیم. اکثر مردم فقط برای دیدن فیلم از آن استفاده می‌کنند، اما کمی متفاوت‌تر با آن کار می کنیم. (اگر این نرم افزار را ندارید، می‌توانید از وب‌سایت‌های مختلف دانلود کنید. رایگان است.)
من این کار را با این نرم افزار می‌کنم: اگر فیلمی را دانلود کنید و آن را پخش کنید متوجه بخش‌هایی که آن‌ها را نمی‌فهمید خواهید شد.  نرم افزار VLC Player به شما اجازه پلی بک با نصف یا یک چهارم سرعت را می‌دهد. بنابراین، اگر جاهایی باشد که متوجه نمی‌شوید، می‌توانید با سرعت کمتر آن را دوباره پلی کنید. این کار در تمرین مهارت شنیداری (listening) مفید است.

آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال

 

طبیعی است که کلماتی را جا بیندازید… نگرانی را رها کنید

آخر از همه، به‌یاد دارید که در ابتدا چه گفتیم؟ فیلم‌دیدن باید سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد… بنابراین، اگر کلمات یا حتی جملات زیادی را جا انداختید، اشکالی ندارد، فقط زیرنویس‌ها را دنبال کنید و از این طریق آن‌ها را نیز بیاموزید. احساس بدی نکنید… فیلم‌دیدن باید لذت‌بخش باشد!
 

 آیا روش‌های بهتری برای یادگیری فیلم از طریق فیلم و سریال می‌خواهید؟

باید اعتراف کنم که همانطور که یادگیری انگلیسی می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، معایبی نیز در این خصوص وجود دارد. اینجا چند مشکلی را که هنگام یادگیری انگلیسی از طریق فیلم به آن‌ها برمی‌خورید برایتان بازگو می‌کنم:

 

بعضی از فیلم‌ها زیرنویس ندارند

این مشکل امروزه خیلی کم است اما احتمال آن نیز وجود دارد. اما اگر فیلمی را بدون زیرنویس ببینید ادامه آن برایتان مشکل می‌شود.

 

شما باید به مکث‌کردن‌ها و پخش دوباره فیلم ادامه دهید تا کامل متوجه شوید

ممکن است چند بار طول بکشد تا چیزهایی که گفته می‌شود را متوجه شوید. بعضی از فیلم‌ها آسان هستند و درمقابل بعضی به‌راحتی قابل فهم نیستند. برای مثال، شخصیت‌هایی که نقش “پروفسور” را بازی می‌کنند به‌راحتی قابل فهم نیستند. آن‌ها از کلماتی استفاده می‌کنند که تا به حال نشنیده‌اید.

آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم

 

باید به بررسی کلمات ادامه دهید

هرکلمه ای را که نمی‌دانید بهتر است در دیکشنری چک بکنید. با اینکه چک‌کردن کلمات با دیکشنری روی گوشی‌هایتان سرعت بیشتری دارد، اما یک مقدار مکث و چک‌کردن آن‌ها آزاردهنده خواهد بود و باید این را قبول کنید.

 

ممکن است این کلمات را بعداً به‌خاطر نیاورید

ممکن است یادآوری و استفاده این کلمات بعدها برایتان مشکل باشد چون یادداشت‌برداری زمان و انرژی می‌خواهد درحالی که دیدن فیلم باید پروسۀ لذت‌بخشی باشد که بیش از حد در آن مکث و توقف وجود نداشته باشد.


تماس با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر از کلاس های مکالمه زبان انگلیسی، و همچنین کلاس های بحث آزاد زبان انگلیسی (Free Discussion)، با شماره زیر تماس بگیرید:

شماره تماس: 02122040877

پست های مرتبط