گسترش دایره لغت

گسترش دایره لغت

گسترش دایره لغت

در این مطلب به راه‌های گسترش دایره لغت نگاهی می‌اندازیم. هرکس در هر زبانی که حرف می‌زند سه نوع دایره‌ لغت دارد: یک دایره‌لغت از خوانده شده ها (reading vocabulary)، یک دایره لغت شنیداری (listening vocabulary)، و یک دایره لغت گفتاری. (speaking vocabulary) شما ممکن است کلماتی را خوانده باشید که هرگز نشنیده‌اید، و کلماتی را شنیده باشید که هرگز نخوانده‌اید.
دایره لغات گفتاری شما ممکن است از کلماتی که خوانده و نوشته‌اید استفاده نکند. در مدت آموزش در آکادمی بین المللی زبان ها و آیلتس دید، به جمع‌کردن این سه دسته بزرگ از لغات در یک پایگاه دادۀ غنی و مفید که به کارتان خواهد آمد فکر کنید.
دیدن کلماتی که معنی آن‌ها را نمی‌دانید ممکن است شما را شدیداً مضطرب کند. هیچ‌کس در هنگام اضطراب بهترین عملکرد ممکن را ندارد. با این حال، شما می‌توانید با تمرین نحوه یادگیری کلمات جدید را به‌خوبی بیاموزید. نحوه شروع اینگونه است:

۱. با مقادیر کم شروع کنید. با تمام جمله یکجا کار نکنید. چندین روش برای تبدیل‌کردن جمله به تکه‌های کوچک‌تر وجود دارد. یکی از روش‌ها این است که فعل جمله را پیدا کنید و به مرور تعداد بیشتری از کلمات را وارد کنید، تا در حالی که به عبارتی طولانی‌تر تبدیل می‌شود معنی آن را متوجه شوید. فعل نقش پایه را برای معنی بازی می‌کند چون می‌گوید چه کاری دارد انجام می‌شود. 
شما همچنین می‌توانید از آزمون و خطا برای پیداکردن جزیره‌های معنی (islands of meaning) در جمله استفاده کنید. کلمه یا عبارتی که بلدید را پیدا کنید و به مرور به قبل و بعدش کلمات دیگر را اضافه کنید. وقتی این جزیره ها را پیدا می‌کنید و به مرور آن‌ها را گسترش می‌دهید، می‌بینید که چطور آن‌ها به یک‌دیگر متصل می‌شوند؛ سپس مفهوم کلی جمله را برداشت می‌کنید. 

۲. اگر مشکلتان کلمات درون یک جمله است، نگاهی به کلمات اطرافش بیندازید. معمولاً شما می‌توانید بفهمید هر کلمه چه نقشی در جمله ایفا می‌کند.
از خودتان بپرسید که آیا کلمه به انجام کاری اشاره می‌کند. اگر اینگونه باشد، پس یک فعل است. اگر کلمه چیزی را توصیف کند، یک صفت یا قید است. اگر فاعل است، یک اسم یا ضمیر است. از متن برای حدس‌زدن معانی، یا حداقل اقسام کلمات (part of speech) ناآشنا استفاده کنید.  

۳. وقتی جملاتی که جای خالی دارند یا دارای کلمات ناآشنا هستند را می‌خوانید، جایگزین‌کردن کلمات یا صداهایی به انتخاب خودتان بهجای آن کلمات نا آشنا میتواند به کاهش اضطرابتان کمک کند. کلماتی مثل چیز (something) و هرچی (whatever) در بسیاری از موارد به‌کار می‌آیند. البته ممکن است شما کلمات بی‌‌معنی را به این‌ها ترجیح دهید. وقتی معنی جمله به مرور روشن می‌شود، می‌توانید جایگزین‌کردن کلماتی که در جمله معنی می‌دهند را شروع کنید.  

 

هفت توصیه برای یادگیری واژگان جدید

  1. بخوانید، بخوانید و بخوانید 

هر چه بیشتر بخوانید، به‌خصوص رمان و آثار ادبی، کلمات بیشتری یاد می‌گیرید. هرقدر که کلمات بیشتری کشف می‌کنید، کلمات را ترکیب کرده و استفاده از آن ها را در جمله یاد بگیرید و همیشه معنای آن‌ها را در دیکشنری چک کنید. 
 

  1. دیکشنری و فرهنگ لغت در دسترس خود داشته باشید

از هر نسخه‌ای که می‌خواهید، چه چاپی، نرم افزار یا انلاین می‌توانید استفاده کنید. زمانی که با کلمۀ جدیدی رو به رو می‌شوید، برای بررسی تلفظ و معنای آن به دیکشنری مراجعه کنید. سپس، با مراجعه به فرهنگ جامع، کلمات و عبارات هم‌معنی یا مشابه و حتی کلمات متضاد با آن را پیدا کرده و با جزئیات آن‌ها آشنا می‌شوید.
 

  1. یادداشت تهیه کنید

بهتر است از کلمات جدیدی که یاد می‌گیرید یادداشتی تهیه کنید و هر وقت خواستید به آن‌ها سر بزنید و کلمات جدید را مرور کنید. به‌علاوه، داشتن یادداشت و تهیۀ لیست از کلمات جدید باعث می‌شود که برای یادگیری کلمات بیشتر ترغیب شوید.

 

  1. هر روز کلمۀ جدید یاد بگیرید

استفاده از تقویم یادگیری روزانه و تهیۀ لیست از کلمات جدید موردنظر خود، بهترین روش برای برخی از مردم به‌منظور یادگیری کلمات جدید است. این روش ممکن است برای برخی مردم سختگیرانه به‌نظر برسد، بنابراین اگر خواستید این روش را پیش بگیرید، فکر نکنید که هر روز باید کلمات جدیدی یاد بگیرید.

 

  1. به ریشۀ واژگان مراجعه کنید

یکی از مهم‌ترین وسیله  برای یادگیری کلمات جدید فهم و تفسیر ریشۀ لاتین و یا یونانی آن کلمات است. اِلِمان‌های یونانی و لاتین مهم‌ترین بخش کلمات انگلیسی را تشکیل می‌دهند و بنابراین دانستن آن‌ها یک راه موثر برای بهتر یادگرفتن کلمات انگلیسی است.

 

  1. کمی بازی کنید

بازی با کلمات به گونه‌ای که شما را در یادگیری کلمات جدید به چالش می‌کشانند بهترین و جذاب‌ترین وسیله برای گسترش دایرۀ لغات شما هستند. این مثال‌ها شامل جدول کلمات، نمودار و دیگر بازی‌ها است.

 

  1. مکالمه‌کردن

مکالمۀ معمولی با دیگران (البته به زبان انگلیسی) به‌راحتی در یادگیری کلمات جدید تاثیرگذار است. حتی هنگام خواندن، زمانی که کلمۀ جدیدی می‌بینید سریع یادداشت کنید و به مرور زمان به لیست واژگان خود اضافه کنید.


تماس با کارشناسان آکادمی بین المللی دید

برای برقراری ارتباط با مشاورین ما به‌منظور مشاوره مهاجرت و کسب اطلاعات تکمیلی درباره دوره‌های خصوصی و گروهی آیلتس، تافل، PTE، CELPIP و MSRT  تماس بگیرید

پست های مرتبط