چگونگی پیشرفت در مهارت‌های شنیداری انگلیسی (English Listening)

چگونگی پیشرفت در مهارت‌های شنیداری انگلیسی (English Listening)

مهارت‌های شنیداری انگلیسی

ارتباط برقرارکردن فقط محدود به صحبت‌کردن دربارۀ دیگران، به اشتراک‌گذاشتن حوادث و داستان‌ها، ایده‌ها، اهداف و تمایلات نیست. ارتباط موثر معمولاً شامل مهارت‌های شنیداری است که توانایی شما را برای هضم گفته‌های دیگران بالا می‌برد، و موجب می‌شود با ذهن باز گوش دهید. اگر بتوانید به‌خوبی صحبت کنید، می‌توانید شنوندۀ خوبی هم باشید. با توسعۀ مهارت‌های شنیداری انگلیسی (English Listening) خود می‌توانید اطلاعات بیشتری از مکالمه‌ها دریافت کنید، اعتماد دیگران را به خودتان افزایش دهید، و مردم به سمت شخصیت جذاب شما کشیده می‌شوند.

 

بخش اول مهارت‌های شنیداری انگلیسی: رفتار دوستانه داشته باشید.

قسمت اول: زبان بدن (Body Language) جذابی داشته باشید. 
داشتن زبان بدن جذاب یعنی حالاتتان را بهگونه‌ای سازمان دهید که برای مردم جذاب باشد و آن‌ها به سمت صحبت‌کردن با شما کشیده شوند. این یعنی با کسی که می‌خواهید با او صحبت کنید رودررو شوید و باحالت باز و با اعتماد به نفس بایستید.

برای تقویت مهارت‌های شنیداری انگلیسی خود سعی کنید از داشتن حالاتی که نشان‌دهندۀ بی‌میلی شما برای مکالمه‌کردن است اجتناب کنید، زمانی که کسی درحال صحبت‌کردن با شما است به اطراف نگاه نکنید، ممکن است فکر کند که شما به حرف‌های او گوش نمی‌دهید و اصلاً گفته‌های او برایتان مهم نیست. بالعکس، اگر می‌خواهید آن‌ها متوجه شوند که شما به صحبت‌های آن‌ها اهمیت می‌دهید کاملاً توجه کنید، در اینجا چند زبان بدن جالب‌توجه وجود دارد که می‌توانید به‌عنوان راهنما آن‌ها را امتحان کنید.

 

نکات تکمیلی 

مهارت‌های شنیداری انگلیسی

*هر از گاهی ابروهایتان را به‌منظور اینکه دارید دقت می‌کنید بالا ببرید.

*اندکی به شخصی که با او صحبت می‌کنید نزدیک شوید.

* در زمان مناسب لبخند بزنید و بخندید.

*زمانی که اطلاعات و چیزهای جدیدو جالب می‌شنوید سرتان را تکان دهید.

*برای نشان‌دادن موافق‌بودن با طرف مقابل یا متوجه‌شدن حرف‌های آن‌ها سرتان را برای تایید تکان دهید.

 

قسمت دوم: ارتباط چشمی‌تان را حفظ کنید.

در فرهنگ غربی، داشتن ارتباط چشمی یک روش ارتباط غیرکلامی است برای اینکه طرف مقابلتان بفهمد که شما به اون توجه می‌کنید و احترام می‌گذارید، فاکتورهایی که برای داشتن یک مکالمۀ سودمند لازم هستند. برای بهبودسازی مهارت‌های شنیداری آیلتس، داشتن و حفظ‌کردن ارتباط چشمی موجب می‌شود که طرف مقابل بداند که می‌تواند به صحبت‌کردن ادامه دهد، و بداند که شما برای گوش‌دادن آماده هستید.

 

قسمت سوم: بدون حواس پرتی گوش دهید.

یک قسمت مهم گوش‌کردن این است که صداهایی که خارج از محوطۀ شما و مکالمه‌تان هستند، افکار یا مکالمه‌های افراد دیگر را از ذهنتان دور کنید. بنابراین روی مکالمۀ خودتان تمرکز کنید. اگر حواستان به چیزهای دیگر پرت شود نمی‌توانید روی چیزی که طرف مقابل می‌گوید تمرکز داشته باشید و توانایی شنیداری شما به‌صورت قابل توجهی کاهش میابد.
خاموش‌کردن تلفن همراه یا هر وسیلۀ ارتباطی دیگر یک راه مودبانه‌ای است که از حواس پرتی‌های بیشتر جلوگیری کنید.

 

بخش دوم: فعالانه گوش دهید.

قسمت اول : به زبان بدن طرف مقابلتان توجه کنید.

برای بهترکردن مهارت‌های شنیداری انگلیسی، زبان بدن یک شخص بیشتر از جملات می‌تواند برای برقراری ارتباط با دیگران موثر باشد. برای مثال، اگر شخص مقابل مدام چشمش را به زمین می‌دوزد به این معنا است که او خجالت‌زده و یا ناراحت است.
از آن جایی که کلمات بخش از پیام گوینده را می‌رسانند، “گوش کردن”  به راهنماهای زبان بدن به شما کمک می‌کند که جدای از تاثیر گرفتن از کلام. بیشتر متوجه چیزهایی که طرف مقابلتان سعی در گفتن آن‌ها دارد بشوید

 

 قسمت دوم: با نیت یادگرفتن گوش دهید.

بعضی از افراد روی اینکه چگونه باید به صحبت‌های دیگران جواب دهند تمرکز می‌کنند، به‌جای اینکه برای فهمیدن صحبت‌های طرف مقابل فکر کنند! این عادت یک شنوندۀ خوب نیست. به‌جای اینکه روی جواب دادنتان تمرکز کنید، سعی کنید چیزی که شخص مقابل به شما می‌گوید را در ذهنتان جذب کنید، و به هر مکالمه‌ای که با کسی دارید، به آن به‌عنوان یک عملیات یادگیری نگاه کنید.
شما ممکن است دربارۀ هرموضوع یا بحثی اطلاعات یا علاقه نداشته باشید، ولی گوش‌کردن به نیت یادگیری موجب جوشش دیدگاه‌های دیگر از ذهن خودتان می‌شود، وهمچنین فرصتی می‌شود تا به‌عنوان یک شنوندۀ خوب رشد کنید.


برای اطلاع از کلاس های مکالمه زبان انگلیسی، با شماره زیر تماس بگیرید:

شماره تماس: 02122040877

 

پست های مرتبط