چطور کلمات جدید را در انگلیسی حفظ کنیم؟

چطور کلمات جدید را در انگلیسی حفظ کنیم؟

روش‌های حفظ‌کردن آسان و سریع کلمات در زبان انگلیسی

مهم نیست چقدر گرامر زبان انگلیسی شما خوب است، اگر دایره لغاتتان بالا نباشد، پیشرفت خاصی در یادگیری زبان انگلیسی نخواهید داشت. لغات جدید درهای جدیدی را برای شما باز کرده و یادگیری را جذاب می‌کند. بالابردن دایره لغت همانند رژیم غذایی است. باید تلاش کرده و پشتکار زیادی داشته باشید؛ و به‌خاطر بسپارید که هیچ جادو و راه میانبری برای یادگیری کلمات جدید وجود ندارد. صبور باشید، اهداف واقع‌گرایانه داشته باشید و برای موفقیت‌های خود به خود پاداش بدهید. در این مقاله بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی را بررسی می‌کنیم.

 

تکنیک‌های حافظه را مورد استفاده قرار دهید

روش معروف حفظ و یادگیری کلمات جدید استفاده از  mnemonics است. این روش میانبر معقول و حرفه‌ای است برای یادگیری مفاهیم و کلمات پیچیده. به‌طور مثال، از طریق این روش می‌توانید روابطی بین کلمات ایجاد کنید. مثلاً اگر کلمه inevitable را نمی‌توانید به‌سادگی حفظ کنید، آن را می‌توانید به شکل in every table فرض کنید، و به خودتان بگویید “آن کیک خوشمزه روی هر میزی است، پس خوردنش اجتناب ناپذیر است.” به انگلیسی:

That cake is in every table, so it is inevitable to eat it. بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی

همانطور که می‌بینید این روشِ بسیار خلاقانه‌ای است که از دل کلمه یک چیز جالب می‌توانید استخراج کنید و جمله‌ای، عبارتی چیزی بسازید. یا مثلاً از acronym استفاده کنید، مثلاً کلمه STORE که به معنی فروشگاه است را درنظر بگیرید. از هر حرف این کلمه یک کلمه مرتبط بسازید:

Spagetti, Tomatoes, Olives, Rice, Eggs

این نوع روش‌ها در ابتدا ممکن است سخت باشد ولی با تمرین بسیار زیاد می‌توانید سریعاً بین کلمات روابط ایجاد کنید.

 

محیط خلاقانه‌ای را برای یادگیری ایجاد کنید

وقتی در خارج از کشور به تحصیل مشغول هستید، افراد زیادی را می‌بینید که به زبان انگلیسی در حال صحبت هستند. در چینین شرایط ایده‌آلی، شما نیز به زبان انگلیسی با آن‌ها به صحبت مشغول شده، و مهارت‌های زبانی‌تان سریعاً ارتقا می‌یابد؛ اما هر کسی چنین شرایطی را ندارد که از آن بهره ببرد و از این‌رو بایستی محیط فوق‌العاده جذابی را در خانه خود برای یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کند. مثلاً، می‌توانید کتاب‌ها و مجلات جذابی را به زبان انگلیسی بخرید و روی میز و قفسه کتاب خود قرار دهید؛ یا چند عدد از پوستر فیلم‌های انگلیسی‌زبانی را که تماشا کرده‌اید روی دیوار اتاق خود بزنید.
در مجموع، محیط انگلیسی زیبا و الهام‌بخشی را برای خود ایجاد کنید که شما را به یادگیری ترغیب کرده و تسریع ببخشد.

 

کلمه را در جمله یاد بگیرید 

از بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی جمله درست‌کردن با کلمات جدیدی است که یاد می‌گیریم. ولی وقتی در سطح پیشرفته‌ای از زبان نیستیم، قاعدتاً این کار سخت بوده و عاقلانه نیست، چون از کجا تشخیص بدهیم جمله‌ای که ساخته‌ایم جمله درستی است. بهترین راه یادگیری لغات جدید، بررسی مثال و یا طریقه به‌کاربردن آن‌ها در جمله است، بدین منظور می‌توانید از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. به‌طور مثال، بیایید یک مثال از کلمه inevitable را در دیکشنری Merriam Webster آنلاین چک کنیم:

Loss is inevitable, and writing has been proven to help people grieve in a healthy way.

از بهترین روش‌های دیگر یادگیری لغات جدید در جمله، ساختن جملات جالب و خنده‌دار است.

 

لغات جدید را در شرایط زندگی واقعی یادبگیرید

یکی از بهترین روش‌های یادگیری لغات جدید دیدن فیلم، سریال‌های تلویزیونی، گوش‌دادن به آهنگ و پادکست است. این ابزارها به شما در حفظ لغات جدید بسیار کمک می‌کنند چون با یک سکانسی، فردی، اتفاق و شرایط خاصی همیشه در ارتباط هستند. پس سعی کنید، کتاب‌هایی را به زبان انگلیسی خوانده و یا فیلم‌ها و سریال‌هایی را به زبان انگلیسی تماشا کنید و سعی کرده معنی کلمات را حدس بزنید. اگر معنی کلمه یا عبارتی را ندانستید، در دیکشنری چک کنید. 


یادگیری زبان و لغات جدید را به مراحل بالاتر پیش ببرید

اگر قصد تقویت زبان و ارتقا آن به مراحل بالاتر را دارید، در ذهن خود بایستی یک نقشه ذهنی با روابط میان مترادف‌ها، متضادها و در کل، بین کلمات ایجاد کنید. اگر هدفتان این است که به موثرترین شکل، زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را یاد بگیرید، سعی نکنید جملات را در ذهن خود به زبان بومی خودتان ترجمه کنید، سعی کنید به انگلیسی فکر کنید، و جملات و اتفاقات را به انگلیسی توضیح دهید.

 

ابزار مناسب یادگیری خود را پیدا کنید

هر فردی ابزار خاص خود را برای یادگیری دارد؛ سعی کنید برای یادگیری لغات جدید ابزارهای متنوعی را مورداستفاده قرار دهید. به برخی از ابزارها می‌توانیم اشاره کنیم: 

فلش کارت، اپلیکشن، لیست ساختن، بازیها و... ابزارهای فوق العاده حفظ کلمات هستند.

پست های مرتبط