نکات و تکنیک‌های ریدینگ آیلتس | گرفتن نمره 9 در ریدینگ آیلتس

نکات و تکنیک‌های ریدینگ آیلتس | گرفتن نمره 9 در ریدینگ آیلتس

چگونگی گرفتن نمره 9 در ریدینگ آیلتس

Manal نمره 9 در ریدینگ گرفت و Band Score کلی او 8.5 شد. در این مقاله چند نکته‌ای را که او برای ما گفته است را از زبان خودش برایتان فراهم کرده‌ایم.


داستان و نکات Manal برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

در تخیلاتم هم نمی‌گنجید که در بخش ریدینگ آیلتس، نمره 9 را کسب کنم. ریدینگ آیلتس یکی از ضعیف‌ترین بخش‌ها برای من بود. بعد از این که آزمون را دادم، حسی به من گفت که در ریدینگ 9 را می‌گیرم. حتی می‌بایست تمام پاسخ‌های خود را در بخش ریدینگ و لیسنینگ چک می‌کردم. 
در آزمون جنرال آیلتس شرکت کردم. اولین‌باری که در آزمون شرکت کردم ماه اکتبر بود که نمره کلی‌ام (Overall Band Score) هشت شد، که ریدینگ‌ام 7، رایتینگم 8ُ‌، اسپیکینگم 9 شد. دوباره در آزمون شرکت کردم تا مهارت ریدینگ خود را تقویت کنم. تمرین‌های فوق‌العاده زیادی  از بخش جنرال کتاب‌های Cambridge IELTS Books داشتم. هدفم این بود که مینیمم 8 را در ریدینگ کسب کنم.


نکاتی برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

در اینجا نکات و استراتژی‌هایی را برای شما نوشتم‌ام. در صورت نیاز، آزاد هستید که ویرایش‌هایی را به آن‌ها اعمال کنید. من دوست دارم موارد را یا جزئیات توضیح دهم، در غیراینصورت حس رضایت از کار خود را نخواهم داشت. شما می‌توانید آن‌ها را خلاصه‌تر بکنید.


نکته اول برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

مدیریت زمان موثر. چیزی که من در هر تستی که می‌زدم بر خودم اعمال کردم، گرفتن زمان دقیق برای هر بخش از ریدینگ بود. علی‌رغم اینکه در کتاب‌های کمبریج، توصیه شده برای هر بخش ریدینگ 20 دقیقه زمان اختصاص دهید، توصیه من برای بخش یک و دو،  15 دقیقه یا کم‌تر است. سعی کنید برای این کار از تکنیک‌های Skimming و Scanning استفاده کنید.
من توانستم بخش 1 و 2 را با استفاده از تکینک‌های skimming و scanning در کم‌تر از 15 دقیقه به اتمام برسانم، که زمان کافی برای بخش سوم برای من بماند. برای بخش سوم، 30 دقیقه یا بیشتر اختصاص دهید که این بخش مهارت‌هایی بیش از Skimming و Scanning را از شما می‌طلبد. در پایان 5 الی 10 دقیقه برای بازبینی اختصاص دادم.


نکته دوم برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

به خود زحمت ندهید که متن را بخوانید. این کار یعنی تلف‌کردن زمان.
در ابتدا سوالات را خوانده، دور کلمات کلیدی خط کشیده، و سعی کنید دنبال آن کلمات کلیدی یا مترادف‌ها یا حالت بازنویسی شده‌شان را در متن پیدا کنید. برای بخش 1 و 2، مهارت‌های Skimming و Scanning بهترین دوست‌های شما خواهند بود.

من حتی به خودم زحمت ندادم که بخش 3 را بخوانم. صرفاً متن مرتبط با سوالات را خواندم.
 

نکته سوم برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

بهترین استراتژی که برای من موثر واقع شد این بود که برای حل سوالات ریدینگ آیلتس جنرال، به غریزه‌ام اعتماد کنم و دوبار به پاسخی که دادم فکر نکنم. در 60 دقیقه‌ای که برای کلنجاررفتن با سوالات دارید، زمان زیادی برای فکرکردن ندارید. یک همچین چیزی قبلاً به من صدق می‌کرد چون وقتی استرس داشتم سوالات را بیش از حد آنالیز کرده و بیش از حد فکر می‌کردم. با سوالات True و False خیلی کلنجار می‌رفتم. ولی بعداً به خودم آموزش دادم که بیش از حد فکر نکنم. اگر چیزی که سوال خواسته در متن است و همان معنا را دقیقا می‌دهد، جواب True است، اگر برعکس آن معنی می‌دهد، پس False است و اگر کلاً دیده نمیشود و در متن نیست، Not Given است.


نکته چهارم برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

برای سوالات Heading، فقط جمله اول و آخر هر پاراگراف را بخوانید. یک کلمه هم‌معنی یا مرتبط را راحت می‌توانید در هر پاراگراف پیدا کنید. بعضی مواقع برای اطمینان سعی می‌کردم جمله دوم را نیز بخوانم.


نکته پنجم برای کسب نمره 9 در ریدینگ آیلتس

اگرچه اکثر افراد به تمرین‌های مکرر و مکرر تأکید می‌کنند، من به شخصه باور دارم این کار بی تأثیر است. چنان‌چه از جواب‌های اشتباه خود درس یاد نگیرید. پس سعی کنید به اشتباهات خود نگاه کرده و پاسخ صحیح را بررسی کنید و با آن‌ها مقایسه انجام دهید تا دقیقاً دستتان بیاید که کجا اشتباه کردید. من خودم که از این روش حداکثر نتیجه را گرفتم.

 

امیدوارم که نکات من برایتان موثر واقع شود.
Manal