نمره‌دهی آزمون تافل

نمره‌دهی آزمون تافل

نحوه نمره‌دهی و قبولی در آزمون تافل TOEFL iBT

شما نمراتی در محدودۀ 0 تا 30 برای هر بخش از سؤالات خود خواهید گرفت. نمرۀ کلی شما با جمع نمرات این 4 بخش مهارتی (writing, reading, listening, and speaking) تعیین می‌شود. بنابراین نمرهۀ کل شما بین 0 تا 120 خواهد بود.
بخش‌های reading و listening تافل آی بی تی شامل سؤالات مفعولی است، یعنی هر سؤال پاسخ (ها)ی صحیح دارد. بخش‌‌های speaking و writing فاعلی هستند یعنی برای این سؤالات تنها یک جواب صحیح وجود ندارد. هرکدام از 6 مبحث speaking براساس یک روال بین 0 تا 4 نمره امتیاز‌دهی می‌شوند. هر کدام از دو مبحث writing براساس یک روال بین 0 تا 5 نمره امتیازدهی می‌شوند. نمره‌ها  به مقیاس نمره‌ای در محدوده‌ی -0 تا  -30، برای هر بخش آزمون، تبدیل می‌شوند. مصححان آموزش‌دیده تمام مباحث را نمره‌دهی می‌کنند.

 

قبول‌شدن در TOEFL  نمره دهی آزمون تافل

نمرۀ قبولی خاصی در آزمون TOEFL iBT مطرح نیست. مؤسسه‌‌هایی که می‌خواهید در آن‌ها پذیرش شوید یک نمرۀ حداقلی درنظر می‌گیرند. هرچند که بعضی کالج‌‌ها کلاس‌های ESOL (انگلیسی به‌عنوان زبان دوم یا زبان چندم) را برگزار می‌کنند. اگر نمره‌ی شما کمتر از نمره‌ی مدنظر مؤسسه باشد، شما می‌توانید در ترم اول در کلاس‌های ESOL شرکت کنید و در ادامه وقتی که این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشتید، وارد دوره‌های بعدی شوید. یا اینکه شما می‌توانید دوباره آزمون TOEFL iBT بدهید. اما هدف UTEA موفقیت شما در اولین امتحانتان است. نمره دهی آزمون تافل

 

در روز امتحان

ETS درمورد مدرک شناسایی و مدارک آزمون‌دهندگان بسیار حساس است. اگر شما در روز آزمون، مدارک و کارتشناسایی موردقبول نداشته باشید، احتمال آن بسیار زیاد است که اجازۀ آزمون‌دادن را به شما ندهند. برای آنکه مطمئن شوید زحمات و مطالعات شما به‌خاطر فراموش‌کردن تکه‌ای کاغذ به هدر نمی‌رود، تمام موارد مورد نیاز که لازم است با خود به آزمون ببرید را قبلاً آماده کنید و درجایی مطمئن بگذارید. ضروریات مدارک موردنیاز را از آگاهی‌نامۀ اطلاعات و ثبت‌نام (Information and Registration Bulletin). بیشتر اوقات، پاسپورتی که عکس شما و امضا روی آن باشد کفایت می‌کند. هویت شما قبل از پذیرش چک می‌شود. شما همچنین کد ثبت‌نامتان را نیز نیاز دارید. نمره دهی آزمون تافلرویه‌ها و قوانین مرکز آزمون TOEFL

در روز آزمونتان، حداقل 30 دقیقه زودتر به مرکز آزمون برسید تا زمان برای ثبت‌نام و شناسایی داشته باشید.
قبل از جلسۀ آزمون، لازم است که شما دستورالعمل قابلیت اعتماد را امضا کنید. از شما عکس گرفته و در گزارش نمرۀ شما و همچنین صفحۀ مانیتوری که از آن استفاده خواهید کرد، چاپ خواهد شد. اگر به هردلیلی، به غیر از زمان استراحت، مجبور بودید که صندلی خود را ترک کنید، دست خود را بلند کنید. زمانِ بخشی از آزمون که در حال پاسخش هستید به‌خاطر استراحت خارج از برنامه متوقف نخواهد شد.
برای آن‌که گزارش نمرۀ موثق دریافت کنید باید حداقل در هر بخش به یک سؤال پاسخ دهید. اگر درهنگام آزمون با کامپیوتر خود با مشکل روبرو شدید یا به کمک مجریان نیاز داشتید، دست خود را بلند کنید. تمام جلسات آزمون درحال فیلم‌برداری خواهند بود.

 

موارد خلاف مقررات آزمون تافل

در اینجا لیستی از مواردی که شما در حین آزمون و در زمان استراحت، اجازۀ انجام آن‌ها را ندارید نوشته شده است. عدمرعایت این قوانین می‌تواند اخراج شما از مرکز آزمون و حذف نمرات شما بدون پس‌پرداخت را باعث شود. 

 

نبایدهای آزمون TOEFL

  •  از بردن گوشی همراه، بیپر، پیجر، ساعت زنگ‌دار، یا وسایل الکترونیکی یا عکس‌برداری سر جلسۀ آزمون خودداری کنید.
  • در هنگام استراحت فقط در جاهایی از مرکز آزمون که اجازه دارید بخورید، بیاشامید، سیگار بکشید، یا آدامس بجوید. نمره دهی آزمون تافل
  • نباید از ابزار کمکی استفاده کنیم یا به چیزی رجوع کنیم. موارد زیر ابزارهای کمکی در آزمون محسوب می‌شوند که ممنوع می‌باشند: مداد یا خودکار، لغت‌نامه (dictionary)، ساعت ماشین حساب‌دار (watch calculator)، کتاب، جزوه، خط‌کش، ماژیک های‌لایت، نرم‌افزار مترجم، یادداشت، یا هر ابزار الکترونیکی یا ابزار عکس‌برداری یا کیبورد.
  • نباید در طول امتحان و اوقات استراحت مرکز آزمون را ترک کنید.
  • نباید بیشتر از زمان داده شده استراحت کنید.
  • نباید به‌جای شخص دیگری آزمون بدهید یا اینکه مدرک شناسایی معتبر نداشته باشید.
  • نباید مزاحمت ایجاد کنید یا بدخلقی کنید.
  • نباید بدون اجازه به کسی کمک کنید یا از کسی کمکی بگیرید.
  • نباید سعی کنید که به داخل کامپیوتر نفوذ کنید.
  • نباید سؤالات آزمون را (به هر صورتی) از اتاق آزمون بیرون ببرید یا حذف کنید.

از این دستورالعمل‌ها پیروی کنید و حتماً دستورات مجری آزمون را در همه حال رعایت کنید.


تماس با تیم کارشناسان تافل آی بی تی آکادمی بین المللی دید

به منظور کسب اطلاعات تکمیلی درباره کلاس خصوصی تافل iBT ، تماس بگیرید