ریدینگ آیلتس (IELTS Reading) – مقاله اول

ریدینگ آیلتس (IELTS Reading) – مقاله اول

ریدینگ آیلتس (IELTS Reading) – انواع سوالات

در بخش ریدینگ آیلتس 12 نوع سوال می‌تواند مطرح شود. در این بخش، شما تنها یک ساعت زمان دارید تا 3 متن را بخوانید و به 40 تا سوال پاسخ دهید. این سوالات به انواع مختلف تقسیم می‌شود که شما باید آن‌ها را تکمیل کنید. هر متن 3 یا 4 نوع سوال برای پاسخ‌دادن دارد.

تکنیک های بخش ریدینگ آیلتس

چگونه از عهده سوالات ترکیبی (Features matching) بربیاییم؟
 چرا شما نباید همه کلمات متن را بخوانید؟
یک‌سری اطلاعات کلیدی برای شکستن قفل تست برای آمادگی در یک امتحان مهم
 یک نکته مهم برای جلوگیری از گول‌خوردن از فوت وفن‌های یک طراح سوال آب زیرکاه (جملات منفی)

 

آزمون آیلتس (IELTS) به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که شامل تمام مهارت‌هایی می‌باشد که برای آزمودن شما برای قبولی درامتحان، کامل و جامع می‌باشند.
ریدینگ آیلتس یکی از این مدل‌ها است. در قسمت دوم است و کامل‌کردن آن یک ساعت زمان می‌برد. با این زمان محدود، شما باید چند تا چیز را بررسی کنید تا نمره بالایی مثل نمره هفت آیلتس را بگیرید و بالاتر از آن. چند نکته وجود دارد که برای شما به اشتراک می‌گذاریم که مطمئن هستیم نمره شما را بالا می‌برد. اولاً، لازم است که ما شما را از انواع مختلف سوالات ریدینگ آگاه کنیم.

 

انواع مختلف سوالات ریدینگ آیلتس

1) Multiple choice questions سوالات چند گزینه‌ای

سوالت چند گزینه‌ای ریدینگ IELTS نوعی از سوالات هستند که شما باید گزینه صحیح را از گزینه‌های داده‌شده انتخاب کنید و به‌صورت حروف بزرگ ABC نوشته شده‌اند. این گونه از سوالات توانایی شما را برای فهمیدن جزئیات و اطلاعات خاص می‌آزماید.

نکات و تکنیک های بخش ریدینگ آیلتس

 نوع سوال آیلتس – چهارگزینه‌ای

 

2) Information identification questions سوالات شناسایی اطلاعات

نوعی از سوالات در ریدینگ آیلتس هستند که شما باید تشخیص دهید که آیا اطلاعات داده شده درست هستند یا غلط. یا اصلا ذکر نشده‌اند (True, False, Not Given). این گونه از سوالات توانایی شما را در فهمیدن صریح و درست اینکه متن چه چیزی را بیان می‌کند می‌آزماید.

 

 3) Information matching – تطابق اطلاعات        

برخی از سوالات هستند که شما باید اطلاعات خاصی را پیدا کرده و آن‌ها در جای درست خودشان بگذارید. باید متن را کاملاً متوجه شده و قادر به فهمیدن هر پاراگراف باشید و اینکه هرکدام چه اطلاعاتی دارند.

 

 4) Heading Matching – تطابق عنوان

Heading Matching از سوالات ریدینگ IELTS هستند که شما یک عنوان از عنوان‌های داده شده انتخاب می‌کنید و هرکدام از آن‌ها را در پاراگراف خودش قرار می‌دهید. اساساً، اگر شما متن را درست متوجه شده باشید، قادر خواهید بود که برای هر پاراگراف یک عنوان انتخاب کنید.

 

 5) Sentence completion – تکمیل جمله

در این گونه سوال ریدینگ آیلتس، به شما یک جمله ناقص داده می‌شود. شما قرار است این جمله را با کلمات داده شده در متن کامل کنید. بنابراین، شما باید جمله ناقص در قسمت به‌خصوصی را در متن کامل علامت‌گذاری کنید تا پاسخ صحیح را پیدا کنید.

 

6) Summary completion – تکمیل خلاصه‌نویسی

خلاصه‌نویسی به‌عهده شما گذاشته خواهد شد. با حداکثر تعداد کلمات داده شده برای تکمیل خلاصه‌نویسی، از شما خواسته می‌شود که خلاصۀ متن را با کلمات متن کامل کنید.

 

 7) Features matching – تطابق ترکیب در ریدینگ آیلتس

نوعی از سوالات هستند که شما باید اطلاعات به‌خصوصی را درباره ترکیباتِ داده شده پیدا کرده و تطبیق دهید. به‌عنوان مثال، سوالاتی درباره مردم مختلف به شما داده می‌شود که هرکدام چیزهای متفاوتی را در زمان‌های متفاوت کشف کرده‌اند. شما باید تطبیق دهید که چه کسی چه چیزی را در چه زمانی کشف کرده است. بنابراین شما باید در مطابقت اطلاعات تیز و باهوش باشید.

 

 8) Matching sentence endings تطابق پایان جملات 

این نوع سوالات ریدینگ آیلتس خیلی ساده می‌باشد. بخشی از جمله حذف شده است. چیزی که نیاز است شما انجام دهید تعیین بخش‌هایی است که از قسمت متن حذف شده‌اند و بعد از تکمیل‌کردن جمله؛ بنابراین می‌توانید پاسخ درست را پیدا کنید.

 

 9) Short answer questions – سوالات پاسخ کوتاه   

در این بخش خیلی باید حواستان باشد. این نوع سوالات سوالاتی هستند که از شما انتظار می‌رود که با اطلاعات دقیق موجود در متن به آن پاسخ دهید. به‌علاوه شما باید تعداد کلماتی که می‌نویسید را در دستورالعمل سوال بررسی کنید. همیشه به شما حداکثر تعداد کلمات داده می‌شود.

نکات و تکنیک های آیلتس

 

 10) Matching information – تطابق اطلاعات    

در این نوع سوالات، شما فقط باید سوال را اشتباه متوجه نشوید. تمام چیزی که شما نیاز دارید این است که اطلاعات داده شده را پیدا کنید و در جای مناسب خود قرار دهید.

 

11) True/False/ Not Given Questions درست /غلط/ ذکر نشده

در سوالات True, False, Not Given ریدینگ آیلتس، چندین گزینه خواهد بود. شما باید تصمیم بگیرید که آیا این گرینه‌ها با اطلاعات داده شده در متن و روش نویسنده مطابقت می‌کند. برای پاسخ باید متن را بررسی کنید. نکته مهم پیدا‌کردن اطلاعات مربوط و فهمیدن جزئیات در متن است.

 

12) Note,Table, Diagram Label Completion Questions  یادداشت/ جدول/ دیاگرام نمودار

این گونه سوال ریدینگ آیلتس از شما می‌خواهد تا یک یادداشت، جدول یا دیاگرام را با اطلاعات داخل پاراگراف کامل کنید. در برخی موارد، لازم است که شما یک یا چند کلمه از گروه کلمات را انتخاب کنید. در موارد دیگر، شما باید کلمات را از پاراگراف پیدا کنید. اگرچه این تسک تاحدی پیچیده به‌نظر می‌رسد، اگر کاملاً آماده باشید، ممکن است نمرات بالایی در بخش این ریدینگ (IELTS) کسب کنید.

نمونه ای از سوالاتی که در آزمون آیلتس پیشِروی شماست پررنگ یا bold شده‌اند. این نکات مهم را امتحان کنید و منتظر عملکرد بالای خود باشید.

 

 Read many articles – مقاله های آیلتس بسیاری را بخوانید

یک یا دو هفته قبل از امتحان، اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی متن آیلتس را خوانده باشید. این کار یک تجربه و اعتماد به‌نفس کافی به شما خواهد داد. نمی‌شود یک روز از خواب بیدار شوید و  بدون اینکه تمرینی داشته باشید، بروید و نمره هشت آیلتس را در بخش reading بگیرید.

 
Skimming – بطور سطحی خواندن

یک تکنیک برای ریدینگ آیلتس وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد که یک متن را سریع بخوانید و بدون اینکه که بخش‌های کلی را بخوانید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطالب اصلی را در متن شناسایی کنید. این تکنیک آیلتس به شما کمک می‌کند که در زمان صرفه‌جویی کنید؛ و همچنین این کار  به شما این امکان را می‌دهد که وقتی که برای اولین‌بار متن را می‌خوانید، تصور کلی درباره تمام متن داشته باشید.

 Scanning – بررسی کردن    

این یک فن برای زمانی است که شما خطوط متن را سریع می‌خوانید و دنبال یک کلمه یا یک عبارت خاص هستید. این زمانی سودمند است که شما دنبال پاسخ یک کلمه‌ای هستید. این روش کاملاً متفاوت از skimming است چون در skimming هیچ نیازی به پیدا‌کردن یک کلمه یا عبارت خاص ندارید.

 

Use Key words – استفاده از راهنما

در این نکته نیازی به توضیح زیادی نیست. خواندن یک متن بدون مشخص‌کردن کلمات کلیدی درواقع یک کار بسیار اشتباه است. در ابتدا، اطمینان حاصل کنید که بعضی از این کلمات را مشخص کرده‌اید که هنگام پاسخ به سوالات، به شما کمک خواهند کرد. با  انجام این کار در ریدینگ آیلتس، شما دیگر نیاز به زمان بیشتری برای بررسی متن نخواهید داشت.

در مقاله بعدی، تکنیک‌های IELTS Reading بیشتری را برای شما آماده کرده‌ایم، کلیک کنید.


اگر قصد مهاجرت دارید و تایم برایتان مهم است، می توانید به تیم حرفه ای ما اعتماد کنید. برای شرکت در ورکشاپ های یا کلاس های خصوصی آیلتس، با شماره زیر می توانید تماس بگیرید:

شماره تماس: 02122040877