ریدینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل نمودار : Labeling a Diagram

ریدینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل نمودار : Labeling a Diagram

ریدینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل نمودار : Labeling a Diagram

در این بخش IELTS Reading Strategies باید یک یا چند نمودار را با استفاده از اطلاعات درون متن کامل کنید.

 IELTS Reading Strategies

ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل نمودار : Labeling a Diagram

 

IELTS Reading Strategies

  • کلماتی را که در این بخش باید به‌عنوان پاسخ بنویسید اغلب کلمات فنی هستند که ممکن است معنی تخصصی آن‌ها را ندانید. هدف از این بخش این است که فهم شما را درخصوص روند قضیه ( مکانیکی یا بیولوژیکی) و چگونگی عملکرد چیزی بسنجد نه دانش شما از این کلمات. 
  • این بخش را با بخش پرکردن نقشه، نمودار و غیره بخش شنیداری مقایسه کنید. در بخش شنیداری عنوان‌های ارائه‌شده را با بخش‌هایی از نمودار تطبیق می‌دادید و یا گزینۀ مناسب را در مقابل پاسختان می‌نوشتید. اما در بخش درک مطلب (reading)، معمولاً باید کلمات یا عباراتی را که در متن هستند در پاسختان بنویسید. گاهی اوقات نیز باید گزینه‌هایی را از داخل کادر انتخاب کنید. 
  • گاهی اوقات، شما باید صرفاً موردی را روی نمودار مشخص کنید. (سوال 19 را ببینید). گاهی اوقات نیز بایستی توصیف کل نمودار یا بخشی از آن را کامل کنید (سوالات 20 تا 23). در تمام سوالاتِ “پرکردن جای خالی”، توصیفات طولانی را با بیان خلاصه می‌نویسند.
  • ممکن است موارد یا توصیفات اضافی روی نمودار باشد که نیازی نباشد آن‌ها را کامل کنید و صرفاً باید آن‌ها را مطالعه کرده تا نمودار را بهتر متوجه شوید.
  • نمودار یا نمودارها معمولاً اطلاعاتی را که بر قسمت خاصی از متن تمرکز دارند نمایش می‌دهند و بر کل اطلاعات متن تمرکز ندارند. بخش نمودار معمولاً عنوان جداگانۀ خود را دارد و این به شما در یافتن بخش مرتبط در متن کمک می‌کند.
  • برخلاف اکثر بخش‌های درک مطلب، ترتیب سوالات با ترتیب اطلاعات داخل متن تطابق ندارد (هرچند گاهی اوقات درموضوعاتِ به‌خصوص این ترتیب رعایت می‌شود). گاهی اوقات نیز درخصوص بخش تکمیل‌کردن نمودار سوالات روی صفحه در جهت عقربههای ساعت طراحی می‌شوند.
  • شما باید کلماتی را که در متن وجود دارند را بنویسید. از کلمات و عبارات دیگر که گمان می‌کنید هم‌معنای کلمات اصلی هستند استفاده نکنید و نقش کلمات را برای مثال از اسم به صفت یا فعل را به اسم تبدیل نکنید.

 

راهنمای گام به گام :

گام اول: بخش مرتبط نمودار را داخل متن بیابید.

به عنوان نمودار نگاه کنید. هر قسمت از متن نیز دارای عنوان به‌خصوصی است. بنابراین یافتن بخش مرتبط،  شما را مستقیماً به پاسخ می‌رساند. گاهی اوقات باید متن را برای یافتن کلمات کلیدی که در عنوان نمودار وجود دارند بررسی کنید. اگر نموداری عنوان نداشته باشد، باید به‌دقت به سوالات نمودار نگاه کرده، کلمات کلیدی آن‌ها را برای خودتان مشخص کنید و همان کلمات را در متن اصلی بیابید.
همانگونه که در متن بالا مشاهده میکنید، کلماتی که در عناوین نمودارها به‌کار برده شده دقیقاً همانند کلمات داخل متن نیست. در کدام بخش از متن پاسخ سوالات 23-19 را می‌توانید بیابید؟

گام دوم: با دقت بخوانید

به ترتیب نمودارها بادقت نگاه کنید و از فهم چیزهایی که به تصویر می‌کشند اطمینان حاصل کنید. سپس همان‌طور که به نمودارها نگاه می‌کنید، قسمت‌های مرتبط با آن را در متن بادقت پیدا کنید.

گام سوم: پاسخ‌ها را بیابید

بهترین روش پاسخ به سوالات به‌ترتیب عددی آن‌هاست (بنابراین اینجا سوالات 19 تا 23 را شامل می‌شود). از آنجایی‌ که که ترتیب سوالات و اطلاعات داخل متن یکسان نیست، تلاش برای پاسخ به سوالات هم‌زمان با خواندن متن برایتان گیج‌کننده خواهد بود و در این صورت پاسخ‌ها را در جای اشتباه خواهید نوشت.

سوال 19

جدای از توصیفی که باید آن را تکمیل کنید، دو مورد دیگر نیز درخصوص این نمودار برای شما ارائه شده است. ممکن است شما از پیش معنای کلمۀ trunk را بدانید، اما اگر نمی‌دانستید، معنای آن از روی نمودار مشخص است. Platform عنوان این بخش از متن است و کلمۀ platform بارها تکرار شده است. از روی نمودار باید متوجه شوید که منظور از platform چیست. باید مشخص کنید که آن چه چیزی است که platform را ثابت نگه می‌دارد.
در متن گفته می‌شود که اگر platform (سکوی چوبی) توسط شاخه‌ها یا تنه ثابت نگه داشته نشود، همان‌گونه که در اینجا مشخص است، پس به چیز دیگری برای ثابت‌ماندن نیاز دارد. کدام دو کلمه را به‌عنوان پاسخ خواهید نوشت؟

………………………………………………………..

سوال 20

نمودار دوم نشان‌دهندۀ جملۀ  preferable to nails and screws است. مهم نیست اگر متوجه عبارت nails and screws نشوید. فقط کافی است متوجه شوید که می‌توان از آن‌ها به‌جای چیزی که در نمودار نشان داده شده استفاده کرد. شما فقط باید تشخیص دهید که چه گزینه‌ای بهتر از nails and screws برای ثابت نگه‌داشتن platform نیاز است و آن را به‌عنوان پاسخ بنویسید. توجه داشته باشید ممکن است عبارتی که به‌عنوان پاسخ خود می‌نویسید زیاد مشابه نباشید.

 

………………………………………………………

حالا این روش گام به گام را برای پاسخ به سوالات 21-23  به‌کار گیرید.


برای مشاوره مهاجرت به کانادا و استرالیا و کشورهای دیگر، و به منظور کسب اطلاعات دقیق از نمره مورد نیاز آیلتس برای مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری، تماس بگیرید