تکنیک‌های IELTS – کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS)

تکنیک‌های IELTS – کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS)

نکات و تکنیک‌های موفقیت در آیلتس (IELTS)

نکات و تکنیک های آزمون آیلتس

اگر قصد دارید در آزمون آیلتس (IELTS) شرکت کنید و به کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS) نیاز دارید، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را صرف ارتقای دانش عمومی زبان انگلیسی خود کنید. در این مطلب نگاهی به تکنیک‌های IELTS می‌اندازیم.

 

 1. هدفی واقع‌بینانه برای کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS) خود انتخاب کنید.

به‌منظور کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS)  لازم است که شما واقع‌بین باشید. اگر هدف شما رسیدن به یک سطح معینی از زبان انگلیسی است، موفقیت برای شما با اندکی تمرین زیاد به‌دست خواهد آمد. نکتۀ دیگری که قبل از تعیین هدف خود باید بدانید این است که هریک از نمراتی که شما در آزمون‌های آمادگی آیلتس کسب می‌کنید به چه معناست و چه معیارهایی دارد. 
پس از همان ابتدا، با مشاوره صحیح سعی کنید مشخص کنید که هدف شما از گرفتن آیلتس مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری یا چیز دیگری است. مثلاً برای پذیرش کالج، معمولاً کسب نمره 5.5 آیلتس برای شما کافی است، و نیازی نیست برای کسب این نمره وقت زیادی را تلف کرده و تا سطح پیشرفته انگلیسی پیش بروید. می‌توانید سریع سطح زبان خود را به سطح موردنظر رسانده، نمره را گرفته و سپس با خیال راحت سطح زبان خود را به حد عالی برسانید.
 

 1. مهم‌تر از تکنیک‌های IELTS داشتن برنامۀ مطالعاتی است

لازم نیست ساعات‌های طولانی را برای تمرین مهارت‌های زبان انگلیسی در آزمون‌های آمادگی صرف کنید. تنها برروی نقاط ضعف خود تمرکز نکنید. در تمرینات زیادی به خود سخت نگیرید و بین هر تکلیف استراحتی داشته باشید. یک روز در هفته، کاملاً به دور از هرگونه تمرین و تست باشید و آن روز را به استراحت اختصاص دهید. کلید موفقیت، مطالعه به‌صورت آهسته و پیوسته و بابرنامه می‌باشد. 
از هر فرصتی برای گوش‌دادن به فایل یا هرچیز شنیداری دیگری که مربوط به زبان انگلیسی است استفاده کنید. برنامه‌ها و فیلمهای انگلیسی‌زبان را تماشا کرده و به برنامه رادیویی نیز گوش دهید. تا جایی که می‌توانید با دوستان انگلیسی زبان خود مکالمه داشته و با دوستانی که مثل شما درحال یادگیری زبان انگلیسی هستند تمرین کنید. سعی کنید هرروز متون انگلیسی را بخوانید.
شما باید همواره در برنامۀ خود مطالعۀ کتابی به زبان انگلیسی را داشته باشید و ه شب نیز یک یا دو صفحه قبل از خواب آن کتاب را مطالعه کنید. روزنامه، مجلات و رمان‌هایی که مطابق با سطح زبانی شما است را بخوانید. و کسانی که داوطلبین مهاجرت تحصیلی هستند نیز درصورت امکان باید منابع آکادمیک را مطالعه کنند. اطمینان حاصل کنید که تفاوت بین آیلتس آکادمیک و جنرال را می‌دانید. مثلاً اگر داوطلب مهاجرت کاری هستنید، باید بهطرف آیلتس جنرال بروید.

 

 تکنیک‌های IELTS

همیشه متون انگلیسی را با خود بههمراه داشته باشید و در زمان بیکاری آنان را مطالعه کنید تا زمان شما به هدر نرود. از این موضوع که ممکن است متنی را متوجه نشوید، نگران نباشید. بعضی از رمان‌ها را بادقت و سرعت پایین خوانده و بعضی را نیز باسرعت بالا بخوانید.
ما برای شما موضوعاتی را مشخص و توصیه می‌کنیم که مطالعه درباره آن‌ها می‌تواند در رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس بسیار کمک کند. موضوعات به‌صورت زیر هستند:

 • Globalization
 • Global warming
 • consumerism
 • urban sprawl
 • traffic problems
 • pollution
 • fast pace of modern life
 • cultural diversity of modern societies تکنیک های IELTS
 • healthy and unhealthy food
 • the role of art
 • overpopulation
 • loss of biodiversity
 • deforestation
 • water scarcity
 • global poverty
 • inequality and discrimination

در مقالات مختلف این وبسایت ما باتوجه به موضوعات بالا، تکنیک‌های IELTS را در رایتینگ تسک 2 و اسپیکینک کاملاً آموزش داده‌ایم. مثلاً روی این مقاله کلیک کرده و دربارۀ globalization خوانده و ببینید به چه شیوه‌ای ما این مفهوم را در تحلیل متن رایتینگ به‌کار برده‌ایم.

 

 1. سرعت عمل خود را در آزمون افزایش دهید.

در آزمون آیلتس، زمان دشمن شماست. کسانی که در این آزمون شرکت کرده‌اند و به آن اندازه که انتظار داشته‌اند خوب عمل نکردند، از این موضوع گلایه دارند که زمان کافی را در بخش لیسنینگ آیلتس (IELTS Listening) برای پاسخگویی نداشته‌اند. زیرا سرعت پخس فایل صوتی بسیار بالا بوده است. سعی کنید فرمت سوالات را یاد گرفته و دستورالعمل هر سوال را بخوانید؛ مثلاً، گاهاً برخی سوالات جای خالی از شما می‌خواهند که بیش از 2 کلمه و یا یک عدد ننویسید، پس اگر 3 کلمه بنویسید نمره را از دست خواهید داد. خواندن دستورالعمل‌های  ریدینگ و لیسنینگ از تکنیک های IELTS بسیار مهم است. نکتۀ دیگر اینکه سعی کنید املای خود را تقویت کنید. غلط املایی در هر بخش از آیلتس باعث از بین رفتن نمره می‌شود.
در بخش خواندن ریدینگ آیلتس یا درک مطلب (IELTS Reading)، متقاضیان معمولاً زمان کم می‌آورند. برای شروع این بحث، اگر شما در آزمون‌های آمادگی زمان کم می‌آورید، نگران نباشید. به‌یاد داشته باشید که این آزمون برای اندازه‌گیری مهارت شما توسط نمرۀ 0 تا 9 است. کسانی که دانش زبانی‌شان بسیار بالاست می‌توانند انتظار نمره 9 آیلتس را هم داشته باشند. 

اما نکتۀ جالب اینجاست که حتی افراد بومی انگلیسی زبان نیز ممکن است در بخش‌های IELTS Listening Section و IELTS Reading Section زمان کم بیاورند. به‌یاد داشته باشید که این آزمون دراصل قرار است که چالشی برای شما باشد. این آزمون سرعت‌عمل شما را در فکرکردن و مهارت‌هایی مثل صحبت‌کردن، خواندن، درک مطلب، شنیداری، نوشتن ارزیابی می‌کند. سرعت‌عمل شما چیزی نیست که هرروز به مقدار زیاد تغییر کند، بلکه این افزایش سرعت در یک پروسه طولانی‌مدت و در نتیجۀ تمرینات به‌دست خواهد آمد.
از مهم‌ترین تکنیک‌های IELTS دانستن انواع و فرمت سوالات است. مثلاً در ریدینگ آیلتس، 12 نوع سوال وجود دارد که نحوه پاسخ‌گویی به هرکدام با آن یکی متفاوت است. مثلاً هدف سوالات True, False, Not Given با سوالات Heading کاملاً متفاوت است. پس زمان کافی به مطالعه این 12 نوع سوال گذاشته تا در آزمون وقت خود را صرف کلنجاررفتن با سوالات نکنید.

مهارت‌ها و تکنیک‌های IELTS ی که به آن شاره کردیم به مرور زمان بهتر خواهند شد. از آنجایی که هر آزمون آیلتس (IELTS) طوری ارائه می‌شود که نتیجه آزمونی هر شرکت‌کننده با هر سطح زبانی استاندارد باشد، نمره رسمی که شما در آزمون آیلتس دریافت می‌کنید یک نمرۀ دقیق است.
با این حال، چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که به شما در استفاده مفید از زمان و کسب موفقیت قبل از آزمون و حتی روز آزمون کمک کند. زمان انجام تست‌های لیستنینگ (Listening)، خواندن درک مطلب (Reading) و نوشتن (Writing) روی هم رفته 2 ساعت و نیم است. و تنها زمان استراحت کوتاهی را بین بخش‌های خواندن درک مطلب (Reading) و نوشتن (Writing) خواهید داشت. 
بنابراین لازم است برای زمان طولانی مدتی خود را در بهترین شریط ممکن حفظ کنید. اصلاً به همین دلیل است که باید قبل از آزمون به اندازۀ کافی خواب و تغذیه مناسب داشته باشید. هرچه قدر بیشتر تلاش کنید، سرعت عمل شما در روز آزمون بالا خواهد بود.

 

 1. مهارت خواندن سریع جملات را در خود ارتقا دهید.

برای کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS) هرچقدر که با سرعت بالا و بادقت بخوانید، می‌توانید به سوالات بیشتری جواب دهید. در هر آزمون، دستورالعمل، سوالات و مثال‌ها باید باسرعت بالایی خوانده شده و به‌خوبی برای شما تفهیم شود تا شما وقت بیشتری برای پاسخدادن به سوالات داشته باشید. همچنین با بالابردن مهارت خود در خواندن سریع جملات، سرعت کلی شما نیز در بخش خواندن درک مطلب (Reading) افزایش پیدا خواهد کرد. 

 

 1. حافظۀ خود را تقویت کنید.

در بخش خواندن درک مطلب باید تا جایی که می‌‌توانید مطالبی را که خوانده‌اید را به‌یاد بسپارید. برای به‌خاطر سپردن، حتماً زیر کلمات کلیدی خط بکشید و این کار یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های IELTS است. برای اینکه بتوانید متون را سریع بخوانید دایره واژگان خود را با سری کتاب‌های Collocations in Use تقویت کنید. این کتاب‌ها به شما گروهی از واژگان را آموزش می‌دهند که معمولاً در کنار هم می‌آیند.
 اگرچه در بخش شنیداری (Listening) شما نمی‌توانید به عقب برگردید. و فایل صوتی تنها یکبار پخش خواهد شد. اگر جواب سوال قبل از یک کلمه کلیدی یا عبارتی مهم بیاید، مزیت داشتن یک حافظه خوب بیشتر خود را نمایان خواهد کرد. اگرچه معمولاً جواب سوالات به‌دنبال عبارات و کلمات کلیدی می‌آید. در بخش لیسنینگ (Listening) نیز جواب معمولاً از نظر زمانی در نزدیکی کلمات و عبارات کلیدی هستند. 

در مقاله بعد می‌توانید نکات تکمیلی چگونگی کسب نمره 7 در آزمون آیلتس (IELTS) بخوانید. با آکادمی زبان دید می‌توانید جدیدترین سوالات آزمون آیلتس را به‌همراه نمونه جواب پیدا کنید.


برای اطلاع از دوره های آیلتس دید، با شماره زیر می توانید تماس بگیرید:

 شماره تماس: 02122040877