تکنیک‌های لیسنینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل فرم

تکنیک‌های لیسنینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل فرم

تکنیک‌های لیسنینگ آیلتس – نوع سوال: تکمیل فرم

در این بخش، شما باید یک فرمی را با کلمات و اعدادی که در فایل پخش‌شده می‌شنوید کامل کنید که معمولاً به شکل مکالمه بین دو شخص است. با ما برای تکنیک‌های لیسنینگ آیلتس همراه باشید.

  • دستورالعمل‌ها را بادقت بخوانید چون به شما تعداد کلماتی که برای هرسوال می‌توانید بنویسید را ارائه می‌دهند. در بخش تکمیل فرم، حداکثر کلماتی که برای هر پاسخ می‌توانید بنویسید در تیتر نوشته شده است. اکثر پاسخ‌ها به‌صورت عددی خواهند بود.
  • بادقت به فرم نگا کنید و ببینید چه مقداری از آن را می‌توانید پیش‌بینی کنید. فکرکنید ببینید که چه شخصی ممکن است چنین فرمی را پرکند و مکالمه به‌طور کلی درباره چه چیزی خواهد بود. کلمات کلیدی به شما کمک خواهند کرد تا زمینه مکالمه را پیش‌بینی کنید. برای مثال یکی از گویندگان ممکن است اطلاعاتی درخواست کند، ملاقاتی ترتیب دهد یا شکایتی داشته باشید.
  • شما باید کلماتی که دقیقاً می‌شنوید را بنویسید. شکل کلمات را تغییر ندهید. این یکی از تکنیک‌های مهم لیسنینگ آیلتس است.
  • سوالات با ترتیبی که شما در فایل صوتی می‌شنوید ارائه میشوند.
  • ممکن است شما مجبور باشید اسم افراد یا مکان‌هایی را بنویسید که قبلا اصلاً نشنیده‌اید. آن‌ها معمولاً هجی می‌شوند. اسامی و اعداد طولانی (مانند شماره تلفن ها) معمولاً تکرار می‌شوند.از شما انتظارمی‌رود که فقط تلفظ اسامی متداول و یا اسامی مکان‌های معروف را بدانید. اسامی که زیاد متداول نیستند هجی می‌شوند. اسامی کوتاه‌تر تکرار نمی‌شوند.

 

نمونه سوال تکمیل فرم (form completion) در بخش لیسنینگ آیلتس

تکنیک های لیسنینگ آیلتس

تکنیک های لیسنینگ آیلتس با موسسه زبان دید

راهنمای گام به گام – تکنیک‌های لیسنینگ آیلتس

گام نخست: اول فکر کنید

فرم را بادقت بخوانید. آیا یک کلمه یا یک عدد برای جای خالی نیاز است؟ چه نوع کلمه‌ای نیاز است؟ آیا جاهای خالی نیازمند ترکیبی از کلمات و اعداد هستند؟

به‌یاد داشته باشید که دراین قسمت به شما اجازه نوشتن بیشتر از 2 کلمه/عدد برای هر پاسخ داده نشده است.

انتخاب کنید که هر کدام از این 7 جای خالی نیازمند چه نوع پاسخی است:

الف) یک یا دو کلمه

ب) یک عدد

ج) یک یا دوکلمه همراه یک عدد

د) ترکیبی از حروف و اعداد

آمادگی به این شیوه شنیدن پاسخ‌هایی که می‌خواهید را آسان‌تر می‌کند.

 

متن فایل صوتی

راهنمای گام به گام – تکنیک های لیسنینگ آیلتس

تکنیک های لیسنینگ آیلتس با دید

توجه

به متن فابل صوتی لیسنینگ آیلتس در بالا نگاه کنید. آن بخش‌های پررنگ شده، جواب سوالات 1 تا 5 هستند.
توجه داشته باشید که اسم کوچک مهمان هجی نشده است چون یک اسم متداول است که شما باید از پیش آن را شنیده باشید. درواقع پیش‌تر در مکالمه نیز بیان شده است.
اسم فامیلی مهمان هجی شده است چون اسم متداولی نیست و عادلانه نیست که از شما انتظار داشته باشیم که نحوه تلفظ‌کردن آن را بدانید. همچنین پیش‌تر در مکالمه نیز بیان شده است.
نام خیابان داخل آدرس هجی و تکرار شده، به این دلیل از شما انتظار نمی‌رود آن را بدانید. اما بخش دوم آدرس هجی نشده است. زیرا از شما انتظار می‌رود کلماتی چون street, road, avenue و lane  را بدانید.
کدپستی دارای شش عدد و حرف متفاوت است. درچنین بخشی باید بادقت گوش دهید تا پاسخ درست را بشنوید.
آدرس ایمیل احتمالاً سخت‌ترین پاسخ از هفت پاسخ است، بنابراین به شما کمک بیشتری ارائه شده است؛ که هم تکرار شده است و موردتوضیح واقع شده است. و به شما گفته شده است که کل آن یک کلمه است که با حروف کوچک نوشته شده است.


نکات و تکینیک های لیسنینگ آیلتس مربوط به بخش تکمیل فرم آیلتس به پایان رسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، وبسایت آکادمی دید را دنبال کنید.

آکادمی دید حرفه ای ترین ورکشاپ های آیلتس را در کنار مشاوره مهاجرت به شما ارائه می دهد.