preloader
 • 09332061561 | 02166895207 دپارتملن انگلیسی، آیلتس، تافل و دولینگو
 • info@deedlanguage.ir
تقویت اسپانیایی از طریق داستان کوتاه + معرفی هفت داستان‌کوتاه فوق‌العاده جذاب

تقویت اسپانیایی از طریق داستان کوتاه + معرفی هفت داستان‌کوتاه فوق‌العاده جذاب

حتماً حالا که این مطلب را می‌خوانید، کتاب‌های درسی را حسابی خوانده‌اید، کلی واژگان به‌خاطر سپرده‌اید و سعی می‌کنید چیزهایی را هم به اسپانیایی بنویسید. 
حالا زمان آن رسیده که کتاب‌های گرامر را کمی کنار بگذارید و دمی را به داستان‌های کوتاه بگذرانید، داستان‌هایی که شما را از فضای کتاب‌های درسی و کلاس دور می‌کنند، داستان‌هایی که شما را می‌ترسانند، به هیجان می‌آورند و غمگین می‌کنند، حماسه‌ها و افسانه‌ها و اسطوره‌ها. 
برای تمام این‌ها کافیست کمی علاقه نشان دهید و وقتی شروع به انجام این کار کنید، دیگر سخت می‌توان جلویتان را گرفت. با آسان‌تر شدن خواندن متون اسپانیایی، اعتمادبه‌نفستان بالا می‌رود و کم‌کم به سراغ رمان‌ها و روایت‌های پیچیده‌ تر می‌روید. 

کلاس فشرده اسپانیایی

 

چرا برای تقویت اسپانیایی، داستان کوتاه بخوانیم؟

 • حجم: برخلاف خواندن رمان، ناگهان 800 صفحه کلمات و اصطلاحات جدید جلوی رویتان قرار نمی‌گیرد. بلکه همواره می‌دانید پایان داستان نزدیک است، خود داستان هم کوتاه اما جذاب است و حتی اگر مبتدی باشید، می‌توانید هدف‌های واقع‌گرایانه‌ای تعیین کنید تا به شما انگیزه دهد مهارت‌های درک مطلبتان را افزایش دهید. 
 • هرزمان، هرجا: داستان‌های کوتاه در کتاب‌های کوچک یا در فایل‌های غیرحجیمی هستند که می‌توانید آن‌ها را همه‌جا همراه خود ببرید. مطالعه یعنی حمل و خواندن کتاب‌های سنگین، اما داستان‌های کوتاه سبک و راحت هستند. درضمن نیازی نیست وقت و تمرکز زیادی روی آن‌ها بگذارید. هرگاه کمی وقت آزاد داشته باشید، می‌توانید از خواندن یک داستان کوتاه لذت ببرید. 

تقویت اسپانیایی از طریق داستان کوتاه

 • تک‌تک کلمات مهم هستند: داستان‌های کوتاه همانطور که از نامشان پیداست کوتاهند! نویسنده فضای کمی برای روایت داستان خود دارد، به‌خاطر همین خیلی زود به سراغ اصل قصه می‌رود. بدین ترتیب مجبور نیستید چندین و چند صفحه اطلاعات اضافی و توصیفی بخوانید. 
 • گلچین‌های ادبی: خیلی از داستان‌های کوتاه در مجموعه‌هایی همراه با داستان‌های مشابه خود هستند. خواندن داستان‌های دیگر از یک کتاب بدین معناست که با مضامین و قصه‌های مختلفی آشنا می‌شوید، آشنایی با نویسندگان مختلف هم از مزایای این نوع از کتاب‌هاست. داستان‌های کوتاه موجود در گلچین‌های ادبی ممکن است رشتۀ مشترکی داشته باشند که آن‌ها را در یک عنصر، مضمون یا ژانر به هم پیوند می‌دهد، اما لزوماً همیشه هم اینطور نیست. کتاب‌های مجموعه داستان‌کوتاه معمولاً برای هر نوع خواننده‌ای قصه‌هایی دارند. 

 

شش روش برای تقویت زبان از طریق خواندن داستان کوتاه

 

شش روش برای تقویت زبان از طریق خواندن داستان کوتاه کلاس فشرده اسپانیایی

 • معنای کلمه را حدس بزنید: پس از یادداشت‌برداری یا خط کشیدن زیر یک کلمۀ جدید که تازه با آن روبرو شده‌اید، قبل از اینکه دیکشنری خود را چک کنید، سعی کنید معنای آن را حدس بزنید. احتمالاً متوجه شوید که معنای کلمات زیادی را بخاطر خواندن جملۀ کامل درست حدس زده‌اید.
 • کلمات را تمرین کنید: در پایان هر فصل، مکث کنید، کلمات جدید را مرور کنید و سعی کنید آن‌ها را در جمله به‌کار ببرید. آشنایی با کلمات جدید از طریق استفاده باعث می‌شود از قدرت تداعی کلمات همراه بهره ببرید و بار بعدی که با یک کلمه روبرو شوید، خیلی راحت‌تر آن را به خاطر بسپرید.
 • کلمات جایگزین: برای هر کلمۀ جدید، سعی کنید یک کلمۀ مرتبط یا مشابه یا مترادف به خاطر آورید.
 • در گرامر، نبوغ به خرج دهید: در پایان هر فصل، سه یا چهار فعل را انتخاب کنید که در آن فصل زیاد استفاده شده‌اند. آن‌ها را در یک دفتر بنویسید و سپس زمان و صرف آن‌ها را در کنارشان فهرست نمایید، مثلاً آن‌ها را در زمان حال، گذشتۀ ساده و آینده صرف نمایید. 
 • مرورنویسی کنید: وقتی یک گلچین ادبی یا داستان کوتاه را به پایان رساندید، در آمازون یا گودریدز برای آن مرور بنویسید. مثلاً می‌توانید یک ریویو به زبان فارسی و یکی به اسپانیایی بنویسید. اگر دیدید داستان مبهم است و نتوانستید آن را دنبال کنید، دوباره برگردید و مجدد بخوانید. هربار که می‌خوانید، بهتر متوجه خط داستانی می‌شوید و این حس بسیار خوبی به خواننده می‌دهد. وقتی توانستید یک ریویو از داستان بنویسید، مطمئناً آن را کامل درک کرده‌اید. 
   

هفت داستان کوتاه جذاب و روان برای یادگیری و تقویت زبان اسپانیایی

 

Spanish Short Stories for Beginners: 8 Unconventional Short Stories to Grow Your Vocabulary” by Olly Richards

“Spanish Short Stories for Beginners: 8 Unconventional Short Stories to Grow Your Vocabulary” by Olly Richards

ریچاردز نه تنها توصیه‌هایی بسیار کاربردی برای خواندن صحیح و موثر متون اسپانیایی ارائه می‌دهد، بلکه برای هر داستان نکات کمکی هم افزوده است.

کلمات دشوار به حالت بولد هستند و تعریفشان در پایان هر درس ارائه شده است. درضمن خلاصۀ هر داستان هم نوشته شده تا راحت‌تر بتوانید داستان را دنبال کنید. 

برای خوانندگانی که می‌خواهند خودشان را تست کنند یا اهدافی برای خود تعیین کنند، سؤالات درک مطلبی هم برای هر داستان موجود است. این کتاب، شروعی بسیار مناسب برای خواندن متون و داستان‌ها به زبان اسپانیایی است. 

لینک دانلود کتاب

 

El Aleph” por Jorge Luis Borges

“El Aleph” por Jorge Luis Borges

«الف» کتابی با 17 داستان کوتاه است که شما را به سفری سورئال در ژانر‌های مختلف با انواع چرخش‌ها و اتفاقات غیرمنتظره می‌برد.

این کتاب با کاوش فضا و هستی از طریق مفاهیم آینه و مرگ، نشان از قوۀ تخیل بسیار قوی بورخس دارد. کتاب الف مناسب زبان‌آموزان سطح مبتدی روبه‌بالا و سطح متوسط است که به دنبال متون پرمغزتر هستند. 

لینک ئانلود کتاب

 

Vidas escritas” por Javier Marias

این کتاب غیرداستانی درواقع زندگینامۀ کوتاه 20 نویسندۀ معروف است. از اسکار وایلد تا امیلی برونته، ویلیام فاکنر تا آرتور میلر. خاویر ماریاس زندگی این نویسندگان را با حکایت‌هایی نقل می‌کند که شما را به خنده وامی‌دارد و باعث می‌شود وارد زندگی شخصی این نویسندگان شوید، از سویی هم کلام نافذ او، روحتان را به وجد می‌آورد. 

Vidas escritas” por Javier Marias

غرابت‌های این نویسندگان به چنان زبان جذابی بازگو می‌شود که خیلی زود فراموش می‌کنید درحال اسپانیایی خواندن هستید. این نوشته‌ها هریک چهار یا پنج صفحه‌اند که باعث می‌شود خیلی زود به سراغ فصل بعدی بروید. 

لینک دانلود کتاب

 

NegociosJunot Diaz” por

این مجموعۀ مدرن متشکل از 10 داستان کوتاه به مضامین مهاجرت و تجربۀ مهاجران جوان اهل جمهوری دومینیکن در نیویورک، نیوجرزی و خود جمهوری دومینیکن می‌پردازد.

نیاز به جا افتادن در محیطی جدید، ارتباط با عزیزان، برقراری روابط جدید با غریبگان در سرزمینی غریبه از مضامین این کتاب هستند. دیاز تصویری فرهنگی از شخصیت‌های منعطف را با زبانی قدرتمند، جذاب و گیرا برای خوانندگان ترسیم می‌کند. 

 

El arroyo de la Llorona y otros cuentos” por Sandra Cisneros

مجموعه‌ای از 22 داستان که شما را مشتاقانه به دنبال خود می‌کشاند و همزمان اسپانیاییتان را تقویت می‌کند. سیسنروس خوانندگان خود را با ماجراهای زندگی زنان هیسپانیک در دو طرف مرز مکزیک/آمریکا همراه می‌کند.

این کتاب به محتوای غنی فرهنگی و فضای فلکلری و سرزنده شهرت دارد. این اثر هم مانند Negocios اثر خونوت دیاز نه تنها شما را با زبان اسپانیایی روزمره آشنا می‌کند، بلکه از طریق آن با فرهنگ یکی از کشورهای اسپانیایی‌زبان نیز آشنا خواهید شد. 

 

Bestiario” por Julio Cortazar

“Bestiario” por Julio Cortazar

کتابی بسیار جذاب برای طرفداران ژانر وحشت. کورتاسار، نویسندۀ آرژانتینی، با زبانی بسیار گیرا در مورد رئالیسم جادویی و دوگانگی‌های زندگی می‌ نویسد. 

این داستان‌ها دامنۀ وسیعی دارد و با داستان دختری آغاز می‌شود که تابستان برای ملاقات خانواده‌اش به روستا می‌رود. شاید فکر کنید داستانی ساده از بلوغ یک نوجوان است، اما قضیه به این سادگی نیست.

در داستان دیگر، تأثیر ادگار آلن پو را می‌توان به خوبی دید. یک زن ثروتمند اهل آمریکای جنوبی مدام رویای زنی بی‌خانمان در بوداپست را می‌بیند و دچار سردردهایی می‌شود که به موجودات اساطیری به نام مانکوسپیا تشبیه می‌گردد. این داستان‌ها، همچون «الف» بورخس، تا مدت‌ها بعد از پایان خواندن کتاب در ذهنتان پرسه خواهد زد. 

لینک دانلود کتاب

 

“Inquieta Compania” por Carlos Fuentes

“Inquieta Compania” por Carlos Fuentes

این کتاب فراطبیعی دارای شش داستان مربوط به اشباح، شیاطین، ساحرگان، خون‌آشامان و حتی دراکولا در مکزیکو سیتی است.

کتاب پر از طنز سیاه است و با حس شوم و مرموز حاکم بر داستان‌ها، شما را با خود همراه می‌کند. گاهی هم با مضامین فقدان و لحظات شخصی که هویت ما را تعریف می‌کند، با دل شما ارتباط می‌گیرد.

و تا می‌آیید با واژگان و داستان‌ها احساس آرامش کنید، با وحشتی روبرو می‌شوید که پیش‌بینی نمی‌کردید. 

چه وقت برای خواندن 5 صفحه و چه 50 صفحه داشته باشید، خواندن یک داستان کوتاه به زبان اسپانیایی نه تنها جذابیت دارد، بلکه برای یادگیری، روشی بسیار جذاب‌تر نسبت به کتاب‌های درسی در اختیارتان می‌گذارد. 

هرگاه به پایان یکی از داستان‌های معرفی‌شده در این مطلب می‌رسید، انگیزه‌ای که از اتمام یک داستان کامل می‌گیرید باعث می‌شود به کار خود ادامه دهید. 

بزودی، خواندن یک رمان اسپانیایی – و لذت بردن از سطرسطر آن – کاملاً برایتان میسر خواهد گشت. 

لینک دانلود کتاب 


اگر علاقه دارید هرچه از گنجینۀ زبان و ادبیات اسپانیایی بهره ببرید، همین امروز برای شروع به یادگیری این زبان زیبا اقدام کنید. برای مشاوره و هماهنگی کلاس‌های خصوصی آموزش اسپانیایی با کارشناسان دید تماس بگیرید


Scroll to Top
آیکون تماس با ما