تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت آیلتس و تافل

تفاوت آیلتس و تافل

تافل ( TOEFL) و آیلتس (IELTS) دو مورد از آزمون‌هایی هستند که به‌صورت گسترده پذیرفته شده‌اند تا تسلط شما به زبان انگلیسی را تضمین کنند. تصمیم به دادن آزمون آیلتس و تافل درنهایت به تعدادی از عوامل بستگی دارد. در این خصوص، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که :” آزمون تافل چیست ؟” یا “ آزمون آیلتس چیست ؟” این مقاله را مطالعه کنید تا تفاوت آیلتس و تافل را بدانید و بسنجید که کدام آزمون برای شما بهتر است و به سراغ آن بروید.

 

تافل در برابر آیلتس

آیلتس تافل آزمون
دو ساعت و چهل و پنج دقیقه چهار ساعت طول آزمون
در59 مکان در ایالات متحده، و حدود 900 مکان در سطح جهانی برگزار می‌شود.  در بیش از 500 مکان در ایالات متحده، و بیش از 4500 مکان در سطح جهانی برگزار می‌شود. مکان‌های برگزاری آزمون
هزینۀ آن در مکان‌های مختلف یک کشور متفاوت است که معمولاً حدود 200 دلار آمریکاست. هزینۀ آن معمولاً بین 160 و 200 دلار آمریکاست. هزینه آزمون

نمره‌گذاری از 9 با توجه به 4 بخش پایه

 

 

نمره‌گذاری بین 0 تا 120

 

متغیر است.

نحوه دادن نمره در آزمون

 

تفاوت تافل و آیلتس در یک نگاه

آزمون‌های تافل و آیلتس نسبتاً متفاوت هستند، بنابراین به‌طور طبیعی افراد متوجه می‌شوند که تنها برای یکی از این دو آزمون مناسب هستند. شما هم احتمالاً مشتاق هستید بدانید که کدام آزمون برای شما مناسب‌تر است. اما پیش از اینکه درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها بحث کنیم، باید به‌خاطر داشته باشیم که  که آیلتس و تافل هردو تست‌های کاملاً استاندارد هستند. این یعنی با مقداری آموزش و تمرین، شما یاد می‌گیرید که هرکدام از این آزمون‌ها را خواستید به‌طورعالی انجام دهید. وقت آن است که به‌طوردقیق درخصوص هر آزمون بحث کنیم.

 

تافل و آیلتس برای مهاجرت تحصلیی و غیرتحصیلی

تافل، آزمون زبان برای غیرانگلیسی‌زبان‌ها است، و به‌طور معمول به‌عنوان آزمون ورودی در دانشگاه‌ها و مدارس فارغ‌التحصیلی است. به همین دلیل آزمون تافل در سطح انگلیسی آکادمیک و دانشگاهی است. از سوی دیگر، آزمون آیلتس هم در سطح آکادمیک وهم در سطح عمومی برگزار می‌شود. آزمون عمومی برای مهاجرت به انگلستان و کانادا ارجحیت دارد.
آزمون آکادمیک آیلتس و تافل در مقایسه با آزمون عمومی آیلتس سخت‌تر هستند، اما اگر می‌خواهید در سطح بالاتر از دبیرستان پذیرش شوید این دو آزمون تنها گزینه‌های پیشِروی شما هستند. توجه داشته باشید که هرکدام از این آزمون‌ها را که انجام دهید دو سال بعد از تاریخ امتحان، منقضی می‌شوند.

 

تفاوت فرمت آزمون آیلتس و تافل

زمانی که فرمت آزمون آیلتس و تافل را مقایسه می‌کنید متوجه چند نکته خواهید شد. اول از همه، هردوی آن‌ها چهار بخش پایه دارند که هرکدام از آن‌ها یکی از مهارت‌های پایۀ شما را ( خواندن، شنیدن، صحبت‌کردن و نوشتن) می‌آزمایند. 
درحالی‌که آزمون تافل تنها موضوعات آکادمیک را شامل می‌شود، آزمون آکادمیک آیلتس همراه بخش‌های خواندن و نوشتن آکادمیک دارای بخش‌های شنیداری وصحبت‌کردن عمومی است. به‌طور کلی آزمون آیلتس نسبت به تافل ملموس‌تر است. تصمیم‌گیری درخصوص اینکه کدام یک از این آزمون‌ها برای شما سخت‌تر است بستگی به پیش‌زمینه انگلیسی شما دارد. 
درحالی‌که تافل دارای بخش integrated است که همراه بخش اول رایتینگ یک فایل پخش شده و سوالات را باید با توجه به خوانده‌ها و شنیده‌ها پاسخ داد، آیلتس دارای چنین بخشی نبوده اما دارای جدول‌ها و نقشه‌هایی است که اطلاعات مرتبط به متن را نمایش می‌دهند. متن دوم در هردو آزمون یک سوال جدا و مستقل است که صرفاً نظر شما را دربارۀ مسائلی می‌پرسد.

 

ضبط صدا در بخش اسپیکینگ آیلتس (IELTS)

بخش صحبت‌کردن در تافل با دستگاه ضبط صدا انجام می‌شود. اکثراً شامل بیان‌کردن نظراتتان، خلاصه‌کردن یا تفسیر اطلاعاتی است که از منابع دیگر در اختیار شما قرار داده شده است. اما این بخش در آیلتس توسط یک فرد انجام می‌شود و شامل یک سخنرانی کوتاه (شما زمانی کوتاهی برای آماده‌کردن صحبت‌های خود خواهید داشت) و مکالمه با شخص شنونده است. 
هرچند خیلی خوب می‌شد اگر در تدریس زبان انگلیسی زمان مساوی برای گویش‌های اصلی انگلیسی اختصاص داده می‌شد؛ اما اکثریت زبان‌آموزان 90 درصد زمان خود را برای یادگیری یک گویش اختصاص می‌دهند. اگر بیشتر تجربه شما در گویش آمریکایی زبان انگلیسی باشد، ممکن است قسمت‌هایی از آیلتس برای شما ناآشنا شوند. 
و اگرتجربه شما در گویش بریتانیایی زبان انگلیسی یا گویش‌های دیگری باشد، آزمون تافل برای شما مقداری غریب خواهد بود. توجه داشتید تا زمانی که پاسخ‌های شما روان، واضح و صحیح باشد هیچکدام از این دو آزمون نمره شما را به دلیل استفاده یک گویش به‌جای دیگری کسر نخواهد کرد. 

 

تافل سخت‌تر است یا آیلتس؟

این ممکن است سوالی باشد که بیش از همه ذهن شما را درگیر کرده است، ولی مقایسه آیلتس و تافل به‌طور مستقیم کار بسیار سختی است. یک راه بهتر برای یافتن پاسخ به این سوال این است که تعدادی سوال از خود بپرسید. سوالات زیر را با پاسخ‌های “بله” و “خیر” جواب دهید. 

 • من با رایانه‌ها راحت هستم. بله/خیر
 • من با صحبت‌کردن با میکروفون بدون آمادگی قبلی راحت هستم. بله/خیر
 • من می‌توانم سریع تایپ کنم. بله/خیر
 • من گویش آمریکایی زبان انگلیسی را ترجیح می‌دهم.
 • من در پاسخ‌دادن به سوالات چهارگزینه‌ای راحت هستم. بله/خیر
 • یادداشت‌برداری از فایل صوتی ضبط شده برای من راحت است. بله/ خیر
 • منابع معتبر انگلیسی که می‌خوانم/ گوش می‌دهم/ میبینم، معمولاً برای کسب اطلاعات است تا سرگرمی. بله/خیر

 

سوالات مهم از خود قبل از انتخاب آزمون

اگر به اکثر این سوالات جواب مثبت دادید، آزمون تافل به احتمال زیاد برای مهارت‌های شما مناسب‌تر است. دراین صورت شما باید به مقاله‌های ما درخصوص آزمون تافل نگاهی بیندازید. 

 • من با مصاحبۀ دقیق و رودررو راحت هستم. بله/خیر
 • دست خط انگلیسی من خوانا است. بله/خیر
 • من گویش‌های مختلفی از زبان انگلیسی را متوجه می‌شوم. بله/خیر
 • من انواع متفاوتی از سوالات را ترجیح می‌دهم که شامل سوالات چهارگزینه‌ای، جای خالی، وصل‌کردن، صحیح و غلط و نمودارهای گردشی است. بله/خیر 
 • من با بحث‌کردن درخصوص موضوعات غیرآکادمیک خیلی راحت هستم. بله/خیر
 • منابع معتبر انگلیسی که می‌خوانم/ گوش می‌دهم/ می‌بینم،  بیشتر برای سرگرمی هستند. بله/خیر

اگر به اکثر سوالات پاسخ مثبت دادید، آزمون آیلتس برای شما راحت‌تر خواهد بود. در این صورت باید به مقاله‌های ما درخصوص آزمون آیلتس مراجعه کنید. 
آیلتس و تافل هردو دقیق، به‌طور گسترده‌ای موردقبول هستند که در مکان‌های مختلفی در دسترس می‌باشند. زمانی که درحال تصمیم‌گیری برای آزمون آیلتس یا تافل هستید، اول برنامه‌هایی که برای آن‌ها قصد اپلای دارید بررسی کنید و مطمئین شوید که هردوی این آزمون مورد‌قبول آن‌هاست. پس از آن مسئله راحتی و مهارت‌های به‌خصوص شماست. 
هرچند تست‌های آیلتس برروی کاغذ در دسترس هستند، درقسمت‌هایی از دنیا به شکل تست‌های کامپیوتری نیز وجود دارد. اگر به این روش دسترسی دارید پس IELTS Computer Interface  را با  TOEFL iBT one مقایسه کنید و تصمیم بگیرید که با کدام راحت‌تر هستید. 


برای هماهنگی کلاس و ثبت نام کلاس های خصوصی آیلتس و کلاس های آنلاین با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22040877 | 021-22040853