بایدها و نبایدهای بخش رایتینگ آیلتس تسک دوم برای نمره بالای 7

بایدها و نبایدهای بخش رایتینگ آیلتس تسک دوم برای نمره بالای 7

رایتینگ آیلتس تسک دوم

اکثر متقاضیان آزمون آیلتس این را می‌دانند که کسب نمره بالای 6.5 در رایتینگ IELTS تقریباً غیرممکن است. افراد زیادی هستند که در مهارت‌های دیگر آیلتس نمره 8 و حتی بالاتر را کسب کرده‌اند، ولی نتوانسته‌اند در رایتینگ آیلتس نمره بالای 6.5 را کسب کنند. امروز قصد داریم نکاتی را برای دریافت نمره بالا 6.5 در بخش رایتینگ آیلتس  به اشتراک بگذاریم. 

رعایت این اصول ساده می‌تواند نمره را در بخش نوشتاری IELTS از 6.5 به 8.5 ارتقا دهد، و اتفاق مشابهی ممکن است برای شما نیز پیش بیاید. اگر با عبارت “باید‌ها و نبایدها” آشنا نیستید، دقت کنید که منظور از بایدها کارهایی است که باید انجام دهید و منظور از نبایدها کارهایی است که نباید انجام دهید. در این بخش به رایتینگ آیلتس تسک دوم نگاه کلی می‌اندازیم.

 

بایدهای بخش رایتینگ آیلتس تسک دوم

ایجاز / کوتاه‌نویسی: 8 تا 15 کلمه در هر جمله کافیست، نیازی به نوشتن جملات خیلی طولانی نیست.
پیوستگی : تمامی ایده‌ها، پاراگراف‌ها و جملات باید به یک‌دیگر مرتبط باشند. در پاراگراف‌بندی رایتینگ آیلتس تسک دوم باید اطمینان حاصل کنید که یک پاراگراف مقدمه، ترجیحاً حداکثر ۲ پاراگراف اصلی و یک پاراگراف نتیجه‌گیری یا جمع‌بندی داشته باشید. پاراگراف مقدمه شما باید شامل ۲ بخش باشد: یک بخش سوال را بازنویسی (paraphrase) می‌کنید و یک overview یا بررسی اجمالی از سوال را می‌نویسید. بخش overview رایتینگ IELTS تسک دوم بستگی به نوع سوال نیز دارد. کلاً پنج نوع سوال در این بخش رایتینگ آیلتس وجود دارد:

opinion: agree or disagree

advantages and disadvantages

problem and solution

Discussion: discuss both views

two-part question

 

به‌طور مثال، اگر سوال شما از نوع opinion باشد، در بخش overview مقدمه، حتماً باید درجه موافق یا مخالف‌بودن خود را کاملاً مشخص کنید. مثلاً سوال زیر را درنظر بگیرید: رایتینگ آیلتس تسک دوم

Big salary is much more important than job satisfaction.

Do you agree or disagree?

Provide relevant examples if necessary.

باید و نبایدهای تسک دوم رایتینگ آیلتس

Discussion

 

اگر شما کاملاً موافق هستید باید درجه موافق‌بودن خود را با جمله‌ای مثل جمله زیر بیان کنید:

I absolutely agree with the fact that earning a lot of money is more significant than job satisfaction.

در این لینک شما می‌توانید یک توضیح مختصری از هر 5  نوع سوال را در ویدئویی تماشا کنید.
چیزی که در بخش  overview حائز اهمیت است این است که در کنار نظر شخصی، تز یا thesis statement خود را با استدلال قوی مشخص کنید. مثلاً وقتی می‌گویید موافق هستید، به یک دلیل کلی هم اشاره کنید تا اینکه بتوانید در پاراگراف‌های اصلی آن را بسط دهید. و یک نکته: به هیچ‌عنوان در بخش مقدمه به جزئیات استدلال تز خود نپردازید، جزئیات مختص پاراگراف‌های اصلی(body paragraphs) است. 

 

ارتباط معنایی در رایتینگ آیلتس تسک دوم

باید تمامی ایده‌ها و استدلال‌های کلی به‌راحتی برای خواننده قابل فهم باشند. مثلاً اگر در بخش overview خود، تز اصلی خود را مشخص می‌کنید، حتماً باید در۲ پاراگراف اصلی آن ایده‌های اصلی را بسط دهید. هر پاراگراف اصلی باید یک ایده اصلی را بسط دهد و در ابتدای هر پاراگراف اصلی باید یک topic sentence داشته باشید که خواننده با خواندن آن بتواند ایده آن پاراگراف را سریع درک کند. در این لینک می‌توانید نگاهی به آموزش چگونگی بازنویسی پاراگراف و overview نوشتن را داشته باشید که توسط خانوم لیز آموزش داده می‌شود. 

 

ساختار

از ساختار صحیح‌نوشتن مقاله استفاده کنید. درست است که موضوع هر پاراگراف متفاوت است، ولی باید اطمینان حاصل کنید که پاراگراف‌ها با هم ارتباط معنایی داشته باشند. مثلاً در پایان اولین پاراگراف اصلی، یک جمله کوتاه بنویسید که به موضوع پاراگراف بعدی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم اشاره کند. و یک نکته اینکه در پاراگراف آخر که پاراگراف جمع‌بندی است، موضوع کلی هر ۲ پاراگراف را باید در ۲ جمله خلاصه کنید و به هیچ‌عنوان موضوع جدیدی را اضافه نکنید.

 

پاسخ کامل به سوال بدهید

به تمامی نکاتی که در صورت سوال آمده بپردازید. 25 درصد نمره شما بستگی به این دارد که شما به سوال کامل جواب داده‌اید یا نه، و چطور و با چه درجه پیچیدگی استدال کردید و جواب دادید.

 

مقالات آیلتس با نمره بالاتر از 7 نیاز به این موارد دارند:

  1. لغات مشکل‌تر و مرتبط به موضوع سوال‌: استفاده از لغت‌های پیچیده‌تر تضمین نمره بالا رایتینگ آیلتس تسک دوم نیست. من به شخصه پیشنهاد می‌کنم که برای گرفتن نمره بالا از کتاب‌های Collocations in Use Intermediate and Advanced استفاده کنید چون collocations گروهی از کلماتی هستند که درکنار همدیگر می‌آیند و نوشتار و صحبت را طبیعی‌تر می‌کنند. چون موضوعاتی که مبتنی بر آن‌ها تنوع بالایی دارند از قبیل Art, Crime and Punishment, Media and Advertising, environment, society, space exploration و غیره، لغت‌ها و collocations هایی که استفاده می‌کنید باید مرتبط با موضوع باشد. در این لینک شما می‌توانید لیست موضوعات رایتینگ آیلتس تسک دوم را پیدا کنید. مثلاً درس ۳۱ از کتاب Collocations in Use: Advanced به شما لغت‌ها و اصطلاحات مرتبط با محیط زیست را ارائه می‌دهد؛ هرچند فقط یک درس از این کتاب کافی نیست. مثلاً در این لینک زیر، شما ۲۵ نگرانی محیط زیستی را می‌توانید پیدا کنید که ممکن است از تک تک این نگرانی‌های محیطی مثل Air Pollution, Climate Change, Global Warming, Deforestation  وغیره، سوال بیاید. برای اطلاعات بیشتر از منابع آیلتس روی این لینک کلیک کنید.
  2. قوانین دستوری پیچیده و مختلف تر: همانند استفاده از لغات پیچیده، استفاده از گرامر پیچیده تضمین نمره بالا نیست. شما باید اطمینان حاصل کنید که گرامر به‌صورت طبیعی استفاده شود و صرفاً ساختار پیچیده را گنجاندن درحالی که می‌توانید با ساختار ساده‌تر بنویسید نمره بیار نیست.

در رایتینگ آیلتس تسک دوم شما حداقل 250 کلمه تا 280 کلمه می‌توانید استفاده کنید. باید تمرین زیاد داشته باشید تا دقت کنید که 250 کلمه با خط شما چقدر خواهد بود. زمان مناسب برای بیان نظر خود را بدانید.

مثال‌هایی از تجربیات خودتان را نیز بنویسید.

به‌درستی از علامت‌گذاری استفاده کنید.

از لحن درستی استفاده کنید. (مقاله ها همیشه رسمی هستند.)

فقط وقتی دارید نظرات شخصی خودتان را بیان می‌کنید از ضمایر ملکی و شخصی استفاده کنید. مثل:

I am of the belief that, I hold the belief that…

به شکلی درست از یک پاراگراف به پاراگراف بعدی بروید، حروف ربط خیلی مهم هستند.

از اشکال متنوع دستور زبان استفاده کنید.

تمیز و خوش‌خط بنویسید زیرا این موضوع نشان‌دهنده ارزش قائل‌شدن برای رابطه خواننده و نویسنده است. و بد خطی نمره شما راممکن است پایین بیاورد. رایتینگ آیلتس تسک دوم

در 3 تا 5 دقیقه یک برنامه‌ریزی برای نوشتن بکنید، این کار باعث می‌شود مقاله شما مرتب‌تر و سازمان یافته‌تر به‌نظر برسد و تصویر بهتری از شما نشان می‌دهد.

نظرتان را خیلی واضح بیان کنید. از یک دیدگاه مستدل و رسمی و با دادن جزییات این کار را انجام دهید.

 

نباید‌های بخش رایتینگ آیلتس تسک دوم

نوشتن کلمات زیاد درصورت متوسط بودن سطح انگلیسی. (هدف‌گذاری بین 250 تا 350 کلمه)

استفاده از شکل کوتاه‌شده کلمات، مثل don’t و shouldn’t

استفاده زیاد از حروف ربط (مصححان انتظار این اشتباه را دارند!)

پریدن از یک ایده به ایده دیگر.

ترکیب‌کردن دلایل له و علیه چیزی در یک پاراگراف.

استفاده از لحن اشتباه. (مقاله ها همیشه رسمی هستند.)

استفاده از مخفف‌ها.

تکرار کلمات یا استفاده بیش از حد از افعال اصلی، مثل does, makes, gets

نپرداختن به بسیاری از مسائل.

ناخوانا نوشتن. رایتینگ آیلتس تسک دوم

استفاده خیلی زیاد یا نامناسب از اصطلاحات  (idioms)

بچگانه نوشتن (دستور زبان ضعیف و ایده هایی که به درستی بیان نشده اند.)

قربانی ساعت شدن! (نگاه کردن مداوم به ساعت و ترسیدن)

شروع نوشتن بدون برنامه خاصی.

یک خط میان پاراگراف ها خالی نگذاشتن.

استفاده از کلی گویی هایی مثل کلمات all و every ، این روش فکری غیر بالغ را نشان میدهد.

استفاده از جملات ساده برای گرفتن نمره بالا.

استفاده از کلیشه‌ها، زیرا آن‌ها معمولاً خیلی غیررسمی هستند.

استفاده از عباراتی که تنبلی نویسنده را می‌رسانند. مثل and so on و .etc

استفاده از قسمتی از صورت سوال. رایتینگ آیلتس تسک دوم

موافق‌بودن با هر دو طرف. برای روشن‌کردن نظرتان یک طرف را انتخاب کنید.

تحت تاثیر آدرنالین دچار خشونت‌شدن.

منحرف‌شدن از موضوع.

پست های مرتبط