اصطلاحات در زبان انگلیسی – English Idioms

اصطلاحات در زبان انگلیسی – English Idioms

یادگیری اصطلاحات در زبان انگلیسی – English Idioms

گاهی عبارات (expressions) انگلیسی به گوش شما می خورد که به نظر آشنا می آیند ولی معنی کردن آن ها خارج از جمله ای که در آن استفاده شده اند سخت است؛ به آن ها اصطلاح (idiom) می گویند. هر چند اصطلاحات به طور کلی یا اصطلاحات انگلیسی همیشه از قواعد کلی استفاده از کلمات (word usage) پیروی نمی کنند، ولی قسمت مهمی از همه زبان ها را تشکیل می دهند و دانستن آن ها حائز اهمیت است.

یک اصطلاح (idiom) می تواند بسته به اینکه چگونه در جمله استفاده شده چندین معنی داشته باشد. در ساده ترین شکل، یک اصطلاح (idiom) یک عبارت یا لفظ روزمره است که وقتی در محاوره و متون غیر رسمی به کار رفته معنیش در طول زمان تغییر کرده. با نگاهی به این مثال ها بهتر اصطلاحات (idioms) را درک خواهید کرد:

 • I was tied up at the office until late last night.
 • He was on the phone when I got to his house.
 • The candidate’s spin doctors were on hand to offer comment on the campaign.

اگر معنی لغوی این جملات را برداشت کنیم، تصویر عجیب و غریبی از افرادی که با طناب به صندلی دفترشان بسته شده اند، روی تلفنشان قرار گرفته اند، و در بیمارستان به دور خود می چرخند به ذهنمان خطور می کند! ولی وقتی درون متن به آن ها می‌ نگرید می فهمید که مثال اول می گوید کسی در محل کارش به تاخیر افتاده بود، دومی می گوید کسی داشت با تلفن حرف میزد، و سومی می گوید کسانی بودند که می توانستند اعمال یک دنباله رو نوعی دیدگاه سیاسی را به نفع او تفسیر کنند. تمامی این عبارات، اصطلاحات انگلیسی (idiom) هستند.

ریشه کلمه Idiom

کلمه idiom ، به معنی اصطلاح، از کلمه لاتین idio ، به معنی خود، می آید. مثلا idiosyncrasy ، عادت یا خصیصه های عجیب و ویژه یک شخص است. یک اصطلاح (idiom) هر نوع استفاده ای از زبان است که در آن زبان خاص به شکل گسترده ای استفاده میشود. یک اصطلاح (idiom) ویژه ی یک شخص نیست، بلکه ویژه ی استفاده یک فرهنگ از زبان است. در ادامه نکاتی درباره اصطلاحات که لازم است بدانید، آمده: اصطلاحات انگلیسی

 • اصطلاحات (idioms) ممکن است با کلیشه ها (clichés) ، اصطلاحات محاوره ای (colloquialisms) ، و اصطلاحات عامیانه (slang) اشتباه گرفته شوند.
 • کلیشه ها clichés عباراتی هستند که بیش از حد معمول در زبان به کار رفته اند و برای مدت طولانی در زبان بوده اند. برای مثال عبارات “Pretty as picture” و “right as rain” و “selling like hot cakes” را میتوان نام برد. این ها برای انگلیسی زبانان خیلی آشنا هستند و به دلیل استفاده بیش حد معمول تاثیر آن ها کم شده. اصطلاحات انگلیسی
 • اصطلاحات محاوره ای colloquialisms عباراتی هستند که ممکن است برای حرف زدن به صورت غیر رسمی مناسب باشند ولی در نوشته های رسمی اشتباه هستند. به کار بردن “should of” به جای “should have” و “plan on going” به جای “plan to go”  مثال هایی از اصطلاحات محاوره ای (colloquialisms) هستند. اصطلاحات انگلیسی

Slang چیست؟

 • اصطلاحات عامیانه (slang) زبان غیر رسمی است که معمولا مخصوص یک سن خاص یا شغل خاص است. جملاتی مثل “tellin’ it like it is” یا “What’s up” نمونه های اصطلاحات عامیانه هستند.
 • عبارت های (phrases) اصطلاحی (idiomatic) در انگلیسی شامل صد ها فعل در کنار کلمات کوچکتر (حرف اضافه ها) می شوند که معنی فعل را تغییر می دهند. مثلا فعل watching out for به معنی مراقب چیزی بودن با watching over به معنی حضور یافتن متفاوت است. یا مثلا فعل get در مثال زیر: اصطلاحات انگلیسی

You might get up early one morning so you can get away on a vacation to France, where you hope to get by with your high school French so you can get along with the locals.

 

لیستی از slang ها

 

British Slang - 1

British Slang - 2

British Slang - 3

 • تمامی زبان ها اصطلاحات (idioms) مخصوص خودشان را دارند، که می توانند باعث شوند ترجمه از یک زبان به زبان دیگر مشکل شود. حتی فرهنگ های مختلف که به یک زبان سخن می گویند هم ممکن است در فهم اصطلاحات یکدیگر دچار مشکل شوند. برای مثال، مردم بریتانیا از اصطلاحات انگلیسی ی استفاده می کنند که با اصطلاحات انگلیسی که مردم ایالات متحده استفاده می کنند تفاوت دارد. چیزی که مردم ایالات متحده به آن apartment building می گویند، توسط مردم بریتانیا block of flats نامیده می شود.

تعریف:

cliché: an overused word or phrase that has lost its impact in the language; it is a French word used in English.

برخی از اصطلاحات انگلیسی (idioms) از تصاویری می آیند که ریشه در تجربیات ما دارند. به نظر منطقی می آید که اصطلاح cool heals  (به معنی لغوی پاشنه های خنک) اشاره به زیاد منتظر ماندن دارند، زیرا انتظار می رود دویدن شدید باعث داغ شدن پاشنه ها شود! احتمالا متوجه خواهید شد که اصطلاح laughing off مربوط به جدی نگرفتن چیزی است.

اصطلاحات انگلیسی دیگری هم هستند که در طول یک دوره زمانی طولانی تغییر کرده اند. و هیچ منطق یا ریشه خاصی ندارند. برای مثال، اصطلاح up to the job . جایی در میانه دو مورد قبلی اصطلاحاتی قرار میگیرند که زمانی معنی میدادند ولی اکنون دیگر معنی نمی دهند. اصطلاح spitting image ربطی به تف ندارد، بلکه شکل تغییر یافته spit and image است و اینجا spit به معنی تشابه کامل است.

در تصاویر زیر تعدادی اصطلاح idiom به همراه معانیشان آمده اند:

 

اصطلاحات در زبان انگلیسی

 

اصطلاحات کاربردی در زبان انگلیسی

 

کلمات (vocabulary) جدید و در حال ساخته شدن

هر کلمه ای ریشه در جایی دارد. کلماتی که محبوبیت زیادی به صورت ناگهانی به دست می آورند معمولا اینطور محبوب می شوند زیرا از یک تجربه یا مشاهده مشترک جدید سر بر آورده اند. بعضی از راه های ساخته شدن کلمات جدید شامل این موارد می شوند:

کوتاه کردن (shortening) کلمات بلند تر. برای مثال: کلمه gym از gymnasium

ساختن سر نام ها  (acronyms) . مثلا snafu که به معنی یک اشتباه (error) است و از عبارت situation normal, all fouled up  می آید. اصطلاحات انگلیسی

ترکیب کردن blend دو کلمه با هم. مثلا ساختن camcorder از ترکیب camera و  recorder

استفاده از نام اشخاص و ربط نام ها به موضوعات مربوط به آن اشخاص. برای مثال، ساختن کلمه Reaganomics از ترکیب Reagan و economics

استفاده از اصطلاحات انگلیسی در آزمون آیلتس (IELTS) و آزمون تافل (TOEFL)

اصطلاحات انگلیسی (idioms) و سایر انواع عبارات واژگانی ممکن است در امتحانات استاندارد از جملهآیلتس (IELTS) و تافل آی بی تی ( TOEFL iBt) بیایند و به کرّات در مطالب روزنامه ها، کتاب های درسی، و سایر ارتباطات معمول روزمره دیده شوند. نکات و روش هایی خاص برای استفاده در حین افزودن این کلمات به دایره لغاتتان (vocabulary) و برای آماده شدنتان برای امتحان، در ادامه ذکر شده اند:

 • از متن جملات داده شده به همراه تعاریف در جهت یاد گیری این کلمات و حفظ کردنشان کمک بگیرید.
 • با یاد دادن این کلمات و عبارات به شخصی دیگر آن ها را در حافظه خود مستحکم کنید.
 • هر بار که معنی این کلمات را می خوانید آن ها را تلفظ کنید. هر قدر بیشتر آن ها را بشنوید، برایتان آشنا از خواهند بود و در نتیجه به یاد آوردنشان راحت تر خواهد بود.
 • از قدرت روش تقویت حافظه از راه قیاس منطقی (mnemonics) و تشابه (associations) برای حفظ کردن معانی کمک بگیرید.