آزمون PTE – بخش اسپیکینگ و رایتینگ

آزمون PTE – بخش اسپیکینگ و رایتینگ

اسپیکینگ و رایتینگ آزمون PTE

آکادمی بین‌المللی دید، تنها مرکز برگزاری کلاس‌های آمادگی آزمون PTE است. در این مطلب، نگاهی دقیق‌تر به اسپیکینگ و رایتینگ PTE می‌اندازیم. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید، این آزمون چون آسان‌تر از آزمون آیلتس (IELTS) است و مدرکش منقضی نمی‌شود، می‌تواند برای شما مناسب‌تر و قابل ترجیح‌تر باشد.

 

بخش اول آزمون PTE : بخش گفتاری (speaking) و نوشتاری (writing) – 77 الی 93 دقیقه

در بخش اول مهارت‌های گفتاری و شنیداری آزمون PTE شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. زمان درنظر گرفته شده برای این بخش 77 الی 93 دقیقه است.

مهارت‌های گفتاری آزمون PTE، شما را با توانایی شما برای صحبت‌کردن به انگلیسی در محیط آکادمیک می‌سنجند.

بخش نوشتاری شامل نوشتن پاسخ‌هایی به انگلیسی آکادمیک با استفاده از گرامر و املای صحیح کلمات می‌باشد.

نکات و تکنیک های آزمون PTE

 

آمادگی عمیق برای آزمون PTE

1.1 معرفی خود – 1.2 باصدای بلند خواندن – 1.3 تکرارکردن جمله – 1.4  توصیف‌کردن تصویر – 1.5 بازگویی صحبت‌های مطرح‌شده – 1.6 پاسخ‌دادن به سوالات کوتاه – 1.7 خلاصه‌کردن متن – 1.8 نوشتن مقاله

 

بخش گفتاری ( Speaking) : 1.1 معرفی خود

بخش معرفی خود در آزمون PTE فرصتی است تا به موسسات منتخب خود اطلاعاتی درباره خودتان ارائه دهید. شما 25 ثانیه برای خواندن سوال و آماده‌کردن پاسخ خود سپس 30 ثانیه فرصت ضبط‌کردن آن را دارید. این مورد نمره‌گذاری نمی‌شود، اما در کنار گزارش، نمرات شما به موسساتی که موردنظر دارید فرستاده می‌شود. شما تنها یک‌بار فرصت ضبط‌کردن پاسخ خود را دارید.

 

Speaking: 1.2 با صدای بلند خواندن

در این بخش آزمون PTE، متنی روی صفحۀ کامپیوتر ظاهر می‌شود. آن را با صدای بلند بخوانید.

 

مهارت‌های مورد نظر برای ارزیابی:

خواندن و صحبت‌کردن (reading and speaking)

طول متن آزمون PTE:

نهایتاً 60 کلمه

زمان درنظر گرفته شده برای پاسخ‌دادن در آزمون PTE:

بستگی به طول متن دارد.

در این بخش شما باید یک متن را با صدای بلند بخوانید.

جعبه ضبط صدا شمارش معکوس را تا بازشدن میکروفون نمایش می‌دهد. شما حدود 30 الی 40 ثانیه برای آماده‌شدن زمان دارید، که این زمان بستگی به طول متن نیز دارد. شما یک صدای کوتاه می‌شنوید. بعد از شنیدن آن، سریع شروع به صحبت‌کردن کنید. قبل از بازشدن میکروفون صحبت نکنید چون صدای شما ضبط نمی‌شود.
شما باید به‌طور واضح صحبت کنید. اصلاً نیازی به عجله نیست.
صحبت خود را قبل از تمام شدن و به پایان رسیدن خط روی صفحه به اتمام برسانید. در پایان کلمه “recording” به کلمه “completed” تغییر پیدا می‌کند.
شما تنها یک بار می‌توانید پاسخ خود را ضبط کنید.

 

توصیه:

در آزمون PTE اگر شما بیش از 3 ثانیه مکث کنید، ضبط صدا متوقف می‌شود.

 

توصیه‌های بخصوص:

از نشانه‌گذاری‌ها استفاده کنید تا راحت‌تر بتوانید جاهایی که نیاز به مکث دارند را شناسایی کنید:

شما حدود 30 الی 40 دقیقه برای نگاه انداختن به متن فرصت دارید، بنابراین از این زمان برای تقسیم‌کردن متن به تکه‌های جدا و معنادار با استفاده از علائم نشانه‌گذاری استفاده کنید. این کار جاهایی که شما باید مکث کوتاهی داشته باشید یا تن صدایتان را تغییر دهید مشخص می‌کند. برای مثال هنگام شروعِ یک تکه از متن، تن صدای بالا و با رسیدن به پایان آن تن صدای شما کاهش پیدا می‌کند.
در اسپیکینگ آزمون PTE استفاده از مکث‌های مناسب به شما کمک می‌کند تا روان‌تر صحبت کنید و معنای کامل متن را ادا کنید. این کار باعث افزایش نمره شما می‌شود. ببینید که مکث‌ها در مثال زیر چگونه قرار داده شده‌اند :

آزمون PTE – بخش اسپیکینگ و رایتینگ

 

روی کلماتی که حامل اطلاعات مهمی هستند تاکید بکنید. (Stress)

هنگامی که متن را می‌خوانید، روی کلماتی که به انتقال معنا کمک می‌کنند با بلندتر خواندن آن‌ها و محکم‌تر خواندن هجاهای کلیدی(key syllables) تاکید کنید. برای مثال کلمۀ Development  را امتحان کنید. همچنین از الگوی “صدای بلند و سقوط” (rising and falling intonation) برای نشان‌دادن چگونگی ارتباط ایده‌های داخل متن یا به پایان‌رسیدن آن‌ها استفاده کنید. به الگوهای مثال زیر دقت کنید؛ زیر کلمات تاکید‌ شده خط کشیده شده، و الگوی صدای بلندو سقوط با نشانه‌های بالا و پایین نشان داده شده‌اند:

 آزمون PTE

 

چگونگی نمره‌گذاری این سوال آزمون PTE:

نمرۀ شما در این بخش (با صدای بلند خواندن) به سه عامل بستگی دارد:

محتوا: آیا پاسخ شما شامل تمام کلمات داخل متن هست؟ و آیا فقط از این کلمات استفاده کرده‌اید؟

نمره‌گذاری محتوای شما با توجه به تعداد کلمات صحیحی است که در پاسخ خود استفاده می‌کنید. تعویض و حذف کلمات بر نمره شما تاثیر منفی دارد.

سلاست شفاهی: آیا پاسخ شما روان، بدون مشقت و طبیعی ادا می‌شود؟

سلاست شفاهی در اسپیکینگ آزمون PTE با توجه به روان‌بودن ریتم، عبارت‌بندی و تاکید، نمره‌‌گذاری می‌شود. بهترین پاسخ‌ها دارای نحوه ادای طبیعی و ثابت هستند که شامل عبارت‌بندی مناسب است. تردید، تکرار و شروع پر از اشتباه بر نمره شما تاثیر منفی می‌گذارد.

تلفظ: آیا پاسخ شما نشان‌دهندۀ توانایی شما برای ایجاد تلفظ‌هایی مشابه تلفظ گوینده‌های عادی و بی‌نقص است؟

نحوۀ تلفظ شما با توجه به فهم راحت صحبت‌های شما توسط افراد زبان اصل نمره‌گذاری می‌شود. بهترین پاسخ‌ها شامل تلفظ‌کردن صامت و مصوت‌ها همانند زبان‌اصل‌ها و تاکید درست بر کلمات و عبارت‌ها است. پاسخ‌های شما باید برای یک زبان اصل قابل فهم باشند.

 

توجه:

  • این مورد بر نمرات بخش‌های ذکر شده در رو به رو تاثیر می‌گذارد: خواندن (reading)، گفتاری (speaking) سلاست شفاهی (oral fluency) و تلفظ.
  • مهارت‌های شنیداری (listening) و نوشتاری (writing) با توجه به این بخش نمره گذاری نمی‌شوند.

آکادمی دید، به عنوان تنها مرکز برگزار کننده دوره های PTE همه روزه از ساعت 8 صبح تا 9 شب، آماده پاسخ گویی و مشاوره شما عزیزان است. برای اطلاع از شهریه، نحوه برگزاری، مفاد و متد تدریس کلاس های آمادگی آزمون PTE، با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:

☎️ تماس: 02122040853 | 02122040877