نامه‌نگاری آیلتس | آیلتس جنرال

 10 روش برای دستیابی به نمرات بالاتر در بخش نامه‌نگاری آیلتس (letter writing)

نکته: نوشتن نامه صرفاً برای پارت آیلتس جنرال می‌باشد. برای اطلاع از تفاوت بین آیلتس جنرال و آکادمیک، این لینک را مطالعه فرمایید.

 

نوع نامه را شناسایی کنید:

از شما خواسته شده که بنویسید. آیا نامه رسمی، نیمه‌رسمی یا غیررسمی است؟  لحن کلی نامۀ شما بستگی به پاسخ شما به این سوال دارد. سبک نوشتن نامه و واژگان خود را باتوجه به نوع نامه‌ای که از شما خواسته شده بنویسید تنظیم کنید. 

نامه را به‌طور مناسب و صحیح آغاز کرده و به پایان برسانید:

به‌خاطر داشته باشید که هر نوعی از نامه شروع و پایان متفاوت خود را می‌طلبد. نوشته‌های زیر برای به‌یاد نگاه داشتن این مسئله کمک می‌کند:

10 روش برای دستیابی به نمرات بالاتر در بخش نامه نگاری آیلتس (letter writing)

 

نامۀ رسمی و نیمه‌رسمی را با جمله‌ای رسمی آغاز کنید:

سعی نکنید دوستانه باشید، گویی شما مخاطب نامه را نمی‌شناسید. سریع سراغ اصل مطلب بروید و دلیل نوشتن نامه را مطرح کنید. برای مثال: 

Dear Sir / Madam,
I am writing to inquire about / I am writing in connection with…

Dear Mr. Jones,
I am writing to inform you … / I am writing in connection with…

نامۀ غیررسمی را با یک پاراگراف کلی و دوستانه آغاز کنید:

زمانی که مخاطب را خوب می‌شناسیم، به آن‌ها و زندگی‌شان اهمیت می‌دهیم. با آن‌ها رابطۀ گسترده‌تری داریم. بنابراین بهتر است پیش از رفتن سر اصل مطلب به‌گونه‌ای در ابتدای نامه این دوستی و نزدیکی را با نوشتن جملات گرم و صمیمی به رسمیت بشناسیم. در واقع پاراگراف اول می‌تواند به‌عنوان یک صحبت کوتاه دوستانه درنظر گرفته شود که با دلیل نوشتن نامه مرتبط نیست. به مثال زیر نگاهی بیندازید: 

نامه نگاری آیلتس | آیلتس جنرال

 

مهم‌ترین هدف نوشتن نامه را شناسایی کنید:

آیا تقاضای کمک دارید؟ معذرت‌خواهی می‌کنید؟ کسی را دعوت می‌کنید؟ شکایت می‌کنید؟ یا تشکر می‌کنید؟ اصطلاحات مناسب و مودبانه را بیاموزید که به رساندن دقیق منظورتان کمک می‌کند. 

 

عبارات مناسب و استاندارد را یاد بگیرید و استفاده کنید:

شرکت‌کنندگان آزمون اغلب در تلاش هستند تا نوشتۀ خود را به‌موقع به پایان برسانند. این اتفاق زمانی می‌افتد که شما سعی در نوشتن تک تک جملاتی دارید که در ذهنتان دارید. واقعیت این است که نوشتن نامه در زبان انگلیسی آداب خاصی دارد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از اصطلاحات و عبارات در لابهلای اطلاعات موجود در نامه برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطب است. با یادگیری چگونگی استفاده از این اصطلاحات، بخش نامه‌نگاری برایتان آسان‌تر می‌شود و نیازی نخواهد بود برای زمان آن نگرانی داشته باشید. 

 

از نوشتن حداقل 150 کلمه اطمینان حاصل کنید

نامه‌نگاری را به قدری تمرین کنید تا متوجه شوید 150 کلمه چه مقدار می‌شود و چه مقدار اطلاعات دربرمی‌گیرد. اگر کمتر از 150 کلمه بنویسید، نمره از شما کسر می‌شود. اما اگر بیشتر بنویسید نمره‌ای از شما کم نمی‌شود؛ اگر بیشتر بنویسید با کمبود زمان مواجه می‌شوید زیاد بودن مشکلات مشکلی جز این ندارد.

 

املای درست کلمات رایج را بیاموزید

شاید تعجب‌آور باشد که شرکت‌کنندگان آزمون آیلتس در املای کلمات و عباراتی چون “sincerely” ، “faithfully”، “in connection with” دچار اشتباه می‌شوند. با تمرین املای درست کلمات از کم‌شدن نمره‌تان پیشگیری می‌کنید. 

 

از موضوع اصلی دور نشوید 

برای اینکه نامۀ خود را در عرض 20 دقیقه و حتی کمتر از آن کامل کنید، از پیش تمرین کنید که مطابق با موضوع پیش بروید. تسک 1 آیلتس general درواقع نیازمند نوشتن داستانی از خودتان است اما گفتۀ خود را بیش از حد پیچیده نکنید که زمانتان به پایان برسد.

 

هر سه نکتۀ مطرح‌شده را در نامۀ خود داشته باشید:

اگر حتی یکی از سه مواردی که در صورت سوال مطرح شده است را کنار بگذارید، نمره زیادی از دست می‌دهید. تمرین کنید که هر سه نکته را در نامۀ خود بیاورید.