تکنیک‌های رایتنیگ آزمون PTE

نکات و تکنیک‌های رایتنیگ آزمون PTE

آکادمی زبان‌ها و آیلتس دید، تخصصی‌ترین مرکز آمادگی آزمون PTE است که ورکشاپ‌های رایتینگ PTE را برگزار می‌کند. در این مطلب نگاهی به تکنیک‌های رایتینگ PTE می‌اندازیم.

1.7 خلاصه‌کردن

در این بخش رایتینگ PTE پس از خواندن یک متن، آن را در یک جمله خلاصه کنید.

مهارت‌های موردنظر برای ارزیابی: خواندن و نوشتن (reading and writing)

طول متن: نهایتاً 300  کلمه

زمان پاسخگویی: 10 دقیقه

 

در این بخش رایتینگ PTE شما باید متنی را در یک جمله خلاصه کنید :

شما 10 دقیقه برای نوشتن خلاصه خود زمان دارید. اطمینان حاصل کنید که نکات اصلی داخل متن را در یک جمله کامل که بیشتر از 75 کلمه نیز نباشد خلاصه کنید.
شمارش کلمه در پایین صفحه، تعداد کلماتی که می‌نویسید را هنگام نوشتن نشان می‌دهد. همچنین گزینه‌های کات، کپی پیست برای شما در دسترس است.

کات (cut) : بخشی از پاسختان را که می‌خواهید حذف کنید کلیک‌چپ کرده و از گزینه “Cut” استفاده کنید.

کپی (copy) : اگر بخشی از پاسختان را می‌خواهید کپی کنید کلیک چپ کرده و از گزینه “copy”  استفده کنید.

پیست (paste) : اگر می‌خواهید چیزی که کات یا کپی کرده‌اید را در پاسختان قرار دهید کلیک چپ کرده و از گزینه “paste” استفاده کنید.

 

نکات به‌خصوص رایتینگ PTE :

  • اطمینان حاصل کنید که پاسخ شما به همان شکلی که از شما خواسته شده است نوشته شود:

زمانی که پاسخ خود را نوشتید، اطمینان حاصل کنید که همان “یک جمله” نوشته شده باشد؛ شروع آن با حروف بزرگ و در پایان نقطه داشته باشد.

پاسخ شما در این بخش رایتینگ PTE باید بین 5 الی 75 کلمه باشد: بنابراین هنگام نوشتن شمارش کلمه را درپایین صفحه چک کنید. اگر کمتر از پنج کلمه یا بیشتر از 75 کلمه بنویسید، پاسخ شما نمره‌ای نخواهد گرفت.

 

  • برای استفاده از جملات ترکیبی و پیچیده (compound and complex) در رایتینگ PTE تمرین کنید:

پاسخ شما باید یک جمله باشد، بنابراین شما باید از جملات compound و complex استفاده کنید تا قادر به خلاصه‌کردن نکات اصلی متن باشید و همچنین به‌طور گذرا به جزئیات فرعی نیز اشاره کنید. برای مثال، به ساختار عباراتی که در این خلاصه نوشته شده‌اند نگاهی بیندازید تا متوجه ارتباط درست نکات اصلی و جزئیات فرعی باشید:

 

چگونگی نمره گذاری این بخش رایتینگ PTE :

قضاوت پاسخ شما در بخش خلاصه‌کردن رایتینگ PTE بستگی به کیفیت نوشته شما و چگونگی ارائه نکات اصلی دارد. نمره شما به سه عامل بستگی دارد:

 

  • محتوا: آیا پاسخ شما دربردارندۀ نکات اصلی متن است؟

نمره گذاری محتوا براساس استفاده از نکات اصلی درپاسخ بدون منحرف‌کردن آن از موضوع اصلی داخل متن است. اگر خلاصه شما هدف و موضوع متن را در رایتنیگ PTE منحرف کند، هیچ نمره‌ای دریافت نخواهید کرد. درواقع نمره شما صفر رد می‌شود. بهترین پاسخ شما نکته یا نکات اصلی را دربرمی‌گیرد که بر موضوع اصلی تمرکز دارد.

 

  • فرم: آیا پاسخ شما تمام شرایط “یک جمله‌ای” بودن را دارد؟

اگر پاسخ شما کمتر از 5  کلمه یا بیش از 75 کلمه باشد هیچ نمره‌ای دریافت نخواهید کرد. نمره شما صفر رد می‌شود.

 

  • گرامر: آیا گرامر پاسخ شما درست بوده است؟

نمره گذاری گرامر شما براساس درستی ساختار جمله شماست. بهترین پاسخ‌ها شامل یک عبارت اصلی (main clause)  عبارت تابع (subordinate clause) است.

 

  • واژگان: آیا در پاسختان از کلمات درست و مناسب استفاده کرده اید؟

نمره‌گذاری واژگان شما براساس ارتباط منطقی آن‌ها با متن و تناسب آن‌ها با محیط آکادمیک است. استفاده درست از مترادف‌ها نیز شامل نمره می‌شود. بهترین پاسخ  شامل استفاده مناسب از کلمات داخل متن می‌شود و همچنین نشان‌دهنده فهم شما از پیش‌زمینه موضوع متن و استفاده موثر از مترادف‌هاست تا وسعت زبانی شما را نیز به نمایش بگذارد.

 

توجه:

در رایتینگ PTE پاسخ شما یا درست و یا غلط شناسایی می‌شود که این بستگی به تناسب کلماتی که استفاده کرده‌اید دارد. اگر پاسخی ندهید یا پاسختان غلط باشد نمره‌ای به این بخش تعلق نمی‌گیرد.

این بخش رایتینگ PTE بر نمرات بخش‌های شنیداری و گفتاری (listening and speaking) شما تاثیر می‌گذارد اما مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ PTE به‌طور کلی با این بخش سنجیده نمی‌شوند.