preloader
گرامر زبان آلمانی | گرامر پایه زبان آلمانی

گرامر پایه زبان آلمانی

در این مطلب نگاهی اجمالی داریم به گرامر پایۀ زبان آلمانی. برای یادگیری زبان آلمانی به‌صورت خودخوان، شما می‌توانید مطالب بسیار مفید آموزش زبان آلمانی وب‌سایت دید را که از مبتدی تا پیشرفته از بهترین کتاب‌های آموزشی گردآوری و ترجمه شده‌اند را دنبال کرده و مطالعه بفرمایید.

در این مطلب:

  • ادات سخن را شناسایی می‌کنیم.
  • ترکیب کلمات برای ساختن جملات را یاد می‌گیریم.
  • دربارۀ زمان حال، گذشته و آیندۀ افعال بحث می کنیم.
  • توصیه‌های متنوعی را مطرح می‌کنیم.

 

زمانی که دربارۀ قواعد زبانی (گرامر) فکر می‌کنید، یک کمد با کشوهای بیشمار را تصور کنید. به‌جای لباس، این کشوها انواع مختلف کلمات به‌نام ادات سخن را شامل می‌شوند؛ که عبارتند از: اسم‌ها، فعل‌ها، صفت‌ها، قیدها و دیگر موارد. هر کدام از این موارد در کشوی جداگانه و مخصوص به خود است.

حالا تصور کنید که صبح زود است و قرار است اولین جملۀ خود را به زبان آلمانی ادا کنید. برای شروع، به‌سوی کشوی “اسم‌ها” رفته و کلمۀ Socken (zok-en) (socks) (جوراب) را انتخاب کنید. سپس برای توصیف جوراب‌های خود به سمت کشوی “صفت‌ها” رفته و کلمات neu (noy) (new) (تازه، نو) و schwarz (shvârts) (black) (مشکی)را انتخاب کنید. برای نشان‌دادن اینکه با جوراب‌های مشکی نوی خود چکار می‌کنید به‌سمت کشوی “فعل‌ها” رفته و فعل anziehen (ân-tsee-en) (to put on) (پوشیدن) را انتخاب کنید.
به‌دلیل اینکه زمان کافی ندارید و دیرتان شده است به کشوی “قید‌ها” هجوم برده و کلمۀ (quickly) (shnêl )  schnell(سریع) را انتخاب کنید. حالا برای ساخت یک جملۀ  کامل، یک مورد دیگر نیز نیاز دارید. سمت کشوی ضمایر رفته و ضمیر (ich (I (من) را انتخاب کنید. قبل از اینکه خودتان متوجه شوید یک جملۀ کامل از کشو بیرون کشیده‌اید:

Ich ziehe schnell meine neuen schwarzen Socken an (iH tsee-he shnêl mayn-e noy-en shvârts-en zok-en ân) (I quickly put my new black socks on)

 برای ساخت یک جملۀ صحیح، باید بدانید که چگونه این کلمات را کنار هم قرار دهید. و این یعنی گرامر. این فصل استفاده از گرامر را همچون پوشیدن لباس در صبح برایتان آسان می‌کند. با داشتن قواعد پایه در دستتان هر لحظه که خواستید می‌توانید با اعتماد به‌نفس از گرامر زبان آلمانی استفاده کنید. بنابراین به جملۀ مورد نظر خود فکر کنید، کلماتی که نیاز دارید را انتخاب کنید و پیش از اینکه خودتان متوجه شوید شروع به صحبت‌کردن به این زبان خواهید کرد.

دانستن ادات سخن

برای ساختن یک جملۀ ساده باید ادات سخن را بدانید. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: اسم‌ها، حروف تعریف، ضمایر، فعل‌ها، صفت‌ها و قید‌ها. بخش‌های پیشِرو اطلاعات مربوط به هر کدام از این موارد را برایتان ارائه کرده است. گرامر پایه زبان آلمانی

اسم‌ها

رز یک رز است. اما رز یک اسم هم هست و اسامی در زبان انگلیسی و آلمانی دقیقاً مشابه یک‌دیگر نیستند. هرچند اسامی در هر دو زبان برای نام‌بردن چیزها (افراد، مکان‌ها، اشیا، مفاهیم و …) استفاده می‌شوند، تفاوت اساسی در این جاست که اسامی در زبان آلمانی با حروف بزرگ نوشته میشوند و یکی از سه جنس (مذکر، مونث و خنثی) را دارا هستند. بخش‌های پیشِرو جزئیات مهم در خصوص جنس اسم‌ها و چگونگی جمع‌بستن اسم‌های مفرد را مطرح می‌کنند. 

فهم جنس اسم‌ها

همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، اسم‌ها در زبان آلمانی دارای جنس هستند. یعنی یکی از سه جنس مونث، مذکر یا خنثی (بدون جنس) را دارا هستند. متاسفانه، معنای یک اسم کمک زیادی برای فهم جنس آن نمی‌کند. پس این را به‌خاطر داشته باشید که در زبان آلمانی جنس گرامری واژه هیچ ارتباطی با معنای آن واژه ندارد. درعوض یک نشانه برای دانستن چگونگی جایگذاری آن واژه در جمله است. متآسفم ولی راه آسان‌تری برای یادگیری جنس کلمات در این زبان وجود ندارد. باید جنس آن‌ها را حفظ کنید. اما چند مورد به‌عنوان راهنما ممکن است به شما در این کار کمک نند: 

  • اسم‌های آقایان، اسم ماشین‌ها، ملیت، شغل، فصل‌ها، روزها و ماه‌ها معمولاً دارای جنس مذکر هستند.
  • اسم‌های خانم‌ها، اکثر گل‌ها و درختان دارای جنس مونث هستند.
  • اسامی که با Ge شروع می‌شوند معمولاً بدون جنس (خنثی) هستند.
  • اسامی که با ist, ich, ismus و ner پایان می‌یابند معمولًا دارای جنس مذکر هستند. 
  • اسامی که با heit, keit, ik, schaft, ei,tät وung پایان می‌یابند معمولاً دارای جنس مونث هستند.
  • اسامی که با chen, lein, ium, um و tum  پایان می‌یابند معمولًا بدون جنس (خنثی) هستند.

 

دانستن جنس واژه‌ای هنگام استفاده از آن در جمله مهم‌تر است. چگونه؟ خب با توجه به نقش اسم در جمله سه حرف تعریف (der (dêr), die (dee و (das (dȃs (که هر سه در انگلیسی “the” هستند) دچار تحولات نوشتاری می‌شوند و حتی گاهی اوقات، شکل نوشتاری آن اسم نیز تغییر می‌کند. این مورد درخصوص حروف تعریف نامعین (indefinite articles) ein (ayn), eine (ayn-e) و (ein (ayn (که در انگلیسی همان a و anهستند) نیز صدق می‌کند. 
در واقع از آنجایی‌که نمی‌توانید از اسم‌های آلمانی بدون حروف تعریفشان استفاده کنید، یک بخش کامل را به این موضوع اختصاص داده ایم. 


لینک های مرتبط:

تدریس خصوصی زبان آلمانی دید

واژگان زبان آلمانی گرامر پایه زبان آلمانی

بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان آلمانی

طریقه یادگیری زبان آلمانی | روش حفظ سریع لغات

اصطلاحات رایج زبان آلمانی گرامر پایه زبان آلمانی


آموزش زبان آلمانی / آموزش زبان آلمانی در غرب تهران / آموزشگاه زبان آلمانی / تدریس خصوصی زبان آلمانی / کلاس ها و دوره های زبان آلمانی / کلاس ها و دوره های خصوصی زبان آلمانی / دوره های فشرده زبان آلمانی / دوره ها و کلاس های آنلاین زبان آلمانی / یادگیری زبان آلمانی از طریق فیلم / فعل های زبان آلمانی / کلاس گرامر زبان آلمانی / افعال در زمان حال ساده زبان آلمانی / گرامر زبان آلمانی / انواع فعل های زبان آلمانی / فعل های جداشدنی و جدا نشدنی در زبان آلمانی / اسم جمع در زبان آلمانی / یادگیری خودخوان زبان آلمانی / یادگیری گرامر زبان آلمانی به صورت خود خوان / کلاس غیر حضوری آلمانی / غیر حضوری کلاس آلمانی / آموزش غیر حضوری آلمانی / غیر حضوری آموزش آلمانی / تدریس غیر حضوری آلمانی / دوره غیر حضوری آلمانی / دوره های غیر حضوری آلمانی / برگزاری دوره های غیر حضوری آلمانی / بهترین کلاس غیر حضوری آلمانی / بهترین موسسه آلمانی غیر حضوری / کلاس آلمانی به صورت آنلاین / تدریس آلمانی به صورت آنلاین / دوره آلمانی به صورت آنلاین / دوره های آلمانی به صورت آنلاین / کلاس آلمانی به صورت غیر حضوری / تدریس آلمانی به صورت غیر حضوری / دوره آلمانی به صورت غیر حضوری / دوره های آلمانی به صورت غیر حضوری / برگزاری دوره های آلمانی به صورت غیر حضوری / بهترین کلاس آلمانی به صورت غیر حضوری / بهترین موسسه آلمانی به صورت غیر حضوری / دوره های آلمانی / دوره آلمانی / کلاس آلمانی / کلاس خصوصی آلمانی /
Scroll to Top