نکات و تکنیک های رایتینگ آیلتس | نمره‌دهی در رایتینگ آیلتس

نکات و تکنیک های رایتینگ آیلتس | نمره‌دهی در رایتینگ آیلتس

نمره‌دهی در رایتینگ آیلتس

برای اینکه تو رایتینگ آیلتس 100% نمره رو کسب کنید 4 تا چیز رو بایستی در نظر داشته باشین: 25 درصد نمره متعلق به Task Achievement و  Task Response میشه. 25 درصد به Coherence & Cohesion، و 25 درصد به Lexical Resource و 25 درصد Grammatical Range & Accuracy. 


Task Achievement in IELTS Writing Task 1 | 25%

برای گرفتن نمره Task Achievement شما بایستی مقدمه و overview داشته باشید. مقدمه بازنویسی سوال هستش، این یعنی عوض‌کردن ساختار یا واژگان سوال. تو تسک یک شما باید درباره گراف‌ها، چارت‌ها، پروسه‌ها، نقشه‌ها گزارش بدین و دقت گزارشی که میدن نمره شما روبالا می‌بره. Overview در بخش یک یعنی گزارش کلی از تغییرات خیلی بولد تو رایتینگ تسک یک.
همچنین باید سعی کنید طوری دقیق گزارش بدین که خواننده بدون داشتن تصویر بتونه با خوندن گزارشی که دادین تصویر رو کاملاً تجسم کنه یا حتی تصویر رو بکشه. شما همچنین باید کمتر از 150 کلمه تو این بخش ننویسین، در غیر این‌صورت نمره کمی دریافت می‌کنید.


Task Response in IELTS Writing Task 2 | 25%

در این بخش، نوع جوابی که به سوال می‌دین مهم هستش. شما باید تو این بخش استدلال محکم برای سوالا داشته باشین و سعی کنید ایده اصلی رو منطقی با مثال‌های مرتبط بسط بدین. تو این بخش نباید کم‌تر از 250 کلمه بنویسید، در غیر این‌صورت نمره از دست می‌دین. پس تمرین زیادی بکنید تا کامل دستتون بیاد که تو 40 دقیقه این تعداد کلمه رو بنویسید. Overview در این بخش یعنی نظر یا تز خودتون رو تو پاراگراف مقدمه بنویسید. 
 

Coherence & Cohesion

سازمان‌دهی نوشته‌تون مهارت پاراگراف‌نویسی و استفاده از اصطلاحات و کلمات مناسب (به‌عنوان مثال کلمات ربط دهنده) مورد بررسی قرار می‌گیره. تعداد پاراگراف‌ها هم خیلی مورد اهمیته، و اینکه چه‌طور تقسیم‌بندیشون می‌کنیم. تقسیم‌بندی پاراگراف هم به نوع سوال بستگی داره. مثلاً تو Task 1 و در نوع سوال پروسه طبیعی، شما می‌تونید یه پاراگراف مقدمه داشته باشین، با یه Overview و یه پاراگراف اصلی و پاراگراف نتیجه‌گیری آپشنال.

Lexical Resource

تعداد و نوع کلمات و اصطلاحاتی که به‌کار می‌برین خیلی مهم هستن. شما باید اصطلاحات یا کالوکیشن‌های متناسب با موضوع رو به‌کار ببرین. توصیه من اینه که کتابای Collocations in Use هم intermediate و Advanced اش رو که شامل 60 درس می‌شن تمام و کمال بخونید، شده 10 بار کتاب رو تموم کنید که چیزی نباشه که حفظ نشده باشید. املای کلمات خیلی مهمه و باعث کم‌شدن نمره می‌شه. از استفاده از کلماتی که به موضوع سوال نمی‌خوره پرهیز کنید. و در آخر از کلمات غیررسمی به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید. 


Grammatical Range & Accuracy

در بخش گرامر، شما باید ساختار‌های جمله، استفاده مناسب از زمان‌ها، استفاده صحیح از punctuation ها، منظور نقطه، استفاده به‌جا از ویرگول، حروف بزرگ و غیره. بایستی هم جملات ساده و هم پیچیده تو متن به‌کار ببرید که ایده رو به‌وضوح به خواننده متقل کنه.

 

پست های مرتبط