آموزش خودخوان زبان سوئدی | روش‌های یادگیری زبان سوئدی

آموزش خودخوان زبان سوئدی | روش‌های یادگیری زبان سوئدی

شش روش یادگیری زبان سوئدی بدون اینکه در سوئد باشید

جک که اهل بریتانیا می‌باشد، زبان سوئدی را قبل از رفتن به کشور سوئد به‌صورت خودخوان یاد گرفت. در این مطلب بهترین نکات یادگیری زبان سوئدی که جک به آن‌ها اشاره کرده است را برایتان ارائه می‌دهیم.

روش های یادگیری زبان سوئدی

1- بر کلماتی متمرکز شوید که اکثراً در زبان خود به‌کار می‌برید.

موثرترین روش یادگیری هر زبان، یادگیری به سبک کودکان است وقتی که آن‌ها اولین زبانشان را یاد می‌گیرند، نه آن سبکی که در کلاس درس یاد می‌گیریم. این یعنی نیازی نیست که رنگ‌ها و روزهای هفته را در ابتدا یاد بگیرید. درعوض به این فکر کنید که برای ایجاد ارتباط و یک مکالمه ساده، به چه کلمات و اصطلاحاتی نیازمند هستید. در کنار این، یاد بگیرید که چطور درباره علایق خود صحبت کنید چون وقتی به زبان خود صحبت می‌کنید، به این موضوعات بیشتر فکر می‌کنید.
به اتفاقات روزمره خود فکر کنید و به کلمات و عباراتی در شرایط معمول: مثل وقت ناهار یا شام‌خوردن، چون واقعیتِ دلگرم‌کننده این است که در زبان خود کلمات بیشتر از آن چه که در مکالمات خود به‌کار می بریم را می‌دانیم.

2- در کلاب‌ها و جوامع سوئدی عضو شوید.

اگر دانشجو هستید، سعی کنید به جامعه سوئدی/نوردیک/اسکاندیناوی (Swedish/Scandinavian/Nordic) ملحق شوید. کلیک کنید. از دید جک، این کلاب‌ها، بهترین راه ملاقات اسکاندیناوی‌هاست تا بتوانید در فرهنگ آن‌ها شرکت کرده و از آن‌ها یاد بگیرید. هدف ملحق‌شدن به یک چنین کلاب‌هایی فرصت‌هایی است که آن‌ها برای یادگیری زبان سوئدی برای شما فراهم می‌کنند. شاید افراد سوئدی را اصلاً نمی‌شناسید، پس هر آن‌چه که می‌توانید را انجام داده تا خود را در شرایط آشنایی با مردم سوئد و زبانشان قرار دهید. 


3- پول خود را به جا خرج کنید.

اگر در مسیر یادگیری خودخوان زبان سوئدی به جایی رسیدید که در مقابل خود با دیواری مواجه شدید، و نیاز دارید که چیزهایی برای شما توضیح داده شوند یا ساختارهایی که یاد می‌گیرید می‌خواهید به‌صورت تکمیلی و اصولی به شما آموزش داده شوند تا اطمینان حاصل شود که راه را اشتباه نمی‌روید و چیزی از قلم نمی‌افتد، استفاده از اپلیکیشن‌هایی چون Doulingo برای آغاز خوب است؛ اما اگر قصد تقویت زبان سوئدی در یک سطح حرفه‌ای را در ذهن می‌پرورانید، توصیه جک به شما این است که برای نرم‌افرارهای حرفه‌ای هزینه کرده و حتی در کلاس زبان سوئدی ثبت‌نام کنید.
آموزشگاه زبان دید نیز به‌عنوان یکی از تخصصی‌ترین مرکزهای آموزش زبان سوئدی، دوره‌های حرفه‌ای سوئدی را برای شما عزیزان ارائه می‌دهد.


4-خود را در فرهنگ سوئدی غوطه‌ور کنید.

اپلیکیشن رایگان SVT Play که کانال تلویزیونی ملی کشور سوئد است را دانلود کنید. اگر کیلومترها از سوئد دور هستید و قادر نیسنید برنامه خاصی را دنبال کنید، و با نظر به اینکه احتمالاً سطح زبان انگلیسی‌تان نسبتاً خوب است، برنامه‌هایی را انتخاب کنید که زیرنویس انگلیسی دارند (مثل درام‌های تاریخی که در سوئد محبوبیت بالایی دارند).لیست سریال های محبوب سوئدی، کلیک کنید.
‏برنامه‌های تلویزیونی‌ای نیز وجود دارد که درحین یادگیری زبان سوئدی و علی‌رغم کامل متوجه‌نشدن زبان آن‌ها، می‌توانند جنبه فان داشته و بسیار سرگرم‌کننده باشند، که در کل باعث انگیزه و ترغیب شما برای یادگیری سوئدی می‌شود. 
آهنگ‌های سوئدی را به play-list خود اضافه کنید و کلمات بهکار برده شده را در دیکشنری جستجو کنید. شاید این بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی و مهم‌تر از همه غوطه‌ورشدن در فرهنگ کشور سوئد است. با این کار نه‌تنها خود را با فرهنگ کشور سوئد به‌روز می‌کنید، بلکه خود را با فرهنگ این کشور طوری غوطهور کرده که در عوض زبان شما را نیز تقویت می‌کند.

لیست بهترین آهنگ های پاپ برای یادگیری زبان سوئدی

5- خجالت را کنار بگذارید

وقتی زبان جدیدی را یاد می‌گیرید، به هیچ‌عنوان نباید اجازه دهید خجالت مانع کارتان شود. اشتباه‌کردن بخشی از پروسه یادگیری هر زبان است. هر فردی که زبانی را یادگرفته، قطعاً داستان‌های خنده‌دار از اشتباهاتش را  در خاطراتش دارد. پس اگر به مراسم یا رویدادی در سوئد می‌روید یا فرد سوئدی را ملاقات می‌کنید، بدون خجالت، سعی کنید از فرصت بهترین استفاده را ببرید.
این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که جک آن را بسیار مورد تأکید قرارداده و گفته است که اگر یک همچین فرصت‌هایی برای شما رخ می‌دهد و آموخته‌های خود را عملی نکنید، هیچ فرصتی برای پیشرفت خود فراهم نمی‌کنید. پس اگر زبانی را یاد می‌گیرید، هدف اصلی ارتباط برقرارکردن با مردم است. و چون زبان انگلیسی مردم سوئدی بسیار قوی است، نباید اجازه بدهید که خجالت شما باعث شود سوئدی‌ها با شما انگلیسی صحبت کنند و مانع مکالمه شما به زبان سوئدی شود.


لینک‌های مرتبط:

بهترین فیلم ها برای یادگیری زبان سوئدی

دانلود کتاب های یادگیری زبان سوئدی

بهترین کانال های YouTube یادگیری زبان سوئدی